Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
KomentářePolitika

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují politici napříč stranami.

„Ozbrojená invaze ze strany Ruska a jakékoliv další agresivní zastrašování Ukrajiny a Kyjeva jsou naprosto neakceptovatelné. Hlavní město Praha rezolutně podporuje, aby Ukrajina zůstala svobodným, demokratickým a svrchovaným státem a Kyjev svobodným a demokratickým městem. Symbolická podpora musí jít ruku v ruce i s praktickou pomocí. Proto jsme se rozhodli poskytnout 10 milionů korun jako první okamžitou pomoc ke zmírnění dopadů útoků vedených Ruskem na civilní obyvatelstvo. Zastupitelstvo mě také pověřilo k jednání s příslušnými ministerstvy a dalšími organizacemi o zajištění humanitárního ubytování, zejména pro rodiny s dětmi,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).  

„Osud Ukrajinců nám v Praze není lhostejný. Na Ukrajinu teď posíláme 10 milionů korun přes Člověka v tísni a budeme za město hledat další formy finanční, humanitární i nemateriální podpory a pomoci lidem, kteří jsou v důsledku eskalace ze strany Ruska v ohrožení,“ uvádí předseda zastupitelského klubu Praha Sobě Jan Čižinský.

 „Dnes ráno jsme se probudili do úplně jiného světa. Jsme v situaci, kterou si většina z nás nechtěla ani neuměla představit. Musíme každý z nás udělat maximum pro to, abychom tuto situaci zvládli. Pomoc Prahy neskončí tímto usnesením. Naopak, dokud to bude třeba, budeme stále hledat způsoby, jak co nejefektivněji pomáhat těžce zkoušenému lidu Ukrajiny a i těm, kteří budou muset opustit své domovy a blízké. Myslíme na vás! Držte se,“ vzkazuje předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Pavel Richter.

„V tomto případě se nedělíme na koalici a opozici, teď jde politika stranou. Ruskou invazi na Ukrajinu musíme odsoudit jedním hlasem a stejně tak i společně nabídnout humanitární pomoc,“ říká předseda zastupitelského klubu ANO Ondřej Prokop.

„Myslím, že si každý z vlastní zkušenosti nebo z vyprávění našich rodičů a prarodičů umí představit, co znamená obsazení svrchovaného svobodného státu cizí mocností a jaký dopad to může mít na život občanů na Ukrajině. Tento akt agrese ze strany Ruska je flagrantním porušením mezinárodního práva a může uvrhnout svět do vleklého válečného konfliktu. Je naší povinností podpořit občany Ukrajiny jakoukoli formou a jsem rád, že jsme se dnes na jednání zastupitelstva dokázali napříč politickým spektrem shodnout nejen na odsouzení ruské agrese, ale také poskytnout finanční podporu přes Člověka v tísni, který je podle nás důvěryhodná a kompetentní organizace, která dokáže využít tyto finanční prostředky tam, kde na Ukrajině budou nejvíce potřeba. Věřím, že najdeme ve zřízené pracovní skupině i další formu cílené pomoci ukrajinským občanům, ať již tady v České republice, nebo na Ukrajině,“ dodává Zdeněk Zajíček, předseda zastupitelského klubu ODS.


Autor: puc

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Dnes v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru