dnes
Pondělí - oblacno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
8°C
pozítří
Středa - prehanky-snih
5°C
Vypovídat se a domů: Opozice čtyři hodiny tepala vedení města, zastupitelé pak program jednání neschválili
Zastupitelé při mimořádném jednání také rozebírali rekonstrukci Libeňského mostu. Foto: archiv

Vypovídat se a domů: Opozice čtyři hodiny tepala vedení města, zastupitelé pak program jednání neschválili

Pražští zastupitelé po čtyřhodinové diskusi neschválili program včerejšího mimořádného zasedání a jednání tak skončilo. Pro program nakonec hlasovalo jen pět z 65 zastupitelů. Jednání si vyžádaly opoziční ODS a ANO. Důvodem byl rozpor ve výsledku dubnového hlasování radních o opravě Libeňského mostu, kdy se rozcházely údaje v zápisu a zvukovém záznamu jednání. Návrh svolat mimořádné zasedání podepsalo 22 z 65 zastupitelů, pro podání žádosti je nutný podpis alespoň třetiny z nich.

V Praze vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. ODS, vítěz loňských voleb, a do té doby vládnoucí ANO skončily v opozici.

Dubnové jednání radních se týkalo rekonstrukce Libeňského mostu a zrušení některých dříve schválených zakázek. Opozice upozornila na rozpor, kdy v písemném zápise je poměr hlasujících šest pro a dva se zdrželi, zatímco na zvukovém záznamu sedm pro a jeden se zdržel. V obou případech nikdo nehlasoval proti.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl, že mimořádné jednání zastupitelstva považuje za plýtvání penězi, protože vyjde na 130 000 korun a navíc se musí hradit zastupitelům ušlý výdělek.

„Ze všech souvislostí je zřejmé, že došlo k chybě při sčítání hlasů," řekl k tématu mimořádného zastupitelstva. Podle něj jsou chyby sčítání součástí každého jednání, odhalují se a napravují.

Původně se hlasování zdržela radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Následně náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že se rovněž zdržel a že v původním zápisu je chyba.

„Tuto chybu jsem pak opravdu nechal opravit, a to bezprostředně poté, co se ke mně dokument dostal. Zdůrazňuji, že vše prošlo řádným schvalovacím procesem podle platných pravidel rady. Nedošlo tedy k ničemu špatnému, jak nám někteří předhazují, ale k nedopatření," uvedl Hlubuček ve svém prohlášení. To přečetl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09), neboť Hlubuček se z jednání omluvil.

Většinu včerejší diskuse tvořily dotazy a připomínky opozičních zastupitelů, kteří je neustále opakovali. Dotazovali se zejména na způsob hlasování radních. Chvílemi rozebírali také rekonstrukci Libeňského mostu a koalici doporučovali řešení. Při jednání si opozice vyžádala puštění zvukového záznamu z jednání radních. Po několikaminutových zmatcích byl přehrán.

Zastupitelé také probírali, jakým způsobem a za jak dlouho po jednání rady náměstek Hlubuček změnil své hlasování. Opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 11 Martin Sedeke (ODS) se dotázal ostatních radních, jestli své hlasování také nezměnili.

 


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru