Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vyřaďte covid-19 ze seznamu nakažlivých lidských nemocí, vyzývá vládu institut
Jedním ze symbolů pandemie byly respirátory. Foto: Karel Netolický

Vyřaďte covid-19 ze seznamu nakažlivých lidských nemocí, vyzývá vládu institut

Členové Pro Libertate – Institutu práva a občanských svobod aktuálně vyzývají vládu, aby bezodkladně vyřadila onemocnění covid-19 ze seznamu nakažlivých lidských nemocí. Informoval o tom Tomáš Nielsen, právník a předseda institutu, který patřil k nejhlasitějších odpůrců proticovidových opatření. Podle Nielsena výzvu podpořily desítky odborníků.

Onemocnění covid-19 bylo do seznamu nakažlivých lidských nemocí, nakažlivých nemocí zvířat a rostlin a škůdců užitkových rostlin pro účely trestního zákoníku zařazeno v březnu 2020, a to v rámci novelizace nařízení vlády. 

V současné době nemá toto zařazení podle institutu žádný smysl. „Je čas vrátit covid-19 tam, kam patří, a to mezi další komunitní respirační nákazy,“ řekla kardioložka Jana Gandalovičová.

Podle ní bylo onemocnění zneužito politiky k šíření strachu a paniky, ale také k potlačování základních lidských práv a svobod. „Doufám, že dojde bez odkladu k vyřazení nemoci covid-19 ze seznamu nemocí, jejichž šíření je trestním činem,“ podotkla.

„Jsme přesvědčeni, že s tím, jak konečně opadá hysterie kolem onemocnění covid-19, je potřeba odstranit i největší absurdity, které do našeho práva v této souvislosti vnesly vlády i parlament. Jednou z nich je pokračování kriminalizace šíření covidu. Dodnes je možné posílat lidi do vězení za to, že způsobí nebo zvýší nebezpečí zavlečení nebo rozšíření covidu,“ řekl Nielsen. 

Podle něj v době, kdy koronavirus prostoupil celou společnost, je snad už zřejmé, že takto kriminalizovat člověka nelze. „Shodli se na tom během několika dnů desítky odborníků v oblasti infektologie, imunologie, virologie i práva,“ řekl.

Výzvu například podpořili přednosta Kliniky infekčních nemoci 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Bulovka Praha, anesteziolog Emil Berta, mikrobiolog Václav Fejt nebo dětská neuroložka Alena Dernerová. 

Odborníci, kteří jsou pod výzvou podepsáni, podpořili svůj požadavek několika argumenty. Podle nich například v případě, kdy je původce respiračního onemocnění rozšířen fakticky v celé populaci, nelze ani naplnit samotnou skutkovou podstatu příslušných trestných činů, tedy způsobit nebo zvýšit nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci.

Anketa

Byla podle vás rozhodnutí Vlády ČR v souvislosti s covidovou pandemií chaotická?

83.1%
(83.1%)
10.4%
(10.4%)
6.5%
(6.5%)
Dále tvrdí, že jakkoli může být covid-19 zejména u zranitelných osob, potenciálně závažným onemocněním, drtivá většina populace již není imunitně naivní a s onemocněním se setkala nebo proti němu byla očkována. 

„V kontextu současné epidemiologické situace a znalostí, které dnes máme o onemocnění covid-19, nemá jeho kriminalizace žádné odborné opodstatnění. Jeho zařazení na seznam infekcí, jejichž šíření lze trestně postihovat, je velmi snadno zneužitelné. Na druhou stranu, při masivním rozšíření prakticky nelze žádnou konkrétní osobu nezpochybnitelně označit za šiřitele této nemoci,“ sdělila mikrobioložka a viroložka Hana Zelená.

„Infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2 už naprostá většina populace neřeší a kolikrát ani netušíme, zda jsou naše zdravotní problémy způsobeny tímto či jiným virem. Nepředpokládáme, že by se z ničeho nic objevila taková mutace, která by vážněji, než chřipka, ohrozila zdraví populace, která je už imunní. Je na čase uklidit pozůstatky pandemie i v našich zákonech. Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků tento krok bez váhání podpořilo,“ řekla imunoložka Zuzana Krátká. 

„Pokud při současné úrovni odborných znalostí o covid-19 ponechá vláda toto onemocnění na seznamu nakažlivých lidských nemocí stanoveném uvedeným novelizovaným nařízením, pak to bude zcela zjevně jen z toho důvodu, aby mohla snadněji kriminalizovat a šikanovat své názorové odpůrce či jinak nepohodlné občany,“ dodal advokát Petr Vacek, člen Pro Libertate. 


Autor: Karel Netolický

Black Friday: Jak se vyhnout pastem výprodejů

25. listopadu 2022 v 05:00

V čase inflace, rostoucích cen energií i jistého nedostatku zboží je o Black Friday mezi zákazníky obzvlášť zájem. Ale pozor, slogany jako „nejvýhodnější nabídka" apod. mohou lákat na falešné slevy nebo dokonce na podvodné e-shopy. Známý trik „zbývají už jen tři položky" má na zákazníky vyvíjet...

Bezplatná Poradna při finanční tísni

14. listopadu 2022 ve 14:03

Praha 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době stále významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se závazky, správným nakládáním s rozpočtem či...

Soudní spory v zaměstnání patří mezi druhé nejčastější. Jak se mohou zaměstnanci bránit?

11. listopadu 2022 v 10:45

V posledních měsících dochází v určitých oborech ke zhoršení ekonomické situace, která může mít za následek rušení pracovních míst. Zároveň však mnozí zaměstnanci nevědí, jak se v některých situacích zachovat. Podle letošního průzkumu agentury IPSOS a D.A.S. pojišťovny právní ochrany jsou však...

Hlavní město poskytuje bezplatnou právní poradnu

7. listopadu 2022 v 19:46

Pražský magistrát nabízí pro veřejnost ve Škodově paláci v Jungmannově ulici bezplatnou právní poradnu. Zájemci mohou služeb poradny využít v přízemí budovy na přepážce číslo 7, a to každé pondělí a ve středu vždy od 14:00 do 16:00 hodin. Do poradny je zapotřebí se předem objednat na čísle...

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

Odškodnění po nehodě. O statisíce vás připraví banální chyby

18. září 2022 v 09:01

Většina lidí netuší, jak postupovat po dopravní nehodě. Nemají v ruce potřebné informace, navíc jim chybí povědomí o vlastních právech. Chyby je pak připraví o spravedlivou kompenzaci. Podle statistik společnosti Vindicia se přitom průměrné odškodnění za zranění po bouračce vyšplhalo na 927 tisíc...

Další články
Nahoru