Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výhody a nevýhody povinného očkování dětí: Co je méně nebezpečné? Názory odborníků se liší
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Výhody a nevýhody povinného očkování dětí: Co je méně nebezpečné? Názory odborníků se liší

Povinné očkování dětí – ano, nebo ne? Názory se liší. Zatímco jedni upozorňují na to, že kdyby očkování dětí bylo v České republice dobrovolné a proočkovanost populace klesla, mohly by se objevit epidemie vymýcených nemocí a s nimi i dětská úmrtí. Jiní oproti tomu uvádějí, že vakcíny nemusejí být bezpečné a očkování způsobilo některým dětem vážné problémy i úmrtí. Mnozí se nicméně shodují v tom, že i při povinnosti očkování je důležitý individuální přístup.

Podle slov ředitelky legislativního odboru ministerstva zdravotnictví Lucie Krausové je současná praxe taková, že od rodičů, kteří své děti nepošlou na povinná očkování proti devíti nemocem, nemusí být ve výjimečných případech vymáhány sankce (do výše 10 tisíc korun za přestupek nebo formou příkazu do výše 4 tisíce korun – pozn. red.). Dětští lékaři navíc podle jejích slov přizpůsobují očkovací plán konkrétnímu zdravotnímu stavu.

Vavrečka: Diskutujme o bezpečnosti vakcín

V České republice je v současné době povinné očkování proti tetanu, záškrtu, černému kašli, hepatitidě B, dětské obrně, haemophilus influenzae, spalničkám, příušnicím a zarděnkám (a u rizikových skupin proti tuberkulóze-TBC).

V loňském roce odmítlo povinné očkování dětí 210 českých rodičů. O výhodách a nevýhodách povinného očkování dětí v pondělí diskutovali odborníci a rodiče na sněmovním semináři, který se uskutečnil pod záštitou poslanců Niny Novákové a Jana Farského (oba TOP 09-STAN).

Lékař Jan Vavrečka, který je předsedou sdružení UNICAMPUS, uvedl, že cílem by neměla být proočkovaná populace, nýbrž chráněná populace. Diskutovat by se podle jeho slov mělo i o tom, zda by povinná očkování mohla být přesunuta do obecně doporučených očkování.

Za diskusi by podle něj stála i povinnost očkování bez sankcí, jak to je v některých zemích, důležitá je i diskuse nad bezpečností jednotlivých vakcín a jejich důležitostí. Jde podle něj i o otázku lidských práv.

Beran: Infekce zabíjely, někde zabíjejí i nyní

Lékař Ondřej Beran z Ústřední vojenské nemocnice řekl, že infekce v minulosti zabíjely. „V některých zemích zabíjejí dodnes. Tam by lidé dali bůhvíco za to, aby měli vakcinaci dostupnou.“ Připustil, že vakcíny mohou mít „ve vzácných frekvencích nežádoucí účinky“, pokud by se ale znovu objevily nemoci, které se očkováním podařilo vymýtit, děti by umíraly. Nedávno se podle jeho slov objevily malé epidemie spalniček, příušnice i černý kašel.

Anketa

Jste pro zachování povinného očkování dětí?

65.3%
(65.3%)
34.7%
(34.7%)
Epidemioložka Eva Poláčková z teplické hygienické stanice řekla, že kdyby v tuto chvíli nebylo očkování dětí povinné, není jisté, kolik lidí by s dětmi k očkování dorazilo.

Je podle ní dobré držet se toho, aby bylo 90 % populace proočkováno, jinak by se mohly epidemie objevit. Neočkovat je rizikové i podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).

Hofhanzlová: Děti mají po vakcinacích poruchy
   

Lékařka Judita Hofhanzlová z poradny pro zdravý způsob života oproti tomu řekla, že se ve své poradně setkává s tím, že děti mají po vakcinacích poruchy spánku, chování. Přesvědčena je i o tom, že vakcinace může spustit autismus.

Setkala se podle svých slov i s úmrtím dítěte po druhé vakcinaci. Lékaři by podle ní měli naslouchat rodičům, kteří své dítě znají nejlépe, protože jsou s ním v útlém věku 24 hodin denně.

Matka tří dětí Pavlína Chodurová hovořila o tom, že její – dnes devítiletý – syn začal mít problémy po druhé vakcinaci. Uvedla, že se začal klepat a vše se zhoršovalo, a to i přes ujišťování pediatra, že to nic není. Dnes je syn nepohyblivý a trpí epilepsií. Chodurová je přesvědčena, že spouštěčem byla právě druhá vakcinace. Mladší dcerku, která začala mít potíže s třasem, očkovat nenechala a potíže pominuly.

Janda: Problémy vznikají, když děti nejsou očkované

Bývalý předseda České pediatrické společnosti Jan Janda zase řekl, že mnoho problémů vzniká naopak tím, když děti očkované nejsou. „V Rakousku, Bavorsku nebo Británii, kde očkování dětí není povinné, je nyní plno spousta spalniček, plno hospitalizovaných dětí,“ řekl. Od skandinávských států, přes Velkou Británii až po Japonsko se podle něj zase objevily epidemie černého kašle.

Povinná očkování dětí nejsou nyní, vedle zmíněných států, také ve Švýcarsku, Norsku, Švédsku, Holandsku, Británii či třeba Španělsku. Třeba v Austrálii není povinné očkování, ale rodiče, kteří na ně děti pošlou, dostávají finanční benefity.

V Brazílii povinné očkování je, ne všichni ale své děti očkovat nechají – na základě sociálního projektu Bolsa Familia (Rodinný fond) je proto sociální podpora chudým vázána mimo jiné i na očkování.


Autor: Anna Skálová

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

Dnes v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru