dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Výlet parním vlakem: Ušatá potáhne historické vozy, včetně salonu arcivévody Františka
Ušatá ve službě. Foto: České dráhy

Výlet parním vlakem: Ušatá potáhne historické vozy, včetně salonu arcivévody Františka

V sobotu 3. května bude vypraven parní vlak v čele s lokomotivou „ušatá“, který pojede z Prahy-Braníka na tradiční slavnosti v Brandýse nad Labem. Ve vlaku bude kromě historických osobních vozů zařazen také salonní vůz Františka Ferdinanda d’Este ze sbírek Národního technického muzea. Z Brandýsa nad Labem můžou zájemci pokračovat vyhlídkovým vlakem přes Neratovice až do Mělníka a zpět. Jízdenky je možné zakoupit v předprodeji ve stanicích Praha-Masarykovo nádraží a Praha-Braník.

Proč „ušatá“?

Rychlíkové parní lokomotivy ČSD, vyráběné v letech 1933 až 1939, měly od inventárního čísla 4 namontovány v přední části svislé plechy na usměrňování kouře zvané „uši“, podle nichž dostaly lokomotivy této řady přezdívku „ušatá“.

Parní vlak odjíždí z Prahy-Braníka v 7:30 a pojede po trase přes Prahu-Vršovice (odj. 7:48), Prahu hl.n. (odj. v 8:00), Prahu-Vysočany (odj. 8:09) a Neratovice (odj. 9:02). Příjezd do Brandýsa nad Labem je naplánován na 9:30. Odtud se souprava o hodinu později, v 10:30, vydá na vyhlídkovou jízdu přes Neratovice a Všetaty do Mělníka a zpět. Odjezd soupravy z Brandýsa nad Labem zpět do Prahy bude v 16:30.

Vlak bude sestaven z historických osobních vozů a jeho součástí bude také salonní vůz Františka Ferdinanda d’Este. V jeho čele pojede známá parní lokomotiva 464.008 „Ušatá“.

Jízdenka z Prahy do Brandýsa a zpět bude stát dospělého cestujícího 280 korun. Děti od 6 do 15 let mají poloviční slevu, děti do 6 let se přepravují zdarma bez nároku na místo k sezení. V prodeji budou také jednosměrné jízdenky za 240 korun a úsekové jízdenky z Neratovic do Brandýsa nebo Mělníka za 60 korun.

Každý, kdo si koupí jízdenku na parní vlak v předprodeji, obdrží zdarma místenku. Předprodej je zajištěn v mezinárodní pokladně na Masarykově nádraží (telefon 972 246 161) denně od 8 do 18 hodin nebo v železniční stanici Praha-Braník (telefon 725 859 426), dnes do 18:15.

Program oslav v Brandýse nad Labem

9:30 Vlakové nádraží: Příjezd parního vlaku do Brandýsa nad Labem, uvítání vzácných hostů a venkovní prohlídka salonního vozu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, která bude veřejnosti umožněna od 10:00 do 16:00 hodin.

11:00 Zámecká zahrada Brandýs nad Labem: Slavnostní nástup k Audienci u císaře Karla I., přelet historických letadel.

12:00 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav: Průvod do Staré Boleslavi.

13:00 Chrám Nanebevzetí Panny Marie Stará Boleslav: Mše svatá za mír.

16:00 Zahrada zámku Brandýs nad Labem: Zítra rukujeme! Vojensko-historický program, tradiční vojenské regimenty.

18:00 Chrám Nanebevzetí Panny Marie: Slavnostní koncert – W. A. Mozart.

jizdni-rad-usate-nahled

jizdni-rad-usate1-nahled

cenik-usate-nahled


Další články
Nahoru