dnes
Středa - oblacno
10°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu
Detail květu hořce žlutého. Foto: Bernd Haynold / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu

I když na přírodní druh léčivého hořce s netradičně žlutou barvou květů narazíte na horách v Česku a Alpách, nebo při toulkách po pastvinách a loukách jižní Evropy, tuto krásnou bylinu si můžete vypěstovat i v našich podmínkách.
horec-zluty-gentiana-lutea

Hořec žlutý na přirozeném stanovišti. Foto: Bernd Haynold – Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5

Než rostlina doroste do více než metrové velikosti, sice bude trvat pár let, ale péče a trpělivost se určitě vyplatí, hořec se může stát zářivě žlutou ozdobou bylinkového záhonu vaší zahrady.

Hořec žlutý sice není původem z České republiky, avšak v období první republiky byl Hrubém Jeseníku, Krkonoších, Krušných a Orlických horách a na Šumavě vysazován za účelem výroby likérů. Vydržel zde již sto let.

Pokud zvažujete hořec žlutý pěstovat, musíte být schopni poskytnout mu vhodné podmínky k růstu. Vyžaduje propustnou zahradní zeminu, i když klidně s jílovitým podložím, a slunečné stanoviště. Snese i polostín. Zde se názory pěstitelů různí, jedni hovoří o tom, že hořec vyžaduje přímé slunce, jiní zase doporučují spíše mírné zastínění. Každopádně v úplném stínu rostlina prospívat nebude. Stanoviště pro hořec by nemělo být příliš větrné. Myslet také musíte na dostatek vláhy.

Dále je hořci potřeba zajistit dostatečný životní prostor. Při růstu vytváří více než půlmetrové trsy listů, které při zemi tvoří růžici. Z ní v době květu vyrůstá až 120 centimetrů vysoký svol, na kterém rozkvétají zvláštní žluté květy. Ty jsou až tři centimetry velké a objevují se během července a srpna.

Výhodou hořce je, že má mrazuvzdornost až do minus čtyřiceti stupňů, takže ho nemusíte na zimu nijak přikrývat chvojím či jinou ochranou. Tento druh je v Česku chráněný.

horec-zluty-nahled

Jednoletá sazenice hořce žlutého krátce po výsadbě

Když víte, že hořci dokážete poskytnout vhodné prostředí k růstu, je potřeba se rozhodnout, zda si ho vypěstovat ze semen, nebo zda si pořídíte sazenici. Je to jedno, u sazenice získáte rok náskok, u semen zase budete mít pocit, že jste si hořec vypěstovali sami od semínka, což zvlášť u trvalých rostlin budí u zahrádkáře náležitý a zasloužený pocit hrdosti. Každopádně musíte počítat s tím, že hořci trvá zhruba tři roky, než se dostane do plného květu. Na jednom stanovišti pak vydrží mnoho let.

Kořen hořce obsahuje hořčiny, které jsou používaný v mnoha komerčně vyráběných léčivech a žaludečních likérech. Používá se v lékařství i farmacii. V homeopatii je hořec doporučován na žaludeční potíže a zlepšení činnosti jater. Kořen se sbírá až nejdříve šestým rokem. Lidé si z něj dělají odvar, který se pije půl hodiny před jídlem. O hořci se také hovoří jako o zpevňovači imunitního systému.

Pokud se bude hořci na vaší zahradě dařit, můžete si ho sami množit. Buď dělením trsů v březnu, nebo semeny, plodem je tobolka. Hořec po letním kvetení vytvoří semena na konci srpna a v září.


Praha 4 chce zlepšit park na Fidlovačce, oslovila veřejnost

Včera v 08:34

Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě městské části Praha 4. To chce radnice změnit a vypsala anketu pro veřejnost.

V Livornské ulici musel být pokácen strom

24. října 2020 ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Trhy v Praze 13 i v listopadu

23. října 2020 v 15:30

Trhy, které probíhají každé pondělí od 8 do 18 hodin na Slunečním náměstí v Nových Butovicích, se blíží k zimní přestávce.

Praha 8 letos rozsvítí pět vánočních stromů

23. října 2020 v 09:04

Na slavnostní rozsvěcení vánočních stromů zve Praha 8 koncem listopadu. První ze stromků se rozsvítí na Karlínském náměstí 23. listopadu.

Praha 2 pokračuje v bezpečnostních opatřeních. Dočasně mění úřední hodiny

23. října 2020 v 08:23

Praha 2 upravila provoz i návštěvní hodiny úřadu pro veřejnost a zároveň zohlednila skutečnost, že na středu 28. října připadá státní svátek. Občanům tento den nově úředníci vynahradí o den později – ve čtvrtek 29. října, kdy budou jednotlivé agendy vyřizovat v celodenním režimu od 07:30 do...

Reklamní chaos v pražských ulicích se začne řešit, říká radní Chabr

22. října 2020 v 19:17

Praha má problém s vizuálním smogem. Patrné je to především, pokud vyrazíte na procházku uličkami historického centra. Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy a výlohy s reklamními sděleními na vás číhají na každém rohu. Situace, kdy v rámci jedné nemovitosti funguje více provozoven nic...

Další články
Nahoru