dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Vypnutých semaforů v noci zůstane nadále jen pětina, magistrát chce brzdit „splašené" řidiče
Ilustrační foto: archiv TSK

Vypnutých semaforů v noci zůstane nadále jen pětina, magistrát chce brzdit „splašené" řidiče

Z více než 600 světelných křižovatek v Praze jich 80 % funguje i v noci. Vedení metropole loni v únoru oznámilo, že v následujících čtyřech měsících zhasne v noci semafory na třech desítkách křižovatek. Po vyhodnocení testu ve spolupráci s policií mohlo podle původních úvah následovat noční vypínání dalších semaforů. Nové vedení města se do tohoto projektu příliš nehrne.

„Reagujeme na podněty občanů a řidičů, kteří si stěžují na plynulost provozu, hluk na místě a zhoršení ovzduší. Proto v první fázi necháme pokusně vypnout 33 křižovatek, kde od 23 do 6 hodin bude blikat jenom oranžová,“ sdělil loni v únoru tehdejší náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).

„Na příští čtyři měsíce tak zhasnou semafory v Radlické, Holečkově, u Smíchovského nádraží nebo v Kutnohorské a Českobrodské. Na vyhodnocení testu se bude hlavní město podílet ve spolupráci s Policií ČR,“ dodal.

Po roce je patrné, že vypínání semaforů v noci nepokračuje a vše zůstává při starém. Test tedy nedopadl tak, jak by si asi mnoho nočních řidičů přálo. Současný radní Petr Dolínek (ČSSD), který má v kompetenci dopravu, sice připouští, že semafory v noci nepřispívají k plynulosti provozu, ale zároveň přináší více argumentů pro jejich obhajobu.

„Bez jakýchkoli diskusí přispívají k bezpečnosti provozu zejména z hlediska rozhledových poměrů, přehlednosti křižovatek, pohybu chodců, především těch s pohybovým či zrakovým hendikepem,“ uvedl Dolínek na magistrátním webu.

Připomenul, že semafory jsou nezbytné pro řízení provozu rovněž na silnicích, kde přechod vede přes dva a více stejnosměrných jízdních pruhů, či přes tramvajové koleje.

Zároveň připustil, že zapnutými semafory město nutí „splašené“ řidiče ke klidnější jízdě. „Na některých místech zcela vědomě fungujícími semafory v noci vynucujeme dodržování rychlostních limitů. V případě vypínání semaforů na souvislých tazích vozidla jedoucí na hlavní komunikaci skutečně jen výjimečně dodržují předepsanou rychlost, a to v mnoha případech způsobuje nárůst zatížení hlukem. Kromě toho v minulosti docházelo na některých křižovatkách, které byly v noci mimo provoz, k dopravním nehodám s fatálními následky,“ dodal radní Petr Dolínek.

K vypínání přesto alespoň někde dochází, hlavně v rámci zprovozňování nových semaforů. V rámci celé Prahy je to však zanedbatelný počet.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru