Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nuselské divadlo bylo otevřeno před sto lety, bohatá historie zahrnuje i jeho dočasný zánik
Divadlo Na Fidlovačce, pohled z Křesomyslovy. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Nuselské divadlo bylo otevřeno před sto lety, bohatá historie zahrnuje i jeho dočasný zánik

V tehdy ještě samostatných Nuslích vybudoval před 100 lety divadelní impresário Stanislav Langer novou scénu, ve které hodlal uvádět činoherní představení určená širokému publiku. Dřevěná budova, jež nesla hrdý název Tylovo divadlo v Nuslích, se otevřela 5. listopadu 1921, a premiérový titul nemohl pocházet od nikoho jiného než od Josefa Kajetána Tyla. Jako první se na nuselské scéně hrálo historické drama Drahomíra, hra inspirovaná legendou o svatém Václavu.

Druhý den došlo i na dnes známější Fidlovačku, neodmyslitelně spjatou s Nuslemi a zdejší ševcovskou veselicí. Langer, kterého stavba divadla přišla na skoro dva miliony, ale s repertoárem zaměřeným na českou i zahraniční činohru díru do světa neudělal.

A jelikož do Nuslí tehdy nebylo právě nejlepší spojení a přespolní diváci příliš nejezdili, musela scéna tituly často střídat, aby přilákala aspoň místní. Ani téměř vražedné tempo, kdy se premiérovalo i několik titulů týdně, ale nepomohlo.

V polovině 20. let nakonec Stanislav Langer zkusil – kromě hostování známých tváří jako byl Ferenc Futurista – i zpěvohry a operety. Ovšem, jak uvádí Encyklopedie divadelních souborů, také bez úspěchu.

Do poloviny 30. let se pak v budově, jež stále nesla Tylovo jméno, vystřídala řada divadelních souborů, žádný ale do divadla na pražské periferii nepřitáhl diváky, a to ani tehdy populárními operetami nebo revuálními programy. Blýskat na lepší časy se začalo až díky Jiřímu Sedláčkovi.

Nový nájemce, který divadlo nakonec koupil, angažoval jako uměleckého šéfa Ference Futuristu a do souboru přilákal takové hvězdy jako Mařenku Zieglerovu, Járu Kohouta nebo Jindřicha Plachtu.

Na repertoáru divadla, jež mělo konečně také vlastní taneční a pěvecký soubor, byly i za Sedláčkovy éry hlavně operety, tentokrát ale téměř výhradně původní české. A na ty publikum slyšelo, dramaturgie se příliš nezměnila až do konce 40. let, kdy scénu převzala družstevní divadelní organizace.

V roce 1948 se nuselská scéna dočkala nového názvu, když se z ní stalo Divadlo na Fidlovačce – Tylovo jméno totiž dostalo Stavovské divadlo. Budova, která se ve 30. a 40. letech dočkala rozšíření o dvě přístavby se šatnami a technickými provozy, i nadále lákala diváky na hudební tituly.

Její osud se ale již v té době spojil s karlínskou scénou. Zatímco v Karlíně měla podle představ centrální dramaturgie dostávat prostor opereta, Nusle byly určeny původním hudebním komediím.

Rozdělení ale neplatilo stoprocentně, v 50. letech Nuslích se objevovala například současná česká opereta. Začátkem 60. let se v divadle objevily nové tváře, například Jana Drbohlavová, Jiří Císler nebo Milan Neděla a část z nich vydržela v souboru i poté, co se nuselská scéna stala v roce 1963 pobočkou Hudebního divadla v Karlíně.

S tím souvisela i zatím předposlední změna názvu, k Botiči se tak chodilo do Hudebního divadla v Nuslích – ale když lidé mu i nadále říkali Fidlovačka.

Původně dřevěná budova se dvěma betonovými přístavbami ale pomalu chátrala, přestože se na přelomu 50. a 60. let dočkala při přestavbě nového většího jeviště. Peníze na nutné opravy však nepřicházely, a tak v druhé polovině 70. let nuselské divadlo osiřelo.

Nějakou dobu sice ještě sloužilo karlínské scéně jako skladiště a v 80. letech se dokonce začala plánovat renovace, nakonec se ale uvnitř Fidlovačky usadili bezdomovci a z její zanedbané střechy vyrašily břízy.

Záchrany se nuselské divadlo dočkalo až v polovině 90. let díky, nadaci, za jejímž zrodem stála herečka Eliška Balzerová a její kolega Tomáš Töpfer. Za pomoci sponzorů a také díky vstřícnosti radnice Prahy 4, která jim zchátralou budovu pronajala za symbolickou cenu, vytvořili vlastně téměř zbrusu nové Divadlo na Fidlovačce.

Po tříleté rekonstrukci, na kterou prostřednictvím televizní benefice přispěla i veřejnost, se obnovená Fidlovačka otevřela symbolického 28. října 1998. V roce 1998 získalo divadlo cena Thálie za záchranu budovy Divadla Na Fidlovačce.

Töpfer byl od znovuotevření Fidlovačky ředitelem divadla do roku 2012, poté vedla divadlo čtyři roky Balzerová. Od roku 2016 má Divadlo Na Fidlovačce nové vedení a snaží se spolu s týmem svých spolupracovníků dostát tomu, co si na počátku vytkli jeho zakladatelé: „Divadlo vychází ze života a do života se vrací."


Autor: ČTK

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Mateřská škola Litvínovská získá přes 18 milionů korun

30. listopadu 2021 v 19:59

Pražští radní odsouhlasili záměr pro uskutečnění veřejné zakázky nástavby Mateřské školy speciální v ulici Litvínovská v Praze 9. Jedná se o rekonstrukci vyučovacích prostor pro děti, které bude financováno z rozpočtu hl. m. Prahy s předpokládanou hodnotou přes...

Další články
Nahoru