dnes
Úterý - jasno
27°C
zítra
Středa - jasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
30°C
Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu
Detail květu hořce žlutého. Foto: Bernd Haynold / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu

I když na přírodní druh léčivého hořce s netradičně žlutou barvou květů narazíte na horách v Česku a Alpách, nebo při toulkách po pastvinách a loukách jižní Evropy, tuto krásnou bylinu si můžete vypěstovat i v našich podmínkách.
horec-zluty-gentiana-lutea

Hořec žlutý na přirozeném stanovišti. Foto: Bernd Haynold – Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5

Než rostlina doroste do více než metrové velikosti, sice bude trvat pár let, ale péče a trpělivost se určitě vyplatí, hořec se může stát zářivě žlutou ozdobou bylinkového záhonu vaší zahrady.

Hořec žlutý sice není původem z České republiky, avšak v období první republiky byl Hrubém Jeseníku, Krkonoších, Krušných a Orlických horách a na Šumavě vysazován za účelem výroby likérů. Vydržel zde již sto let.

Pokud zvažujete hořec žlutý pěstovat, musíte být schopni poskytnout mu vhodné podmínky k růstu. Vyžaduje propustnou zahradní zeminu, i když klidně s jílovitým podložím, a slunečné stanoviště. Snese i polostín. Zde se názory pěstitelů různí, jedni hovoří o tom, že hořec vyžaduje přímé slunce, jiní zase doporučují spíše mírné zastínění. Každopádně v úplném stínu rostlina prospívat nebude. Stanoviště pro hořec by nemělo být příliš větrné. Myslet také musíte na dostatek vláhy.

Dále je hořci potřeba zajistit dostatečný životní prostor. Při růstu vytváří více než půlmetrové trsy listů, které při zemi tvoří růžici. Z ní v době květu vyrůstá až 120 centimetrů vysoký svol, na kterém rozkvétají zvláštní žluté květy. Ty jsou až tři centimetry velké a objevují se během července a srpna.

Výhodou hořce je, že má mrazuvzdornost až do minus čtyřiceti stupňů, takže ho nemusíte na zimu nijak přikrývat chvojím či jinou ochranou. Tento druh je v Česku chráněný.

horec-zluty-nahled

Jednoletá sazenice hořce žlutého krátce po výsadbě

Když víte, že hořci dokážete poskytnout vhodné prostředí k růstu, je potřeba se rozhodnout, zda si ho vypěstovat ze semen, nebo zda si pořídíte sazenici. Je to jedno, u sazenice získáte rok náskok, u semen zase budete mít pocit, že jste si hořec vypěstovali sami od semínka, což zvlášť u trvalých rostlin budí u zahrádkáře náležitý a zasloužený pocit hrdosti. Každopádně musíte počítat s tím, že hořci trvá zhruba tři roky, než se dostane do plného květu. Na jednom stanovišti pak vydrží mnoho let.

Kořen hořce obsahuje hořčiny, které jsou používaný v mnoha komerčně vyráběných léčivech a žaludečních likérech. Používá se v lékařství i farmacii. V homeopatii je hořec doporučován na žaludeční potíže a zlepšení činnosti jater. Kořen se sbírá až nejdříve šestým rokem. Lidé si z něj dělají odvar, který se pije půl hodiny před jídlem. O hořci se také hovoří jako o zpevňovači imunitního systému.

Pokud se bude hořci na vaší zahradě dařit, můžete si ho sami množit. Buď dělením trsů v březnu, nebo semeny, plodem je tobolka. Hořec po letním kvetení vytvoří semena na konci srpna a v září.


Anonymní dotazník radnice Prahy 13

Dnes v 15:20

Vyřizujete záležitosti s úřadem městské části a zajímáte se aktivně o dění v ní?  Praha 13 připravila dotazník, jehož vyplněním pomůžete zlepšit komunikaci městské části Praha 13 a jejího úřadu.

Praha 4 mění písek

Dnes ve 12:25

Praha 4 v současné době zajišťuje výměnu písku v 83 pískovištích jejichž je provozovatelem.

Pomoc pro menší ptáky i mokřady

Dnes v 09:23

Vyvěšení budky je jedním z nejsnadnějších způsobů, jak můžeme pomoci ptákům zejména v hustě osídlených oblastech. Pořízením ptačí budky, kterou vyrobili ochránci přírody JARO Jaroměř, navíc přispějete na ochranu českých mokřadů. 

V sedmi městských částech nepoteče příští týden voda

6. srpna 2020 ve 20:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Necelý měsíc do splatnosti poplatků za psa

6. srpna 2020 v 11:02

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů, že splatnost poplatku za psa za II. pololetí roku 2020 ve výši 750 korun (u sazby 1500 korun – pes v bytě) je nejpozději do 31. srpna 2020.

V Praze 13 se cvičí v Centrálním parku

5. srpna 2020 v 18:13

Sportovní projekt MTS Akademie se zaměřuje na cvičení venku na čerstvém vzduchu. Nabízí skupinové lekce, které probíhají celoročně a jsou rozděleny dle obtížnosti a požadavků.

Další články
Nahoru