Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vyplatí se používat živiny a doplňky stravy?
Ilustrační foto: allnutrition.cz_

Vyplatí se používat živiny a doplňky stravy?

Trh s výživovými doplňky a doplňky stravy rok od roku roste, což je způsobeno mimo jiné tím, že stále více lidí se věnuje sportovním aktivitám. V současné době drtivá většina lidí, kteří například začínají cvičit v posilovně, se zároveň rozhodne pro výběr výživových doplňků, které pomohou dosáhnout tréninkových cílů a zlepšit celkovou pohodu, například při regeneraci po tréninku. Výživové doplňky a doplňky stravy mají v současné době různé vlastnosti a formy aplikace, a proto stojí za to se na ně podívat blíže.  

Proč vůbec používat živiny a doplňky stravy?

Lidé, kteří nejsou s touto problematikou zcela obeznámeni, si mohou klást otázku, proč vůbec užívat doplňky a výživové doplňky všeho druhu. Faktem je, že nejsou k dispozici zdarma, ale jsou velmi důležitou součástí vašeho tréninku – zejména pokud jste velmi aktivní nebo dokonce profesionální sportovec. To vše díky tomu, že ještě důležitější než samotný trénink je strava.

Prostřednictvím jídla se do těla dostávají různé živiny, které například pomáhají hubnout nebo přibírat na váze, zvyšovat svalovou hmotu, minimalizovat množství tuku atd. Ani při sebelepší vyvážené stravě však člověk není schopen zajistit správné množství živin, které se doporučuje pro splnění konkrétního tréninkového cíle. Zde přicházejí ke slovu různé druhy živin a doplňků stravy.

Pokud jsou vhodné kvality a bohatého složení, doplňují stravu o ty složky, které v potravinách chybí. Právě to umožňuje maximalizovat účinky tréninku a co nejrychleji je zaznamenat. V obchodě allnutrition.cz najdete nejrůznější produkty, které již mnoho let pomáhají sportovcům dosahovat jejich různých tréninkových cílů.

Kdy začít s doplňky stravy a jaké doplňky stravy zvolit?

Na úvod je třeba znovu zdůraznit, že výživové a dietní doplňky mají být pouze doplňkem správné stravy. Nahrazování zdravých jídel tímto způsobem postrádá smysl a nákupem dokonce všech druhů doplňků stravy jednoduše nedosáhnete správných výsledků a může dokonce vést ke zdravotním komplikacím. Při výběru doplňků stravy se proto vyplatí řídit se několika osvědčenými zásadami, jako jsou:

  • Zdravotní stav,

  • Délka školení,

  • Věk,

  • Tréninkový cíl.

To jsou jen některé příklady faktorů, kterými se můžete řídit. Nejdůležitější však je, zda to náš zdravotní stav dovoluje. Existují sice doplňky stravy, které se vyplatí užívat například po celý rok bez ohledu na výkonnost – například vitamin D. V naprosté většině případů by však o zahájení suplementace měla rozhodovat především skutečná potřeba, tj. stav, kdy nejste v kondici.


Autor: TZ

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru