Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výnos aukce části graffiti z Křižíkova pavilonu pomůže svobodným matkám i nemocným náctiletým
Vytváření mural artu na stěnu Křižíkova pavilonu, v pozadí je Průmyslový palác. Foto: Výstaviště Praha

Výnos aukce části graffiti z Křižíkova pavilonu pomůže svobodným matkám i nemocným náctiletým

Pražský magistrát společně s Výstavištěm Praha vydražil desky velkoformátového graffiti s názvem Jiskra, které vzniklo letos v září na Křižíkově pavilonu na výstavišti v Bubenči. Veřejná online aukce deseti vybraných panelů autorů Michala Škapy a Ondřeje Vyhnánka vynesla 353 000 korun, které dostanou nadace Pink Bubble a nezisková organizace Klub svobodných matek.

Dražilo se deset panelů, které byly součástí jednoho velkého díla vytvořeného na stěně Křižíkova pavilonu na Výstavišti Praha. Vyvolávací cena jednotlivých panelů byla 10 000 korun u osmi panelů na sololitu a 50 000 korun u dvou panelů z dvojitého skla.

Vydražené panely budou brzy to jediné, co z celkového graffiti zůstane. Na začátek příštího roku je plánována rekonstrukce Křižíkových pavilonů, během níž zbytek muralu zmizí.

„Rád bych poděkoval všem, kteří se na této akci podíleli, jak po stránce výtvarné, tak po stránce logistické. Investice hlavního města se vrátila v podobě podpory neziskových organizaci, které umožní znevýhodněným rodinám vážnou nemocí dítěte či matkám samoživitelkám překonat toto nelehké období,“ uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Vydražené prostředky poputují nadačnímu fondu Pink Bubble podporujícímu onkologicky nemocné náctileté a mladé dospělé a Klubu svobodných matek pomáhajícímu matkám a otcům, kteří jsou na děti sami. Obě organizace plánují peníze využít zejména k podpoře klientů zasažených aktuální pandemickou situací.

„Jsem velmi rád, že se aukce vydařila a získali jsme výrazně více prostředků, než kolik byla vyvolávací cena jednotlivých děl. Děkujeme všem dražitelům za to, že podpořili dobrou věc. Jako bonus získali jedinečná díla s vysokou uměleckou hodnotou a se silným příběhem,“ řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Unikátní graffiti o velikosti 450 metrů čtverečních vzniklo ve spolupráci autorů, Výstaviště Praha a za podpory pražského magistrátu na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu během několika dní v září.

Panely se už připravují na cestu k novým majitelům, zatímco zbytek muralu bude na Výstavišti k vidění až do plánované rekonstrukce pavilonu.

Hlavní město spolu s výstavištěm plánuje opravu všech čtyř pavilonů. Kdy přesně rekonstrukce prvního z nich začne, zatím nebylo určeno. Jako první bude opraven pavilon D a práce vyjdou předběžně na 54,8 milionu korun.

Praha je potřebuje opravit ještě před rekonstrukcí vyhořelého křídla Průmyslového paláce a jeho celkovou rekonstrukcí, aby v nich nahradila po dobu oprav chybějící výstavní prostory.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru