dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Vypuštěním 600 prostitutek z bezpečného parku si Praha může uškodit, tvrdí odborník na závislosti Douda
Erotický klub Showpark už roky funguje v hale číslo 18 u jižního vchodu do Pražské tržnice v Holešovicích. Foto: archiv

Vypuštěním 600 prostitutek z bezpečného parku si Praha může uškodit, tvrdí odborník na závislosti Douda

I když má provozovatel nočního podniku Showpark nájemní smlouvu platnou do roku 2025 s další dvacetiletou opcí, měl by se tento erotický klub pravděpodobně z haly u jižního vchodu do holešovické tržnice vystěhovat. Praha s ním v připravované koncepci areálu nepočítá. O tom, že takový typ podniku nemá v městském objektu co dělat, hovořilo už předchozí vedení metropole a a serveru Pražský patriot to samé sdělil nedávno i náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Ale je tu i jiný pohled, pro mnohé možná kontroverzní až pobuřující, který tvrdí, že koncentraci prostitutek, jaká je k vidění v Holešovicích, lze z určitého pohledu považovat za správnou. Do současných debat o budoucnosti tržnice s takovým postojem přišel přední český adiktolog a odborník na závislosti Ivan Douda.

„Nevěstinec samozřejmě nemá v holešovické tržnici co dělat. Nyní se snažíme soudně dosáhnout vyklizení prostoru a také domoci se dlužného nájemného prostřednictvím sporu s Delta Center,“ uvedl v lednu náměstek primátora Pavel Vyhnánek. Odborník na závislosti Ivan Douda jednostrannou kritiku holešovického podniku odmítá. Prostituce, podobně jako další lidské neřesti, podle něj nezmizí na přání politiků.

showpark-trznice-1 „To je mnohokrát prokázaný fakt. Přesto se celkem podařilo takovou tu divokou prostituci z konce minulého století dostat celkem pod kontrolu. A to právě i díky podnikům, jako v Holešovicích. Určitě bych doporučoval mít nějaký plán B,“ řekl. Z vyjádření náměstka Vyhnánka spíše vyplývá, že takový plán na magistrátu nevzniká. Náměstek slíbil, že Praha udělá maximum pro to, aby odtud podnik co nejdříve zmizel.

Holešovický Show park navštíví ročně na 160 tisíc zákazníků, kterým je k dispozici přibližně 600 prostitutek. Právě koncentrace těchto služeb na jedno místo, které je navíc strategicky oddělené od hustě obydlených částí města, včetně škol, je podle Doudy důležitá.

„Prostituce na sebe váže i určitou část kriminálního chování, a to zejména drogy. Ale také třeba násilí. Tomu se mnohem lépe čelí, pokud se to koncentruje v jednom podniku, kde přeci jen fungují určitá pravidla. Je tam ochranka a samozřejmě i bezpečnostní složky to mají tak říkajíc jako na dlani. Pokud z ničeho nic vypustíte 600 prostitutek z tohoto relativně bezpečného prostředí nejen pro ně, ale i pro široké okolí, tak můžete napáchat mnohem více škody než užitku,“ sdělil adiktolog.

„Ty ženy s tím samozřejmě nepřestanou. Pouze se přesunou jinam. Do privátů mezi ostatní partaje, kamkoli. Jejich klienti jsou na Holešovice zvyklí a dá se předpokládat, že zájem zůstat jakýmkoli způsobem poblíž této adresy bude veliký,“ říká Zbyněk Matela, jednatel společnosti EROC, která holešovický Show park provozuje.

Hlavní město se už několik let soudí o platnost nájemní smlouvy se společností Delta center, která prostory v Holešovické tržnici dále pronajímá. Po letech teď dokonce město uspělo u prvoinstančního soudu. Delta center by podle rozsudku měla tržnici vyklidit a uhradit dlužné nájemné téměř čtvrt miliardy korun.

„Pro nás se tím nic zásadního nemění. My máme se společností Delta center platnou nájemní smlouvu do roku 2025 s další dvacetiletou opcí. Nájemné ve výši několika milionů ročně navíc platíme přímo magistrátu, tak ani nevíme, na základě čeho by nás chtělo město vystěhovat,“ doplňuje Zbyněk Matela.

Podle jeho slov prý zástupcům hlavního města případná rizika násilného vystěhování podniku vysvětloval, ovšem bez odezvy. Otevření erotického klubu právě v Holešovické tržnici přitom paradoxně v devadesátých letech Praha podporovala. V roce 1996 se tak tehdejší primátor Jan Koukal snažil vytlačit prostitutky z ulic centra města, a to se mu tehdy podařilo.

„Politika by měla být pragmatická a nikoli líbivá. Vzpomínám si, že tehdy si to v médiích primátor i trochu vyžral, ale byl to jednoznačně správný krok. Dnes už spíše vidíme politiky, kteří slibují, že zařídí ráj na zemi, ale co ve svém důsledku způsobí, je už moc nezajímá,“ dodal odborník na závislosti Ivan Douda.


Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru