Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vyplatí se používat živiny a doplňky stravy?
Ilustrační foto: allnutrition.cz_

Vyplatí se používat živiny a doplňky stravy?

Trh s výživovými doplňky a doplňky stravy rok od roku roste, což je způsobeno mimo jiné tím, že stále více lidí se věnuje sportovním aktivitám. V současné době drtivá většina lidí, kteří například začínají cvičit v posilovně, se zároveň rozhodne pro výběr výživových doplňků, které pomohou dosáhnout tréninkových cílů a zlepšit celkovou pohodu, například při regeneraci po tréninku. Výživové doplňky a doplňky stravy mají v současné době různé vlastnosti a formy aplikace, a proto stojí za to se na ně podívat blíže.  

Proč vůbec používat živiny a doplňky stravy?

Lidé, kteří nejsou s touto problematikou zcela obeznámeni, si mohou klást otázku, proč vůbec užívat doplňky a výživové doplňky všeho druhu. Faktem je, že nejsou k dispozici zdarma, ale jsou velmi důležitou součástí vašeho tréninku – zejména pokud jste velmi aktivní nebo dokonce profesionální sportovec. To vše díky tomu, že ještě důležitější než samotný trénink je strava.

Prostřednictvím jídla se do těla dostávají různé živiny, které například pomáhají hubnout nebo přibírat na váze, zvyšovat svalovou hmotu, minimalizovat množství tuku atd. Ani při sebelepší vyvážené stravě však člověk není schopen zajistit správné množství živin, které se doporučuje pro splnění konkrétního tréninkového cíle. Zde přicházejí ke slovu různé druhy živin a doplňků stravy.

Pokud jsou vhodné kvality a bohatého složení, doplňují stravu o ty složky, které v potravinách chybí. Právě to umožňuje maximalizovat účinky tréninku a co nejrychleji je zaznamenat. V obchodě allnutrition.cz najdete nejrůznější produkty, které již mnoho let pomáhají sportovcům dosahovat jejich různých tréninkových cílů.

Kdy začít s doplňky stravy a jaké doplňky stravy zvolit?

Na úvod je třeba znovu zdůraznit, že výživové a dietní doplňky mají být pouze doplňkem správné stravy. Nahrazování zdravých jídel tímto způsobem postrádá smysl a nákupem dokonce všech druhů doplňků stravy jednoduše nedosáhnete správných výsledků a může dokonce vést ke zdravotním komplikacím. Při výběru doplňků stravy se proto vyplatí řídit se několika osvědčenými zásadami, jako jsou:

  • Zdravotní stav,

  • Délka školení,

  • Věk,

  • Tréninkový cíl.

To jsou jen některé příklady faktorů, kterými se můžete řídit. Nejdůležitější však je, zda to náš zdravotní stav dovoluje. Existují sice doplňky stravy, které se vyplatí užívat například po celý rok bez ohledu na výkonnost – například vitamin D. V naprosté většině případů by však o zahájení suplementace měla rozhodovat především skutečná potřeba, tj. stav, kdy nejste v kondici.


Autor: TZ

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru