Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Výročí 17. listopadu si v centru metropole připomínají politici i veřejnost
Kladení věnců u pamětní desky na Albertově. Foto: Jan Puci

Výročí 17. listopadu si v centru metropole připomínají politici i veřejnost

Od brzkého rána chodí lidé k pamětní desce na Národní třídě zapalovat svíčky, pokládat květiny a věnce. Mezi prvními dorazili ještě za setmění zástupci hnutí ANO v čele s končícím premiérem Andrejem Babišem. Vysloužili si pokřiky a nadávky, stejně jako delegace z Pražského hradu. Zavzpomínat lze i na dalších místech v centru, třeba u Hlávkovy koleje nebo na Albertově. 

Andrej Babiš je, minimálně 17. listopadu, ranní ptáče. I letos přišel na Národní třídu před rozedněním. Svůj brzký příchod odůvodnil tím, že prý měl informace, že by na něj lidé házeli vajíčka. Nakonec na něj přilétly jen nadávky.

Za nesouhlasného pokřiku přihlížejících položil k památníku událostí roku 1989 věnec také zástupce prezidentské kanceláře. Přihlížející mu nadávali do „ruských švábů“.
Národní třída se výrazně začala zaplňovat lidmi kolem 10:00. Počet kolemjdoucích vzrostl a začaly se otvírat i zdejší provozovny a obchody. Okolí pamětní desky zaplnily kytice se stuhami v národních barvách a svíčky.

Postupně se u desky vystřídala řada politiků napříč stranami. Kvůli rekonvalescenci na Národní třídu nepřišel pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). S ohledem na růst nakažených doporučil, aby lidé měli respirátory i venku na místech společných oslav.

K památníku 17. listopadu 1989 od rána přicházejí lidé a rodiny s dětmi, zapalují svíčky a pokládají květiny. O rozruch se dopoledne postaral muž v bílém s třírohým kloboukem, který se snažil mezi věnce umístit záchodovou mísu a vykřikoval hesla proti očkování proti koronaviru.

Jeden z přítomných porcelánovou mísu odnesl a policisté muži zabránili v tom, ji na místo vrátit.

K hlavním řečníkům u Hlávkovy koleje patřil bývalý prezident Václav Klaus. „Máme obavu, že se navracejí časy, o nichž jsme si mysleli, že se už nikdy vrátit nemohou," řekl Klaus, který patří ke kritikům opatření proti šíření pandemie koronaviru. Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník to následně označil za „zbytečnou bagatelizaci" epidemie.

Akce dnes probíhají na mnoha místech v Praze, většina se jich koncentruje v centru. Lidé chodí i na Albertov, kde 17. listopadu začal průvod studentů, který měl násilné vyústění na Národní třídě.


Autor: ČTK, red

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru