dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
6°C
pozítří
Neděle - snih
4°C
Výroba krmiva v Chrášťanech vadí Pražanům z okrajových částí města, radnice žádají ukončení výroby
V Chráštěnech se vyrábí i krmivo pro kočky. Foto: Zeeshan Qureshi / Freeimages.com

Výroba krmiva v Chrášťanech vadí Pražanům z okrajových částí města, radnice žádají ukončení výroby

Rada městské části Praha 13 požaduje kvůli zápachu okamžité ukončení výroby krmiva pro zvířata v provozovně Vafo v Chrášťanech, usnesla se tento týden v pondělí. Starostka Řep Jitka Synková (ODS) chce podle mluvčího radnice Jiřího Holuba radě obdobný návrh předložit dnes. Zličín podal na firmu žalobu, stejnou námitku podávají Řeporyje, které uvažují také o uskuteční guerillové akce, uvedl pro ČTK starosta tamní radnice Pavel Novotný (ODS). Vedení dotčených městských částí včetně Prahy 6 se ve středu sejde, aby se poradilo o dalším postupu.

Marketingový ředitel firmy Vafo Martin Šámal ČTK napsal, že jako jediný producent krmiv v Evropě používá dva stupně čištění vzduchu studenou plazmou, což je dobrovolná iniciativa a investice ve výši 68 milionů korun, která je důkazem odpovědnosti k okolí a snahy o bezproblémovou koexistenci výroby s rezidenční zástavbou.

Zápach z továrny v Chrášťanech obtěžuje obyvatele několika pražských městských částí dlouhodobě. Firma navíc loni požádala Středočeský kraj o rozšíření výroby, který to povolil. Hlavní město se proti rozhodnutí dvakrát odvolalo.

„Ministerstvo životního prostředí v rámci odvolacího řízení potvrdilo naše argumenty a vrátilo věc k novému projednání. Nyní čekáme na výsledek druhého odvolacího řízení," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Stávající výroba není vyřešená, proto není možné ji ještě rozšiřovat. Šámal se proto nechce nyní ke krokům Prahy 13 vyjadřovat, aby nevstupoval do rozhodování úředníků, sdělil ČTK.

V menší míře se se zápachem potýká také Praha 6. Právě starosta Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval ostatní představené radnic ke společnému jednání. „Řeším to i se senátorem Jiřím Růžičkou, který je senátorem i pro Zličín a Řepy," uvedl.

Firma Vafo opakovaně tvrdí, že plní limity stanové normami a zákony. Výroba v Chrášťanech používá čtyři stupně čištění odpadního vzduchu, které odstraňují zhruba 92 procent pachových stop, uvedl Šámal.

Proti rozšíření výroby se minulý týden před ministerstvem životního prostředí konala demonstrace. S cílem sdružit občany, které zápach z továrny obtěžuje, letos vznikl spolek Praha pro život.

Vafo vyrábí krmivo pro psy, kočky a hlodavce. Své produkty vyváží do 70 zemí světa. Kromě Chrášťan u Prahy má závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.


Praha 5 zve na první letošní setkání s občany

Dnes v 07:28

První únorové setkání s občany, na kterém se starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 bude věnovat participačnímu rozpočtu a péči o chodníky, silnice a zeleň.

Praha otevřela své první Expat centrum, které pomůže cizincům s adaptací

15. ledna 2020 v 18:37

Po vzoru dalších evropských metropolí bude v Praze kvalifikovaným, studujícím či podnikajícím cizincům, kteří se rozhodli svou budoucnost spojit s hlavním městem České republiky, k dispozici Expat centrum Praha ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Cizinci v něm získají pozoruhodnou příležitost...

Byla spuštěna platforma znesnáze21, umožní zakládat ověřené sbírky

15. ledna 2020 ve 14:46

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nově navázala spolupráci s Nadačním fondem pomoci. Tato organizace již od roku 2012 pomáhá lidem v tíživé životní situaci. Aktuálně spouští fond novou platformu znesnáze21, jež umožní jednoduše zakládat ověřené sbírky pro lidi či organizace potřebující...

Polytechnické hnízdo se otevírá v Praze 1, celkově je už třinácté v metropoli

15. ledna 2020 v 10:44

Učebny pro moderní pojetí výuky dílen a robotiky se dnes nově otevírají v první městské části v prostorech Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici. Z pohledu celé metropole jde již o 13. „hnízdo“ a zároveň první, které je k dispozici na území městské části Prahy 1. Žáci a učitelé...

Další články
Nahoru