dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Výhody a nevýhody povinného očkování dětí: Co je méně nebezpečné? Názory odborníků se liší
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Výhody a nevýhody povinného očkování dětí: Co je méně nebezpečné? Názory odborníků se liší

Povinné očkování dětí – ano, nebo ne? Názory se liší. Zatímco jedni upozorňují na to, že kdyby očkování dětí bylo v České republice dobrovolné a proočkovanost populace klesla, mohly by se objevit epidemie vymýcených nemocí a s nimi i dětská úmrtí. Jiní oproti tomu uvádějí, že vakcíny nemusejí být bezpečné a očkování způsobilo některým dětem vážné problémy i úmrtí. Mnozí se nicméně shodují v tom, že i při povinnosti očkování je důležitý individuální přístup.

Podle slov ředitelky legislativního odboru ministerstva zdravotnictví Lucie Krausové je současná praxe taková, že od rodičů, kteří své děti nepošlou na povinná očkování proti devíti nemocem, nemusí být ve výjimečných případech vymáhány sankce (do výše 10 tisíc korun za přestupek nebo formou příkazu do výše 4 tisíce korun – pozn. red.). Dětští lékaři navíc podle jejích slov přizpůsobují očkovací plán konkrétnímu zdravotnímu stavu.

Vavrečka: Diskutujme o bezpečnosti vakcín

V České republice je v současné době povinné očkování proti tetanu, záškrtu, černému kašli, hepatitidě B, dětské obrně, haemophilus influenzae, spalničkám, příušnicím a zarděnkám (a u rizikových skupin proti tuberkulóze-TBC).

V loňském roce odmítlo povinné očkování dětí 210 českých rodičů. O výhodách a nevýhodách povinného očkování dětí v pondělí diskutovali odborníci a rodiče na sněmovním semináři, který se uskutečnil pod záštitou poslanců Niny Novákové a Jana Farského (oba TOP 09-STAN).

Lékař Jan Vavrečka, který je předsedou sdružení UNICAMPUS, uvedl, že cílem by neměla být proočkovaná populace, nýbrž chráněná populace. Diskutovat by se podle jeho slov mělo i o tom, zda by povinná očkování mohla být přesunuta do obecně doporučených očkování.

Za diskusi by podle něj stála i povinnost očkování bez sankcí, jak to je v některých zemích, důležitá je i diskuse nad bezpečností jednotlivých vakcín a jejich důležitostí. Jde podle něj i o otázku lidských práv.

Beran: Infekce zabíjely, někde zabíjejí i nyní

Lékař Ondřej Beran z Ústřední vojenské nemocnice řekl, že infekce v minulosti zabíjely. „V některých zemích zabíjejí dodnes. Tam by lidé dali bůhvíco za to, aby měli vakcinaci dostupnou.“ Připustil, že vakcíny mohou mít „ve vzácných frekvencích nežádoucí účinky“, pokud by se ale znovu objevily nemoci, které se očkováním podařilo vymýtit, děti by umíraly. Nedávno se podle jeho slov objevily malé epidemie spalniček, příušnice i černý kašel.

Anketa

Jste pro zachování povinného očkování dětí?

61.3%
(61.3%)
38.8%
(38.8%)
Epidemioložka Eva Poláčková z teplické hygienické stanice řekla, že kdyby v tuto chvíli nebylo očkování dětí povinné, není jisté, kolik lidí by s dětmi k očkování dorazilo.

Je podle ní dobré držet se toho, aby bylo 90 % populace proočkováno, jinak by se mohly epidemie objevit. Neočkovat je rizikové i podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).

Hofhanzlová: Děti mají po vakcinacích poruchy
   

Lékařka Judita Hofhanzlová z poradny pro zdravý způsob života oproti tomu řekla, že se ve své poradně setkává s tím, že děti mají po vakcinacích poruchy spánku, chování. Přesvědčena je i o tom, že vakcinace může spustit autismus.

Setkala se podle svých slov i s úmrtím dítěte po druhé vakcinaci. Lékaři by podle ní měli naslouchat rodičům, kteří své dítě znají nejlépe, protože jsou s ním v útlém věku 24 hodin denně.

Matka tří dětí Pavlína Chodurová hovořila o tom, že její – dnes devítiletý – syn začal mít problémy po druhé vakcinaci. Uvedla, že se začal klepat a vše se zhoršovalo, a to i přes ujišťování pediatra, že to nic není. Dnes je syn nepohyblivý a trpí epilepsií. Chodurová je přesvědčena, že spouštěčem byla právě druhá vakcinace. Mladší dcerku, která začala mít potíže s třasem, očkovat nenechala a potíže pominuly.

Janda: Problémy vznikají, když děti nejsou očkované

Bývalý předseda České pediatrické společnosti Jan Janda zase řekl, že mnoho problémů vzniká naopak tím, když děti očkované nejsou. „V Rakousku, Bavorsku nebo Británii, kde očkování dětí není povinné, je nyní plno spousta spalniček, plno hospitalizovaných dětí,“ řekl. Od skandinávských států, přes Velkou Británii až po Japonsko se podle něj zase objevily epidemie černého kašle.

Povinná očkování dětí nejsou nyní, vedle zmíněných států, také ve Švýcarsku, Norsku, Švédsku, Holandsku, Británii či třeba Španělsku. Třeba v Austrálii není povinné očkování, ale rodiče, kteří na ně děti pošlou, dostávají finanční benefity.

V Brazílii povinné očkování je, ne všichni ale své děti očkovat nechají – na základě sociálního projektu Bolsa Familia (Rodinný fond) je proto sociální podpora chudým vázána mimo jiné i na očkování.


Autor: Anna Skálová

Saunia připravila vánoční akci, hodinovou masáž zdarma

Včera ve 12:47

Saunový svět Saunia připravil vánoční akci 2+1 zdarma na masáže v Saunii. Co to znamená? Pokud si pořídíte 2 poukazy na masáž v délce 60 minut, dostanete třetí poukaz na masáž v hodnotě 400 korun zdarma.

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Další články
Nahoru