dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - zatazeno
10°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
9°C
Vypovídat se a domů: Opozice čtyři hodiny tepala vedení města, zastupitelé pak program jednání neschválili
Zastupitelé při mimořádném jednání také rozebírali rekonstrukci Libeňského mostu. Foto: archiv

Vypovídat se a domů: Opozice čtyři hodiny tepala vedení města, zastupitelé pak program jednání neschválili

Pražští zastupitelé po čtyřhodinové diskusi neschválili program včerejšího mimořádného zasedání a jednání tak skončilo. Pro program nakonec hlasovalo jen pět z 65 zastupitelů. Jednání si vyžádaly opoziční ODS a ANO. Důvodem byl rozpor ve výsledku dubnového hlasování radních o opravě Libeňského mostu, kdy se rozcházely údaje v zápisu a zvukovém záznamu jednání. Návrh svolat mimořádné zasedání podepsalo 22 z 65 zastupitelů, pro podání žádosti je nutný podpis alespoň třetiny z nich.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. ODS, vítěz loňských voleb, a do té doby vládnoucí ANO skončily v opozici.

Dubnové jednání radních se týkalo rekonstrukce Libeňského mostu a zrušení některých dříve schválených zakázek. Opozice upozornila na rozpor, kdy v písemném zápise je poměr hlasujících šest pro a dva se zdrželi, zatímco na zvukovém záznamu sedm pro a jeden se zdržel. V obou případech nikdo nehlasoval proti.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl, že mimořádné jednání zastupitelstva považuje za plýtvání penězi, protože vyjde na 130 000 korun a navíc se musí hradit zastupitelům ušlý výdělek.

„Ze všech souvislostí je zřejmé, že došlo k chybě při sčítání hlasů," řekl k tématu mimořádného zastupitelstva. Podle něj jsou chyby sčítání součástí každého jednání, odhalují se a napravují.

Původně se hlasování zdržela radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Následně náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že se rovněž zdržel a že v původním zápisu je chyba.

„Tuto chybu jsem pak opravdu nechal opravit, a to bezprostředně poté, co se ke mně dokument dostal. Zdůrazňuji, že vše prošlo řádným schvalovacím procesem podle platných pravidel rady. Nedošlo tedy k ničemu špatnému, jak nám někteří předhazují, ale k nedopatření," uvedl Hlubuček ve svém prohlášení. To přečetl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), neboť Hlubuček se z jednání omluvil.

Většinu včerejší diskuse tvořily dotazy a připomínky opozičních zastupitelů, kteří je neustále opakovali. Dotazovali se zejména na způsob hlasování radních. Chvílemi rozebírali také rekonstrukci Libeňského mostu a koalici doporučovali řešení. Při jednání si opozice vyžádala puštění zvukového záznamu z jednání radních. Po několikaminutových zmatcích byl přehrán.

Zastupitelé také probírali, jakým způsobem a za jak dlouho po jednání rady náměstek Hlubuček změnil své hlasování. Opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS) se dotázal ostatních radních, jestli své hlasování také nezměnili.

 


Zastupitel Prahy 2 Perlín složil mandát, nahradil jej Růžička

4. prosince 2019 ve 21:19

V zastupitelském klubu ODS v Praze 2 došlo ke změně. Radim Perlín rezignoval na mandát člena zastupitelstva, nahradil jej Adam Růžička, který byl po loňských volbách „první pod čarou". 

Další články
Nahoru