dnes
Neděle - zatazeno
20°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Vypuštěním 600 prostitutek z bezpečného parku si Praha může uškodit, tvrdí odborník na závislosti Douda
Erotický klub Showpark už roky funguje v hale číslo 18 u jižního vchodu do Pražské tržnice v Holešovicích. Foto: archiv

Vypuštěním 600 prostitutek z bezpečného parku si Praha může uškodit, tvrdí odborník na závislosti Douda

I když má provozovatel nočního podniku Showpark nájemní smlouvu platnou do roku 2025 s další dvacetiletou opcí, měl by se tento erotický klub pravděpodobně z haly u jižního vchodu do holešovické tržnice vystěhovat. Praha s ním v připravované koncepci areálu nepočítá. O tom, že takový typ podniku nemá v městském objektu co dělat, hovořilo už předchozí vedení metropole a a serveru Pražský patriot to samé sdělil nedávno i náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Ale je tu i jiný pohled, pro mnohé možná kontroverzní až pobuřující, který tvrdí, že koncentraci prostitutek, jaká je k vidění v Holešovicích, lze z určitého pohledu považovat za správnou. Do současných debat o budoucnosti tržnice s takovým postojem přišel přední český adiktolog a odborník na závislosti Ivan Douda.

„Nevěstinec samozřejmě nemá v holešovické tržnici co dělat. Nyní se snažíme soudně dosáhnout vyklizení prostoru a také domoci se dlužného nájemného prostřednictvím sporu s Delta Center,“ uvedl v lednu náměstek primátora Pavel Vyhnánek. Odborník na závislosti Ivan Douda jednostrannou kritiku holešovického podniku odmítá. Prostituce, podobně jako další lidské neřesti, podle něj nezmizí na přání politiků.

showpark-trznice-1 „To je mnohokrát prokázaný fakt. Přesto se celkem podařilo takovou tu divokou prostituci z konce minulého století dostat celkem pod kontrolu. A to právě i díky podnikům, jako v Holešovicích. Určitě bych doporučoval mít nějaký plán B,“ řekl. Z vyjádření náměstka Vyhnánka spíše vyplývá, že takový plán na magistrátu nevzniká. Náměstek slíbil, že Praha udělá maximum pro to, aby odtud podnik co nejdříve zmizel.

Holešovický Show park navštíví ročně na 160 tisíc zákazníků, kterým je k dispozici přibližně 600 prostitutek. Právě koncentrace těchto služeb na jedno místo, které je navíc strategicky oddělené od hustě obydlených částí města, včetně škol, je podle Doudy důležitá.

„Prostituce na sebe váže i určitou část kriminálního chování, a to zejména drogy. Ale také třeba násilí. Tomu se mnohem lépe čelí, pokud se to koncentruje v jednom podniku, kde přeci jen fungují určitá pravidla. Je tam ochranka a samozřejmě i bezpečnostní složky to mají tak říkajíc jako na dlani. Pokud z ničeho nic vypustíte 600 prostitutek z tohoto relativně bezpečného prostředí nejen pro ně, ale i pro široké okolí, tak můžete napáchat mnohem více škody než užitku,“ sdělil adiktolog.

„Ty ženy s tím samozřejmě nepřestanou. Pouze se přesunou jinam. Do privátů mezi ostatní partaje, kamkoli. Jejich klienti jsou na Holešovice zvyklí a dá se předpokládat, že zájem zůstat jakýmkoli způsobem poblíž této adresy bude veliký,“ říká Zbyněk Matela, jednatel společnosti EROC, která holešovický Show park provozuje.

Hlavní město se už několik let soudí o platnost nájemní smlouvy se společností Delta center, která prostory v Holešovické tržnici dále pronajímá. Po letech teď dokonce město uspělo u prvoinstančního soudu. Delta center by podle rozsudku měla tržnici vyklidit a uhradit dlužné nájemné téměř čtvrt miliardy korun.

„Pro nás se tím nic zásadního nemění. My máme se společností Delta center platnou nájemní smlouvu do roku 2025 s další dvacetiletou opcí. Nájemné ve výši několika milionů ročně navíc platíme přímo magistrátu, tak ani nevíme, na základě čeho by nás chtělo město vystěhovat,“ doplňuje Zbyněk Matela.

Podle jeho slov prý zástupcům hlavního města případná rizika násilného vystěhování podniku vysvětloval, ovšem bez odezvy. Otevření erotického klubu právě v Holešovické tržnici přitom paradoxně v devadesátých letech Praha podporovala. V roce 1996 se tak tehdejší primátor Jan Koukal snažil vytlačit prostitutky z ulic centra města, a to se mu tehdy podařilo.

„Politika by měla být pragmatická a nikoli líbivá. Vzpomínám si, že tehdy si to v médiích primátor i trochu vyžral, ale byl to jednoznačně správný krok. Dnes už spíše vidíme politiky, kteří slibují, že zařídí ráj na zemi, ale co ve svém důsledku způsobí, je už moc nezajímá,“ dodal odborník na závislosti Ivan Douda.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru