Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu
Detail květu hořce žlutého. Foto: Bernd Haynold / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Vypěstujte si na zahradě statnou bylinu, která se do našich hor dostala za první republiky kvůli alkoholu

I když na přírodní druh léčivého hořce s netradičně žlutou barvou květů narazíte na horách v Česku a Alpách, nebo při toulkách po pastvinách a loukách jižní Evropy, tuto krásnou bylinu si můžete vypěstovat i v našich podmínkách.
horec-zluty-gentiana-lutea

Hořec žlutý na přirozeném stanovišti. Foto: Bernd Haynold – Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5

Než rostlina doroste do více než metrové velikosti, sice bude trvat pár let, ale péče a trpělivost se určitě vyplatí, hořec se může stát zářivě žlutou ozdobou bylinkového záhonu vaší zahrady.

Hořec žlutý sice není původem z České republiky, avšak v období první republiky byl Hrubém Jeseníku, Krkonoších, Krušných a Orlických horách a na Šumavě vysazován za účelem výroby likérů. Vydržel zde již sto let.

Pokud zvažujete hořec žlutý pěstovat, musíte být schopni poskytnout mu vhodné podmínky k růstu. Vyžaduje propustnou zahradní zeminu, i když klidně s jílovitým podložím, a slunečné stanoviště. Snese i polostín. Zde se názory pěstitelů různí, jedni hovoří o tom, že hořec vyžaduje přímé slunce, jiní zase doporučují spíše mírné zastínění. Každopádně v úplném stínu rostlina prospívat nebude. Stanoviště pro hořec by nemělo být příliš větrné. Myslet také musíte na dostatek vláhy.

Dále je hořci potřeba zajistit dostatečný životní prostor. Při růstu vytváří více než půlmetrové trsy listů, které při zemi tvoří růžici. Z ní v době květu vyrůstá až 120 centimetrů vysoký svol, na kterém rozkvétají zvláštní žluté květy. Ty jsou až tři centimetry velké a objevují se během července a srpna.

Výhodou hořce je, že má mrazuvzdornost až do minus čtyřiceti stupňů, takže ho nemusíte na zimu nijak přikrývat chvojím či jinou ochranou. Tento druh je v Česku chráněný.

horec-zluty-nahled

Jednoletá sazenice hořce žlutého krátce po výsadbě

Když víte, že hořci dokážete poskytnout vhodné prostředí k růstu, je potřeba se rozhodnout, zda si ho vypěstovat ze semen, nebo zda si pořídíte sazenici. Je to jedno, u sazenice získáte rok náskok, u semen zase budete mít pocit, že jste si hořec vypěstovali sami od semínka, což zvlášť u trvalých rostlin budí u zahrádkáře náležitý a zasloužený pocit hrdosti. Každopádně musíte počítat s tím, že hořci trvá zhruba tři roky, než se dostane do plného květu. Na jednom stanovišti pak vydrží mnoho let.

Kořen hořce obsahuje hořčiny, které jsou používaný v mnoha komerčně vyráběných léčivech a žaludečních likérech. Používá se v lékařství i farmacii. V homeopatii je hořec doporučován na žaludeční potíže a zlepšení činnosti jater. Kořen se sbírá až nejdříve šestým rokem. Lidé si z něj dělají odvar, který se pije půl hodiny před jídlem. O hořci se také hovoří jako o zpevňovači imunitního systému.

Pokud se bude hořci na vaší zahradě dařit, můžete si ho sami množit. Buď dělením trsů v březnu, nebo semeny, plodem je tobolka. Hořec po letním kvetení vytvoří semena na konci srpna a v září.


Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

Včera ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

Včera ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

Včera v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

Včera ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

Včera v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Další články
Nahoru