Dnes Středa - prehanky-dest 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výrobky z pražského vánočního stromu potěší seniory i lidi se zdravotním postižením
Studenti vyrobili ze dřeva vánočního smrku lavičku. Zdroj foto: Technologie hl. m. Prahy

Výrobky z pražského vánočního stromu potěší seniory i lidi se zdravotním postižením

Stejně jako v předchozích letech najde i loňský vánoční strom instalovaný na Staroměstském náměstí další využití. V dílně Střední odborné školy Jarov studenti vyrábí od března venkovní prvky, které poputují do Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická na Praze 4. Jeden z výrobků se vrátí do domova seniorů nedaleko Pertoltic pod Ralskem, odkud strom do metropole dorazil. Informovala o tom městská společnost Technologie hl. m. Prahy, která měla pokácení, instalaci i odstrojení stromu na starost.

Po lednovém svátku Tří králů zamířil strom ze Staroměstského náměstí na pilu ke zpracování na fošny a po následném vysušení pak do školní dílny na Jarově. Ze dřeva vyrábí žáci pod dohledem učitele odborného výcviku tři zvýšené záhony na kolečkách, dva hmyzí hotely a jednu venkovní lavičku.

„Letošními výrobky jsme se rozhodli potěšit obyvatele pražského domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. Zároveň se nám líbila i myšlenka, aby se strom symbolicky vrátil i na své ‚rodné‘ místo, kde více než půl století rostl. Jeden ze vznikajících kousků, dřevěná lavička, proto poputuje k majiteli stromu z Pertoltic pod Ralskem. Stejně jako svoji odměnu za strom ji věnuje domovu seniorů v nedaleké Mimoni. Moc bych si přál, aby všechny výrobky, které vytvořily ruce budoucích truhlářů a tesařů, přinášely radost a posloužily k příjemnému odpočinku,“ řekl radní Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).

Výrobu žáci Odborné školy Jarov dokončí během května, tak aby vše stihli ještě před prázdninami předat a nábytek sloužil celé léto. „Naše práce začíná až na jaře z připraveného materiálu, který pro nás zpracovali v Dřevo Praha. Nyní už máme kompletně hotovou lavičku, u ostatních prvků jsme s pracemi zhruba v polovině. Pro hmyzí hotel jsme tentokrát zvolili obdélníkový tvar, uprostřed bude vsazen šestihran charakteristický pro včelí úl. Komůrky hotelu předem vyplníme šiškami, hoblinami a dalšími přírodninami,“ upřesnil Vilém Kodíček, zástupce ředitele pro odborný výcvik.

Vánoční strom pro Prahu zajistila THMP. Podle předsedy představenstva, Tomáše Jílka, byl loňský smrk ztepilý nejen dobře rostlý, ale i jedním z nejvyšších, který do Prahy za poslední roky přivezli. Strom po úpravě měřil 22 metrů, vyrostl na soukromé zahradě v Pertolticích pod Ralskem v Libereckém kraji. Podle letokruhů byl strom padesátiletý.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

Včera v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

Včera ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

Včera v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Sběrné dvory prodloužily provozní dobu

Včera v 08:49

Od začátku května došlo k prodloužení provozní doby sběrných dvorů, které pro hlavní město provozují Pražské služby. Jedná se celkem 10 sběrných dvorů na území hlavního města. Mezi nimi se nachází také tři sběrné dvory, které jsou pro občany Prahy 13 v dojezdové vzdálenosti: Sběrný dvůr...

Komentovaná procházka: Sportovním údolím Krč

Včera v 08:38

Informace o plánované revitalizaci a rozvoji údolí Kunratického potoka v úseku od krčského nádraží až do Braníka se dozvíte na setkání s představiteli radnice Prahy 4 a architekty v úterý 28. května od 18 hodin, kdy můžete projít těmito místy a přitom prodebatovat vizi Sportovního...

Staročeský jarmark v Praze 14

20. května 2024 ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

20. května 2024 v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

20. května 2024 v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

20. května 2024 v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Další články
Nahoru