dnes
Neděle - zatazeno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
Výroba krmiva v Chrášťanech vadí Pražanům z okrajových částí města, radnice žádají ukončení výroby
V Chráštěnech se vyrábí i krmivo pro kočky. Foto: Zeeshan Qureshi / Freeimages.com

Výroba krmiva v Chrášťanech vadí Pražanům z okrajových částí města, radnice žádají ukončení výroby

Rada městské části Praha 13 požaduje kvůli zápachu okamžité ukončení výroby krmiva pro zvířata v provozovně Vafo v Chrášťanech, usnesla se tento týden v pondělí. Starostka Řep Jitka Synková (ODS) chce podle mluvčího radnice Jiřího Holuba radě obdobný návrh předložit dnes. Zličín podal na firmu žalobu, stejnou námitku podávají Řeporyje, které uvažují také o uskuteční guerillové akce, uvedl pro ČTK starosta tamní radnice Pavel Novotný (ODS). Vedení dotčených městských částí včetně Prahy 6 se ve středu sejde, aby se poradilo o dalším postupu.

Marketingový ředitel firmy Vafo Martin Šámal ČTK napsal, že jako jediný producent krmiv v Evropě používá dva stupně čištění vzduchu studenou plazmou, což je dobrovolná iniciativa a investice ve výši 68 milionů korun, která je důkazem odpovědnosti k okolí a snahy o bezproblémovou koexistenci výroby s rezidenční zástavbou.

Zápach z továrny v Chrášťanech obtěžuje obyvatele několika pražských městských částí dlouhodobě. Firma navíc loni požádala Středočeský kraj o rozšíření výroby, který to povolil. Hlavní město se proti rozhodnutí dvakrát odvolalo.

„Ministerstvo životního prostředí v rámci odvolacího řízení potvrdilo naše argumenty a vrátilo věc k novému projednání. Nyní čekáme na výsledek druhého odvolacího řízení," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Stávající výroba není vyřešená, proto není možné ji ještě rozšiřovat. Šámal se proto nechce nyní ke krokům Prahy 13 vyjadřovat, aby nevstupoval do rozhodování úředníků, sdělil ČTK.

V menší míře se se zápachem potýká také Praha 6. Právě starosta Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval ostatní představené radnic ke společnému jednání. „Řeším to i se senátorem Jiřím Růžičkou, který je senátorem i pro Zličín a Řepy," uvedl.

Firma Vafo opakovaně tvrdí, že plní limity stanové normami a zákony. Výroba v Chrášťanech používá čtyři stupně čištění odpadního vzduchu, které odstraňují zhruba 92 procent pachových stop, uvedl Šámal.

Proti rozšíření výroby se minulý týden před ministerstvem životního prostředí konala demonstrace. S cílem sdružit občany, které zápach z továrny obtěžuje, letos vznikl spolek Praha pro život.

Vafo vyrábí krmivo pro psy, kočky a hlodavce. Své produkty vyváží do 70 zemí světa. Kromě Chrášťan u Prahy má závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru