dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Laterna magika v progresivnější podobě
Inscenace Vidím nevidím měla premiéru v únoru. Foto: Laterna magika

Laterna magika v progresivnější podobě

Nedávno mělo v Laterně magice českou premiéru rodinné představení s názvem Vidím nevidím, které vzniklo pod vedením filmové režisérky a animátorky Marie Procházkové. Na březen je připravena premiéra taneční inscenace Antikódy, která se inspiruje vizuální poezií Václava Havla ze stejnojmenné sbírky. 

Inscenace Vidím nevidím je zaměřená především na dětské publikum. Proto je i kratší a bez přestávky (50 minut) a hlavní role je dětská. Po delší době došlo k odklonu od ryze tanečních projektů, protože Vidím nevidím je spojením činohry, kreslené animace a pohybová složka zabíhá od tance více k pantomimě a černému divadlu.

Příběh malé Agátky, která se narodila nevidomá, a svět si musela osahat a naposlouchat, aby se v její představivosti zhmotnil, nemá poučovat, ale spíš nabídnout dětem jiný pohled na to, co jejich fantazie vlastně dokáže.

Do inscenace se podařilo angažovat známé herecké tváře – Lindu Rybovou a Tomáše Měcháčka jako rodiče, kterým sekunduje Milan Slepička jako pan doktor.

Antikódy

Režisérem inscenace Antikódy, jejíž premiéra je přichystána na 21. března, je Braňo Mazúch, který má za sebou práci na víc než dvaceti inscenacích v České republice a Polsku.

Choreografie se ujala Věrka Ondrašíková, která patří k mladé generaci choreografů experimentujících s pohybem i novými technologiemi. Na inscenaci se podílí Dan Gregor, umělec specializující se na světelné instalace a projekce, a hudebník Stanislav Abrahám.

Nový projekt by měl připomenout Laternu magiku v progresivnější podobě, diváci mohou poprvé Antikódy vidět ve čtvrtek 21. března.

Stálice

Kromě premiér si na repertoáru Laterny magiky zaslouží pozornost i stálice. Patří mezi ně Casanova, Kouzelný cirkus, Cocktail 012 a Legendy magické Prahy.

Dramatický balet Casanova je dílem slavného režiséra Juraje Jakubiska a francouzského choreografa Jean-Pierra Aviotta. Je inspirován životními osudy proslulého státníka a dobrodruha Giacoma Casanovy, ale zabíhá více do stylizované a symbolické roviny, ačkoli v něm nechybí ani milostné duety, souboj a žánrové scénky.

Kouzelný cirkus je nejstarší nepřetržitě uváděnou inscenací nejen v Laterně magice, ale ve střední Evropě vůbec – loni uplynulo od premiéry už plných 35 let, na kontě má přes 6100 repríz, a přesto je stále vyhledáván jako oblíbené rodinné představení.

Cocktail 012 je inovovanou verzí inscenace, kterou Laterna magika v roce 2008 oslavila padesát let od úspěchu na Expu 58 a svého založení. Cocktail je kaleidoskopem oblíbených scén z inscenací, které měla či má na repertoáru.

Legendy magické Prahy jsou inscenací využívající tradiční postupy prolínání reality a fikce, v sérii příběhů připomínají některé z pověstí a památných míst staré Prahy, ať je to pokušení číhající za dveřmi Faustova domu nebo příběh staroměstského Orloje.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru