dnes
Sobota - obcasny-dest
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Vypovídat se a domů: Opozice čtyři hodiny tepala vedení města, zastupitelé pak program jednání neschválili
Zastupitelé při mimořádném jednání také rozebírali rekonstrukci Libeňského mostu. Foto: archiv

Vypovídat se a domů: Opozice čtyři hodiny tepala vedení města, zastupitelé pak program jednání neschválili

Pražští zastupitelé po čtyřhodinové diskusi neschválili program včerejšího mimořádného zasedání a jednání tak skončilo. Pro program nakonec hlasovalo jen pět z 65 zastupitelů. Jednání si vyžádaly opoziční ODS a ANO. Důvodem byl rozpor ve výsledku dubnového hlasování radních o opravě Libeňského mostu, kdy se rozcházely údaje v zápisu a zvukovém záznamu jednání. Návrh svolat mimořádné zasedání podepsalo 22 z 65 zastupitelů, pro podání žádosti je nutný podpis alespoň třetiny z nich.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. ODS, vítěz loňských voleb, a do té doby vládnoucí ANO skončily v opozici.

Dubnové jednání radních se týkalo rekonstrukce Libeňského mostu a zrušení některých dříve schválených zakázek. Opozice upozornila na rozpor, kdy v písemném zápise je poměr hlasujících šest pro a dva se zdrželi, zatímco na zvukovém záznamu sedm pro a jeden se zdržel. V obou případech nikdo nehlasoval proti.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl, že mimořádné jednání zastupitelstva považuje za plýtvání penězi, protože vyjde na 130 000 korun a navíc se musí hradit zastupitelům ušlý výdělek.

„Ze všech souvislostí je zřejmé, že došlo k chybě při sčítání hlasů," řekl k tématu mimořádného zastupitelstva. Podle něj jsou chyby sčítání součástí každého jednání, odhalují se a napravují.

Původně se hlasování zdržela radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Následně náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že se rovněž zdržel a že v původním zápisu je chyba.

„Tuto chybu jsem pak opravdu nechal opravit, a to bezprostředně poté, co se ke mně dokument dostal. Zdůrazňuji, že vše prošlo řádným schvalovacím procesem podle platných pravidel rady. Nedošlo tedy k ničemu špatnému, jak nám někteří předhazují, ale k nedopatření," uvedl Hlubuček ve svém prohlášení. To přečetl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), neboť Hlubuček se z jednání omluvil.

Většinu včerejší diskuse tvořily dotazy a připomínky opozičních zastupitelů, kteří je neustále opakovali. Dotazovali se zejména na způsob hlasování radních. Chvílemi rozebírali také rekonstrukci Libeňského mostu a koalici doporučovali řešení. Při jednání si opozice vyžádala puštění zvukového záznamu z jednání radních. Po několikaminutových zmatcích byl přehrán.

Zastupitelé také probírali, jakým způsobem a za jak dlouho po jednání rady náměstek Hlubuček změnil své hlasování. Opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS) se dotázal ostatních radních, jestli své hlasování také nezměnili.

 


Veřejné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11

9. července 2020 v 09:31

V Praze 11 proběhne v úterý 14. července 15. mimořádné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11.

Městské části se zapojují do aplikace CityVizor, nyní o tom rozhodla i Praha 8

6. července 2020 v 07:48

Od loňského prosince se do aplikace CityVizor zapojilo sedm městských částí. Další, které projevily zájem, se nachází v přípravné či testovací fázi projektu. Všechny pražské městské části mají možnost zapojit se do aplikace, přičemž technickou podporu jim poskytuje městská společnost...

Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

5. července 2020 v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Starosta Řeporyjí Novotný čelí obvinění

5. července 2020 v 09:12

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému.

Další články
Nahoru