
Vyplatí se více stavební spoření, nebo doplňkové penzijní spoření?
17. prosince 2020 11:22
Stavební spoření: dlouhodobé odkládání peněz nebo financování bydlení
Díky stavebnímu spoření získáte zúročení úspor, příspěvek od státu a možnost sjednat si výhodnou hypotéku nebo úvěr na bydlení. Díky státním příspěvkům (ty činí 10 % z celoročního vkladu, nejvýše však 2 000 Kč ročně) se jedná o jednu z nejoblíbenějších forem spoření v tuzemsku – v minulém roce uzavřeli klienti více než 450 000 nových smluv.
Pro někoho může být nevýhodou pevná minimální doba spoření. Na peníze totiž nemůžete bez sankce sáhnout po dobu 6 let. Abyste dosáhli na nejvyšší státní příspěvek, je nutné posílat do spořitelny alespoň zhruba 1 700 Kč měsíčně (našetříte 20 000 Kč za rok, což je podmínka pro získání maximálního státního příspěvku). Po smluvené době a naspoření určitého objemu prostředků (30–60 % dle spořitelny) si můžete sjednat i úvěr na bydlení, peníze ze spoření ale musíte použít pouze pro účely koupě nebo rekonstrukce nemovitosti. Bez sjednání úvěru můžete po 6 letech své úspory se státními příspěvky využít jakkoliv budete chtít, třeba na pořízení auta nebo dovolenou.
Doplňkové penzijní spoření (dříve penzijní připojištění)
Do roku 2013 jste si mohli sjednat penzijní připojištění, pak ale došlo ke změně produktu na doplňkové penzijní spoření. Starší připojištění však stále fungují, jen jsou prostředky spravovány v jiných fondech. Původní forma spoření zhodnocovala investice v penzijních fondech a neumožňovala výběr strategie. Nová verze, tj. doplňkové penzijní spoření, se díky účastnickým fondům podobá více investici do podílových fondů. O míře rizika a zhodnocení svých úspor tak rozhodujete částečně sami výběrem spořitelny a formy spoření, resp. spořicího produktu. Úspory však můžete bez poplatku vybrat až 5 let před dosažením důchodového věku (případně při uznání invalidního důchodu).
K penzijnímu spoření dostanete i finanční příspěvky od státu a můžete využít i slevu ze základu daně z příjmu fyzické osoby. Státní příspěvky se odvíjejí od výše měsíčních vkladů – jejich maximální výše však činí 230 Kč měsíčně při vkladu vyšším než 1 000 Kč. Na penzijní spoření může přispívat také zaměstnavatel v rámci pracovních benefitů, tento příspěvek se však nepočítá do příspěvku pojištěného, ze kterého se počítá výše státního příspěvku.
Pro které spoření se rozhodnout?
Při rozhodování mezi stavebním spořením a doplňkovým penzijním spořením si nejprve ujasněte, za jak dlouho budete své úspory potřebovat a na co je budete chtít využít. Stavební spoření je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí spořit v horizontu několika let nebo potřebují zajistit financování bydlení. Doplňkové penzijní spoření pak nabízí zajímavý výnos a též nárok na státní příspěvky, nově však můžete peníze vybrat až těsně před dosažením důchodového věku – je tedy spíše způsobem, jak zajistit a dlouhodobě zhodnotit prostředky ke klidnému stáří.