Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vyhnánek už není místostarostou Prahy 7, míří na Hrad. Nahradil ho Tománek
Pavel Vyhnánek byl v minulém volebním období náměstkem primátora. Foto: archiv MHMP

Vyhnánek už není místostarostou Prahy 7, míří na Hrad. Nahradil ho Tománek

Na pozici místostarosty Prahy 7 rezignoval Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Na pondělním zasedání zastupitelů to oznámil starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě). Důvodem je, že se Vyhnánek stal ředitelem administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky. Zastupitelem městské části i Prahy Vyhnánek zůstane. Ve vedení Prahy 7 jej nahradil v pozici radního zastupitel Martin Tománek (Praha 7 Sobě). Zastupitelé zároveň zvolili do funkce místostarostky dosavadní radní Hanu Šiškovou (Praha 7 Sobě). Loňské volby v Praze 7 vyhrála Praha 7 Sobě, která získala nadpoloviční většinu.

„Zastupitelský mandát si ponechám. Byl jsem osloven s tím, že v týmu nové paní kancléřky (Jany Vohralíkové) budu pomáhat s reorganizací kanceláře a příspěvkových organizací. Poté bych se měl zapojit do toho, aby kancelář získala zpět svou důstojnost a přispět k řádnému fungování a hospodaření," řekl Vyhnánek.

Vyhnánek je zastupitelem sedmé městské části od roku 2014. V minulém volebním období byl náměstkem primátora a na magistrátu je nyní opozičním zastupitelem. Tománek je zastupitelem Prahy 7 od roku 2018 a nyní je zároveň asistentem v Poslanecké sněmovně. Tománek bude mít jako radní na starosti finance a na pozici místostarostky se posune dosavadní radní pro školství Šišková.

Opoziční zastupitelé v diskusi kritizovali počet takzvaně uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří vykonávají mandát jako své hlavní zaměstnání, a zejména počet místostarostů, kterých je v devítičlenné radě pět. Opoziční zastupitel Jiří Hejnic (Společně) to označil za vyhazování peněz a „nenažranost".

Diskutovalo se také o tom, že Tománek nemá na rozdíl od Vyhnánka formální ekonomické vzdělání. Tománek kritiku odmítl s tím, že to pro výkon funkce není zcela nezbytné. Politik podle něho dělá politická rozhodnutí a na ta odborná má poradní tým specialistů.

Tománka se zastali Čižinský i Vyhnánek, který řekl, že Tománek je velmi pečlivý a svými vlastnostmi je schopen nahradit chybějící profesní vzdělání. Schopnost řídit veřejné finance se na škole stejně v podstatě nelze naučit, řekl Vyhnánek.

V loňských komunálních volbách v Praze 7 zvítězila kandidátka Prahy 7 Sobě, získala 53 procent hlasů a v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů. Praha 7 Sobě sestavila na radnici jednobarevnou vládu, kdy obsadila všech devět míst.

Do zastupitelstva se dostali ještě Společně – ODS a TOP 09, ANO a Piráti. Praha Sobě zvítězila i ve volbách v roce 2018, kdy získala 55,5 procenta hlasů.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru