Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vyhnánek už není místostarostou Prahy 7, míří na Hrad. Nahradil ho Tománek
Pavel Vyhnánek byl v minulém volebním období náměstkem primátora. Foto: archiv MHMP

Vyhnánek už není místostarostou Prahy 7, míří na Hrad. Nahradil ho Tománek

Na pozici místostarosty Prahy 7 rezignoval Pavel Vyhnánek (Praha 7 Sobě). Na pondělním zasedání zastupitelů to oznámil starosta Jan Čižinský (Praha 7 Sobě). Důvodem je, že se Vyhnánek stal ředitelem administrativní sekce Kanceláře prezidenta republiky. Zastupitelem městské části i Prahy Vyhnánek zůstane. Ve vedení Prahy 7 jej nahradil v pozici radního zastupitel Martin Tománek (Praha 7 Sobě). Zastupitelé zároveň zvolili do funkce místostarostky dosavadní radní Hanu Šiškovou (Praha 7 Sobě). Loňské volby v Praze 7 vyhrála Praha 7 Sobě, která získala nadpoloviční většinu.

„Zastupitelský mandát si ponechám. Byl jsem osloven s tím, že v týmu nové paní kancléřky (Jany Vohralíkové) budu pomáhat s reorganizací kanceláře a příspěvkových organizací. Poté bych se měl zapojit do toho, aby kancelář získala zpět svou důstojnost a přispět k řádnému fungování a hospodaření," řekl Vyhnánek.

Vyhnánek je zastupitelem sedmé městské části od roku 2014. V minulém volebním období byl náměstkem primátora a na magistrátu je nyní opozičním zastupitelem. Tománek je zastupitelem Prahy 7 od roku 2018 a nyní je zároveň asistentem v Poslanecké sněmovně. Tománek bude mít jako radní na starosti finance a na pozici místostarostky se posune dosavadní radní pro školství Šišková.

Opoziční zastupitelé v diskusi kritizovali počet takzvaně uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří vykonávají mandát jako své hlavní zaměstnání, a zejména počet místostarostů, kterých je v devítičlenné radě pět. Opoziční zastupitel Jiří Hejnic (Společně) to označil za vyhazování peněz a „nenažranost".

Diskutovalo se také o tom, že Tománek nemá na rozdíl od Vyhnánka formální ekonomické vzdělání. Tománek kritiku odmítl s tím, že to pro výkon funkce není zcela nezbytné. Politik podle něho dělá politická rozhodnutí a na ta odborná má poradní tým specialistů.

Tománka se zastali Čižinský i Vyhnánek, který řekl, že Tománek je velmi pečlivý a svými vlastnostmi je schopen nahradit chybějící profesní vzdělání. Schopnost řídit veřejné finance se na škole stejně v podstatě nelze naučit, řekl Vyhnánek.

V loňských komunálních volbách v Praze 7 zvítězila kandidátka Prahy 7 Sobě, získala 53 procent hlasů a v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů. Praha 7 Sobě sestavila na radnici jednobarevnou vládu, kdy obsadila všech devět míst.

Do zastupitelstva se dostali ještě Společně – ODS a TOP 09, ANO a Piráti. Praha Sobě zvítězila i ve volbách v roce 2018, kdy získala 55,5 procenta hlasů.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru