dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu
Detail květu hořce žlutého. Foto: Bernd Haynold / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu

I když na přírodní druh léčivého hořce s netradičně žlutou barvou květů narazíte na horách v Česku a Alpách, nebo při toulkách po pastvinách a loukách jižní Evropy, tuto krásnou bylinu si můžete vypěstovat i v našich podmínkách.
horec-zluty-gentiana-lutea

Hořec žlutý na přirozeném stanovišti. Foto: Bernd Haynold – Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5

Než rostlina doroste do více než metrové velikosti, sice bude trvat pár let, ale péče a trpělivost se určitě vyplatí, hořec se může stát zářivě žlutou ozdobou bylinkového záhonu vaší zahrady.

Hořec žlutý sice není původem z České republiky, avšak v období první republiky byl Hrubém Jeseníku, Krkonoších, Krušných a Orlických horách a na Šumavě vysazován za účelem výroby likérů. Vydržel zde již sto let.

Pokud zvažujete hořec žlutý pěstovat, musíte být schopni poskytnout mu vhodné podmínky k růstu. Vyžaduje propustnou zahradní zeminu, i když klidně s jílovitým podložím, a slunečné stanoviště. Snese i polostín. Zde se názory pěstitelů různí, jedni hovoří o tom, že hořec vyžaduje přímé slunce, jiní zase doporučují spíše mírné zastínění. Každopádně v úplném stínu rostlina prospívat nebude. Stanoviště pro hořec by nemělo být příliš větrné. Myslet také musíte na dostatek vláhy.

Dále je hořci potřeba zajistit dostatečný životní prostor. Při růstu vytváří více než půlmetrové trsy listů, které při zemi tvoří růžici. Z ní v době květu vyrůstá až 120 centimetrů vysoký svol, na kterém rozkvétají zvláštní žluté květy. Ty jsou až tři centimetry velké a objevují se během července a srpna.

Výhodou hořce je, že má mrazuvzdornost až do minus čtyřiceti stupňů, takže ho nemusíte na zimu nijak přikrývat chvojím či jinou ochranou. Tento druh je v Česku chráněný.

horec-zluty-nahled

Jednoletá sazenice hořce žlutého krátce po výsadbě

Když víte, že hořci dokážete poskytnout vhodné prostředí k růstu, je potřeba se rozhodnout, zda si ho vypěstovat ze semen, nebo zda si pořídíte sazenici. Je to jedno, u sazenice získáte rok náskok, u semen zase budete mít pocit, že jste si hořec vypěstovali sami od semínka, což zvlášť u trvalých rostlin budí u zahrádkáře náležitý a zasloužený pocit hrdosti. Každopádně musíte počítat s tím, že hořci trvá zhruba tři roky, než se dostane do plného květu. Na jednom stanovišti pak vydrží mnoho let.

Kořen hořce obsahuje hořčiny, které jsou používaný v mnoha komerčně vyráběných léčivech a žaludečních likérech. Používá se v lékařství i farmacii. V homeopatii je hořec doporučován na žaludeční potíže a zlepšení činnosti jater. Kořen se sbírá až nejdříve šestým rokem. Lidé si z něj dělají odvar, který se pije půl hodiny před jídlem. O hořci se také hovoří jako o zpevňovači imunitního systému.

Pokud se bude hořci na vaší zahradě dařit, můžete si ho sami množit. Buď dělením trsů v březnu, nebo semeny, plodem je tobolka. Hořec po letním kvetení vytvoří semena na konci srpna a v září.


Hledá se fototalent Jižního Města

Včera ve 12:02

Praha 11 vyhlásila fotografickou soutěž na téma „To nej z Prahy 11“. Soutěžící může vyfotit to, co považuje v jedenácté městské části za nejhezčí, nejzajímavější, nejoblíbenější, nejunikátnější – ten nej snímek zachycující Prahu 11.

Praha 7 spouští poradnu pro krizové situace

Včera v 11:09

Na poradnu se mohou obracet rodiče z Prahy 7, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Poradna bude rodinám pomáhat s dopady současné pandemie covid-19 i s dalšími problémy, které rodiče aktuálně řeší a se kterými potřebují poradit.   

Dopravu na Pražském okruhu zastavil požár kamionu s pečivem

Včera v 07:33

Dnes ráno v 04:17 hodin zasahovali hasiči na Pražském okruhu v oblasti Horních Počernic, před nájezdem na dálnici D11, u požáru návěsu kamionu.

Poděkování chodovským dobrovolným hasičům

2. června 2020 ve 20:47

V posledním květnovém týdnu navštívil Prahu 11 náměstek primátora hl. m. Prahy pro bezpečnost Petr Hlubuček (TOP 09-STAN).

Praha 6: Odběrový kontejner na testování protilátek ukončil provoz

2. června 2020 v 06:48

Včera ukončilo provoz odběrové místo na Vítězném náměstí. Dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví musí praktičtí lékaři nově ukončovat karanténu již jen PCR testem (test z výtěru z nosohltanu), nikoliv rapidtesty.

Praha 9 zve na Náměstíčko

2. června 2020 v 06:44

Zítra, 3. června, si můžete před Kavárnou Knoflík upéct buřtík, chleba či si jen zahřát ruce, zastavit se.

Další články
Nahoru