Dnes Čtvrtek - skorojasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 12°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Výnos aukce části graffiti z Křižíkova pavilonu pomůže svobodným matkám i nemocným náctiletým
Vytváření mural artu na stěnu Křižíkova pavilonu, v pozadí je Průmyslový palác. Foto: Výstaviště Praha

Výnos aukce části graffiti z Křižíkova pavilonu pomůže svobodným matkám i nemocným náctiletým

Pražský magistrát společně s Výstavištěm Praha vydražil desky velkoformátového graffiti s názvem Jiskra, které vzniklo letos v září na Křižíkově pavilonu na výstavišti v Bubenči. Veřejná online aukce deseti vybraných panelů autorů Michala Škapy a Ondřeje Vyhnánka vynesla 353 000 korun, které dostanou nadace Pink Bubble a nezisková organizace Klub svobodných matek.

Dražilo se deset panelů, které byly součástí jednoho velkého díla vytvořeného na stěně Křižíkova pavilonu na Výstavišti Praha. Vyvolávací cena jednotlivých panelů byla 10 000 korun u osmi panelů na sololitu a 50 000 korun u dvou panelů z dvojitého skla.

Vydražené panely budou brzy to jediné, co z celkového graffiti zůstane. Na začátek příštího roku je plánována rekonstrukce Křižíkových pavilonů, během níž zbytek muralu zmizí.

„Rád bych poděkoval všem, kteří se na této akci podíleli, jak po stránce výtvarné, tak po stránce logistické. Investice hlavního města se vrátila v podobě podpory neziskových organizaci, které umožní znevýhodněným rodinám vážnou nemocí dítěte či matkám samoživitelkám překonat toto nelehké období,“ uvedl pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

Vydražené prostředky poputují nadačnímu fondu Pink Bubble podporujícímu onkologicky nemocné náctileté a mladé dospělé a Klubu svobodných matek pomáhajícímu matkám a otcům, kteří jsou na děti sami. Obě organizace plánují peníze využít zejména k podpoře klientů zasažených aktuální pandemickou situací.

„Jsem velmi rád, že se aukce vydařila a získali jsme výrazně více prostředků, než kolik byla vyvolávací cena jednotlivých děl. Děkujeme všem dražitelům za to, že podpořili dobrou věc. Jako bonus získali jedinečná díla s vysokou uměleckou hodnotou a se silným příběhem,“ řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Unikátní graffiti o velikosti 450 metrů čtverečních vzniklo ve spolupráci autorů, Výstaviště Praha a za podpory pražského magistrátu na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu během několika dní v září.

Panely se už připravují na cestu k novým majitelům, zatímco zbytek muralu bude na Výstavišti k vidění až do plánované rekonstrukce pavilonu.

Hlavní město spolu s výstavištěm plánuje opravu všech čtyř pavilonů. Kdy přesně rekonstrukce prvního z nich začne, zatím nebylo určeno. Jako první bude opraven pavilon D a práce vyjdou předběžně na 54,8 milionu korun.

Praha je potřebuje opravit ještě před rekonstrukcí vyhořelého křídla Průmyslového paláce a jeho celkovou rekonstrukcí, aby v nich nahradila po dobu oprav chybějící výstavní prostory.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru