dnes
Čtvrtek - jasno
19°C
zítra
Pátek - jasno
19°C
pozítří
Sobota - zatazeno
14°C
Výprava do paralelních světů
Představení Stereopresence uvidíte v úterý 25. dubna. Foto: archiv

Výprava do paralelních světů

V úterý 25. dubna ve 20 hodin uvede Alfred ve dvoře premiéru představení Stereopresence performerky Cristiny Maldonado. Nový projekt mexické umělkyně zkoumá, v kolika realitách je možné existovat zároveň. Spolu s bývalou uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale Sodjou Zupanc Lotker vytvořily pozoruhodný vizuální esej, který nabízí výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí.  

Projekt Stereopresence, inspirovaný raným videoartem, kombinuje performance a originální video-intervence. Za pomoci jednoduchých projekčních pláten, kompaktních videokamer a dataprojektorů zkoumá jednotlivé vrstvy možných světů: nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním, mezi tím, co je a není. Snaží se tak zachytit přítomnost, ve které se současně prolíná reálný svět s virtuálním.

„Jednou v noci mě babička vzbudila tím, jak přecházela po předsíni a něco si povídala. Ukazovala na zeď a popisovala zavěšené nádobí. Žádné tam ovšem nebylo. Rozhodla jsem se nevtahovat ji do svého, skutečného světa, ale zůstat v tom jejím, který vytahovala ze své minulosti. Jako bych se přiblížila tomu, kým kdysi byla,“ popisuje Cristina Maldonado své motivace k přípravě projektu a dodává: „Stereopresence je o pobývání mezi světy: zde, v této skutečnosti a souběžně v jiné, soukromé realitě. Je to život na průsečíku těchto skutečností.”

Cristina Maldonado je mexická režisérka a performerka žijící v Praze. Do vlastních inscenací, které tvoří od roku 2000 (mj. pro Alfred ve dvoře, DOX, Roxy/NoD nebo MeetFactory), používá živé vstupy do filmů a videí, audiovizuální instalace, stará i nová média. V roce 2012, při rezidenci v Alfredu ve dvoře/Motusu rozvinula platformu The Stranger Gets a Gift, z níž následně vzešla díla jako Reminiscence nebo Interruptor. Mezi další její díla uvedená v Alfredu ve dvoře patří Sayat Nova a What She Does (ukázka z této inscenace https://vimeo.com/67552162).

Sodja Zupanc Lotker působí v Praze jako dramaturgyně nezávislých divadelních, tanečních a site-specific projektů (Farma v jeskyni, Lotte van den Berg, TAAT ad.). Vede zahraniční divadelní kurzy na DAMU. V letech 2008–2015 působila jako umělecká ředitelka Pražského Quadriennale. Od roku 1999 pracuje také jako kurátorka.

 


Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

Dnes v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

Dnes v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

Dnes v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

Včera ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

Včera ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Koncert komorní hudby v Galerii 14

Včera v 08:10

Ve středu 24. října se v Galerii 14 koná koncert komorní hudby. Na programu jsou skladby Antonína Dvořáka, Leonarda Bernsterina, Michael Nymana. Začátek je v 18:30 hodin.

Výstava Zachraňte naše děti na radnici pokračuje

Včera v 07:03

Na radnici Prahy 15 stále pokračuje výstava, kterou zrealizovaly Historická rada Svazu Čechů v RCH a NVI Jednota v roce 2016 k 25. výročí válečných událostí na Daruvarsku. Do České republiky ji přivezl v roce 2017 starosta Milan Wenzl, který zajistil její putování. Najdete zde fotografie reportéra...

Praha 3 zve na slavnostní koncert k výročí vzniku Československa, vstup je zdarma

Včera v 00:10

K významnému výročí založení Československa Praha 3 připravila pro veřejnost na čtvrteční večer slavnostní koncert ve výjimečných prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.  

Výstava 1918 Žižkov - My, národ československý

15. října 2018 ve 20:47

Komentovaná prohlídka s autory výstavy se koná 17. října v 10 hodin.

Další články
Nahoru