dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražská kultura

Výročí amerického náletu připomene výstava a deska u Faustova domu

Výročí 70 let amerického náletu na Prahu připomene výstava i vzpomínková mše v klášteře Emauzy, který bomby poničily. Pamětní deska obětem náletů za druhé světové války by měla být odhalena letos v květnu na Karlově náměstí. ČTK to řekl Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Při náletu 14. února 1945, kdy americká letadla omylem shodila bomby na Prahu místo Drážďan, zemřelo 710 lidí.

„Památník nebude jen obětem náletu ze 14. února, ale všem obětem leteckého bombardování Prahy v letech nacistické okupace," řekl Rajlich. Pamětní deska bude vedle Faustova domu na Karlově náměstí, který byl při bombardování také poničen.

Výstavu k výročí chystá VHÚ společně s městskou částí Praha 2, tato městská část byla náletem nejvíc poničená. V budově úřadu na náměstí Míru od pondělí 16. února VHÚ představí vzpomínky pamětníků a historické fotografie náletu od Stanislava Maršálka. V pátek 13. února večer bude v Emauzském opatství sloužena bohoslužba, která má výročí připomenout.

Před 70 lety zaútočilo na Prahu více než 60 amerických letounů B-17. Během méně než pěti minut zde svrhly přes 150 tun bomb, které zabily na 700 civilistů a dalších asi 1200 lidí zranily. Bomby úplně zničily kolem stovky domů a dalších historických objektů, přes 200 jich bylo citelně poškozeno. Američané pak uvedli, že šlo o omyl způsobený špatnou viditelností. Pamětníci a někteří historici ale o chybě pochybují.

Letadla poškodila Pankrác, horní část Nového Města a Vinohrady, bomba odhozená při odletu nad Břevnovem zabila dalších 20 lidí. Nálet poničil Emauzský klášter, budovu Vinohradského divadla, nemocnici a Faustův dům na Karlově náměstí i Palackého most. Na místech vybombardovaných domů vznikly proluky, jejichž zastavení trvalo mnohde několik desítek let. Posledním z objektů, který vznikl na vybombardovaném místě, byl Tančící dům na Rašínově nábřeží dokončený v roce 1996.

Poprvé americké letectvo bombardovalo Prahu v listopadu 1944, po únorovém náletu pak znovu v březnu 1945. Během Pražského povstání v květnu 1945 několikrát na město zaútočilo německé letectvo.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru