Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vyplatí se používat živiny a doplňky stravy?
Ilustrační foto: allnutrition.cz_

Vyplatí se používat živiny a doplňky stravy?

Trh s výživovými doplňky a doplňky stravy rok od roku roste, což je způsobeno mimo jiné tím, že stále více lidí se věnuje sportovním aktivitám. V současné době drtivá většina lidí, kteří například začínají cvičit v posilovně, se zároveň rozhodne pro výběr výživových doplňků, které pomohou dosáhnout tréninkových cílů a zlepšit celkovou pohodu, například při regeneraci po tréninku. Výživové doplňky a doplňky stravy mají v současné době různé vlastnosti a formy aplikace, a proto stojí za to se na ně podívat blíže.  

Proč vůbec používat živiny a doplňky stravy?

Lidé, kteří nejsou s touto problematikou zcela obeznámeni, si mohou klást otázku, proč vůbec užívat doplňky a výživové doplňky všeho druhu. Faktem je, že nejsou k dispozici zdarma, ale jsou velmi důležitou součástí vašeho tréninku – zejména pokud jste velmi aktivní nebo dokonce profesionální sportovec. To vše díky tomu, že ještě důležitější než samotný trénink je strava.

Prostřednictvím jídla se do těla dostávají různé živiny, které například pomáhají hubnout nebo přibírat na váze, zvyšovat svalovou hmotu, minimalizovat množství tuku atd. Ani při sebelepší vyvážené stravě však člověk není schopen zajistit správné množství živin, které se doporučuje pro splnění konkrétního tréninkového cíle. Zde přicházejí ke slovu různé druhy živin a doplňků stravy.

Pokud jsou vhodné kvality a bohatého složení, doplňují stravu o ty složky, které v potravinách chybí. Právě to umožňuje maximalizovat účinky tréninku a co nejrychleji je zaznamenat. V obchodě allnutrition.cz najdete nejrůznější produkty, které již mnoho let pomáhají sportovcům dosahovat jejich různých tréninkových cílů.

Kdy začít s doplňky stravy a jaké doplňky stravy zvolit?

Na úvod je třeba znovu zdůraznit, že výživové a dietní doplňky mají být pouze doplňkem správné stravy. Nahrazování zdravých jídel tímto způsobem postrádá smysl a nákupem dokonce všech druhů doplňků stravy jednoduše nedosáhnete správných výsledků a může dokonce vést ke zdravotním komplikacím. Při výběru doplňků stravy se proto vyplatí řídit se několika osvědčenými zásadami, jako jsou:

  • Zdravotní stav,

  • Délka školení,

  • Věk,

  • Tréninkový cíl.

To jsou jen některé příklady faktorů, kterými se můžete řídit. Nejdůležitější však je, zda to náš zdravotní stav dovoluje. Existují sice doplňky stravy, které se vyplatí užívat například po celý rok bez ohledu na výkonnost – například vitamin D. V naprosté většině případů by však o zahájení suplementace měla rozhodovat především skutečná potřeba, tj. stav, kdy nejste v kondici.


Autor: TZ

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru