dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - bourky
23°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
15°C
Vypuštěním 600 prostitutek z bezpečného parku si Praha může uškodit, tvrdí odborník na závislosti Douda
Erotický klub Showpark už roky funguje v hale číslo 18 u vchodu do Pražské tržnice v Holešovicích. Foto: archiv

Vypuštěním 600 prostitutek z bezpečného parku si Praha může uškodit, tvrdí odborník na závislosti Douda

I když má provozovatel nočního podniku Showpark nájemní smlouvu platnou do roku 2025 s další dvacetiletou opcí, měl by se tento erotický klub pravděpodobně z haly u jižního vchodu do holešovické tržnice vystěhovat. Praha s ním v připravované koncepci areálu nepočítá. O tom, že takový typ podniku nemá v městském objektu co dělat, hovořilo už předchozí vedení metropole a a serveru Pražský patriot to samé sdělil nedávno i náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Ale je tu i jiný pohled, pro mnohé možná kontroverzní až pobuřující, který tvrdí, že koncentraci prostitutek, jaká je k vidění v Holešovicích, lze z určitého pohledu považovat za správnou. Do současných debat o budoucnosti tržnice s takovým postojem přišel přední český adiktolog a odborník na závislosti Ivan Douda.

„Nevěstinec samozřejmě nemá v holešovické tržnici co dělat. Nyní se snažíme soudně dosáhnout vyklizení prostoru a také domoci se dlužného nájemného prostřednictvím sporu s Delta Center,“ uvedl v lednu náměstek primátora Pavel Vyhnánek. Odborník na závislosti Ivan Douda jednostrannou kritiku holešovického podniku odmítá. Prostituce, podobně jako další lidské neřesti, podle něj nezmizí na přání politiků.

showpark-trznice-1 „To je mnohokrát prokázaný fakt. Přesto se celkem podařilo takovou tu divokou prostituci z konce minulého století dostat celkem pod kontrolu. A to právě i díky podnikům, jako v Holešovicích. Určitě bych doporučoval mít nějaký plán B,“ řekl. Z vyjádření náměstka Vyhnánka spíše vyplývá, že takový plán na magistrátu nevzniká. Náměstek slíbil, že Praha udělá maximum pro to, aby odtud podnik co nejdříve zmizel.

Holešovický Show park navštíví ročně na 160 tisíc zákazníků, kterým je k dispozici přibližně 600 prostitutek. Právě koncentrace těchto služeb na jedno místo, které je navíc strategicky oddělené od hustě obydlených částí města, včetně škol, je podle Doudy důležitá.

„Prostituce na sebe váže i určitou část kriminálního chování, a to zejména drogy. Ale také třeba násilí. Tomu se mnohem lépe čelí, pokud se to koncentruje v jednom podniku, kde přeci jen fungují určitá pravidla. Je tam ochranka a samozřejmě i bezpečnostní složky to mají tak říkajíc jako na dlani. Pokud z ničeho nic vypustíte 600 prostitutek z tohoto relativně bezpečného prostředí nejen pro ně, ale i pro široké okolí, tak můžete napáchat mnohem více škody než užitku,“ sdělil adiktolog.

„Ty ženy s tím samozřejmě nepřestanou. Pouze se přesunou jinam. Do privátů mezi ostatní partaje, kamkoli. Jejich klienti jsou na Holešovice zvyklí a dá se předpokládat, že zájem zůstat jakýmkoli způsobem poblíž této adresy bude veliký,“ říká Zbyněk Matela, jednatel společnosti EROC, která holešovický Show park provozuje.

Hlavní město se už několik let soudí o platnost nájemní smlouvy se společností Delta center, která prostory v Holešovické tržnici dále pronajímá. Po letech teď dokonce město uspělo u prvoinstančního soudu. Delta center by podle rozsudku měla tržnici vyklidit a uhradit dlužné nájemné téměř čtvrt miliardy korun.

„Pro nás se tím nic zásadního nemění. My máme se společností Delta center platnou nájemní smlouvu do roku 2025 s další dvacetiletou opcí. Nájemné ve výši několika milionů ročně navíc platíme přímo magistrátu, tak ani nevíme, na základě čeho by nás chtělo město vystěhovat,“ doplňuje Zbyněk Matela.

Podle jeho slov prý zástupcům hlavního města případná rizika násilného vystěhování podniku vysvětloval, ovšem bez odezvy. Otevření erotického klubu právě v Holešovické tržnici přitom paradoxně v devadesátých letech Praha podporovala. V roce 1996 se tak tehdejší primátor Jan Koukal snažil vytlačit prostitutky z ulic centra města, a to se mu tehdy podařilo.

„Politika by měla být pragmatická a nikoli líbivá. Vzpomínám si, že tehdy si to v médiích primátor i trochu vyžral, ale byl to jednoznačně správný krok. Dnes už spíše vidíme politiky, kteří slibují, že zařídí ráj na zemi, ale co ve svém důsledku způsobí, je už moc nezajímá,“ dodal odborník na závislosti Ivan Douda.


Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

Včera v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

Včera v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Další články
Nahoru