Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vyrazte za zimními radovánkami do Tater. Zábavu najdou i nelyžaři
CestováníKomerční sdělení
Výhled na Tatry z Pilska, druhého nejvyššího vrcholu Oravských Beskyd. Foto: Malgorzata Zajac / Shutterstock.com

Vyrazte za zimními radovánkami do Tater. Zábavu najdou i nelyžaři

Zima se blíží a kde ji prožít nejlépe než právě na horách? A pokud jsou vám naše malá pohoří přeci jen trochu málo, není nic snazšího než vyrazit k sousedům. A to rovnou do Tater. Ty vynikají nádhernými výhledy, snadnou dopravní dostupností a výjimečně kvalitním přístupem k turistům. Užijete si to zde jak sami, tak v páru, a dokonce i s dětmi.

Pokud jste skuteční milovníci hor, lyžování a nebojíte se výšek, pak jsou jasnou volbou Vysoké Tatry. Počítejte ale s tím, že zimní období je zde opravdu vytížené, a tak je třeba vše rezervovat s velkým předstihem. Může se stát, že se na sjezdovkách budou lyžaři trošku mačkat, ale tomu se dá vždy vyhnout, pokud vyrazíte brzy ráno a odpoledne dáte přednost třeba odpočinku ve wellness. Pro milovníky přírody obecně, kterým nevadí menší možnosti lyžování, jsou vhodné Nízké Tatry. Zvolit hotel Nízké Tatry se hodí i pro rodiny s dětmi, pro které je zde k dispozici spousta vyžití.

Co si vzít s sebou?

Pamatujte, že na horách je opravdu zima. Samozřejmostí by tedy mělo být skutečně teplé a funkční oblečení. Pánské zimní bundy, dámské kabáty, pevné a zateplené boty a kvalitní materiály. Myslete na to, že vrstvením se dá zásadně zvýšit váš teplotní komfort, a proto si s sebou vezměte i dostatek podvlékacích triček či legín, které vás zahřejí. Počítejte i se sněhem, takže vše by mělo dobře odolávat vodě.

Jak vybavit auto?

Na jízdu v horách je třeba se pořádně připravit. Je jasné, že vám nesmí chybět zimní pneumatiky, ale do kufru byste si určitě měli přibalit i sněžné řetězy. Na úzkých horských cestách se vám budou hodit častěji, než si možná myslíte. Pamatujte i na to, že v noci mohou teploty klesat hodně nízko, a pokud nebudete parkovat v garáži, mohou mít některé vozy ráno problém se startováním. Buďte tedy nachystáni i na takovouto variantu, aby vám to zbytečně nezkazilo dovolenou. Hodit se může deflektor přední kapoty a další vychytávky na zimu.

Co dělat, když nelyžujete?

Možná vám připadá, že pokud nelyžujete, nemá zimní dovolená na horách smysl. Opak je ale pravdou – v Tatrách máte skutečně spoustu možností, co podniknout. Zkusit můžete třeba oblíbenou sáňkařskou dráhu z Hrebienku do Starého Smokovce. Ta má více než 2,5 kilometru a je nejdelší ve Vysokých Tatrách. I když nejste lyžař, takto si snadno můžete doplnit adrenalin při zběsilé jízdě na sáňkách.

Užijí si to malí i velcí a zážitek z toho budete mít naprosto parádní. Při jasném počasí se vyplatí vyjet si lanovkou za nádhernými tatranskými výhledy. Můžete obdivovat krajinu plnou bílého sněhu a zasněžených vrcholů hor. Navíc máte jistotu, že na rozjímání nad krajinou budete mít klid a soukromí, protože většina lidí bude brázdit sjezdovky. Tatrám se tedy ani v zimě nevyhýbejte – užijí si je lyžaři, nelyžaři, rodiny i samotáři.


Zuzana Zvěřová: Letem světem za pár korun

22. května 2023 v 09:17

Jak vypadají výlety s průvodci, které potkáte v Africe či Asii na pláži? Co dělat, když na dovolené onemocníte? Na jaké podvody si dát pozor při půjčování auta v zahraničí? Jaké výslechy vás mohou čekat na letišti mimo EU a jak jim předejít? Jak cestovat opravdu levně a nenechat se okrást žádným...

Vlakem na výlet do muzea

28. dubna 2023 v 09:56

Poslední dubnový víkend se po zimní přestávce znovu otevřou brány muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. Návštěvníci se mohou těšit na zrekonstruovanou expozici a vyhlídkové jízdy nostalgickou lokomotivou Kafemlejnek do Rakovníka a Řevničova. Až do konce října je pro veřejnost připravena celá...

Pavel Macháček: Fenomén Rychlebské hory

28. dubna 2023 v 08:25

Jen několik desítek kilometrů dlouhé Rychlebské hory oddělují Českou republiku od Polské. A ačkoliv zůstávají ve stínu svých známějších sousedů, nabízí svým návštěvníkům zážitek z čisté přírody nebo z historických památek. Nacházejí se zde lázně založené proslulým otcem vodoléčby Vincenzem...

Další články
Nahoru