dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Vyjádřete svou národní hrdost uctěním památky JUDr. Milady Horákové
Pomník Milady Horákové stojí uprostřed parčíku. Foto: archiv

Vyjádřete svou národní hrdost uctěním památky JUDr. Milady Horákové

Položit květiny či jen chvilku postát a uctít tak památku JUDr. Milady Horákové v den 66. výročí jejího zavraždění mohou lidé letos i u Pomníku dr. Milady Horákové na tzv. Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice v Praze. Vzpomínku u pomníku zahájí neformálním položením květin 27. června v 11.30 hodin předseda Nadačního fondu Stránský MUDr. Martin Jan Stránský a starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Nadační fond jako realizátor výstavby dílo po jeho dokončení Praze 1 daroval. Pomník byl jako symbol národního uvědomění slavnostně odhalen loni 16. listopadu. Na jeho vybudování se svými příspěvky na transparentní konto podílela zejména široká veřejnost a krajané.

„Pomník Milady Horákové stojí uprostřed parčíku vedle poslanecké sněmovny již tři čtvrtě roku. Za tu dobu se stal vyhledávaným místem k pozastavení se a k symbolickému vyjádření souhlasu s tím, že směr, který si český národ před více než čtvrt stoletím vybral pro svou další existenci, je třeba hájit s veškerou odvahou,“ konstatoval MUDr. Martin Jan Stránský.

„Justiční vražda Milady Horákové musí být stále mementem, stejně tak jako další procesy, které znamenaly utrpení a smrt nevinných lidí. Nedávno jsme si připomněli výročí popravy armádního generála Heliodora Píky; v pondělí 27. června budeme stát s tichou vzpomínkou u památníku Milady Horákové. Obětí komunistické zvůle bylo mnohem více – avšak právě díky odkazu velkých vlastenců, Milady Horákové a Heliodora Píky, není žádná z obětí zapomenuta,“ řekl Oldřich Lomecký. 

Nadační fond Stránský v současné době iniciuje vybudování osvětlení, které by již na podzim podtrhlo atmosféru místa a umožnilo návštěvníkům prohlédnout si pomník a přečíst si poslední slova JUDr. Milady Horákové před popravou i po setmění.

„Předem děkujeme všem, kteří se i tentokrát rozhodnou podpořit tento cíl příspěvkem v jakékoli výši, třeba pouhou desetikorunou, na speciální transparentní konto 8123455001/5500,“ řekl Martin Jan Stránský. Autorem pomníku dr. Milady Horákové je ak. sochař Josef Faltus, jehož dílo zvítězilo v architektonicko-výtvarné Soutěži o návrh pomníku dr. Milady Horákové v roce 2014.


Další články
Nahoru