Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 13°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vyhnánek: Efekt plánovaných kroků vlády na pražský rozpočet bude zdrcující, zdražování se nevyhneme
Podnikatelé museli mít řadu týdnů z rozhodnutí vlády zavřeno. Stát jim nyní chce pomáhat z financí, které byly původně určeny pro města a obce. Ilustrační foto: archiv

Vyhnánek: Efekt plánovaných kroků vlády na pražský rozpočet bude zdrcující, zdražování se nevyhneme

Hlavní město přijde letos asi o 3,2 miliardy korun ze sdílených daní. Původně mělo město dostat zhruba 61,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Důvodem, proč město o peníze přijde, je vládní rozhodnutí o kompenzačním bonusu pro podnikatele postižené koronavirem.

Peníze stát dá podnikatelům z těch, které byly původně určeny pro města a obce. Praha vydala na opatření proti koronaviru téměř miliardu korun. Další propad v příjmech očekává ve výši 12 miliard korun.

Očekávaný meziroční propad příjmů hlavního města ze sdílených daní kvůli kompenzačnímu bonusu je podle aktualizované predikce ministerstva financí 1,9 miliardy. Podle odhadu magistrátu a Svazu měst a obcí to ale bude více, a to 3,2 miliardy.

„Je třeba zdůraznit, že kompenzačním balíčkem to nekončí. Vláda má v úmyslu financovat i zavedení zpětného působení daňové ztráty z rozpočtů samospráv. Efekt na pražský rozpočet bude zdrcující. Škrtům a zdražování se proto nevyhneme. Postaráme se však o to, aby Pražané věděli, kdo snížil jejich životní standard nad rámec dopadů koronavirové krize," řekl Vyhnánek. Propad příjmů ze sdílených daní kvůli zavedení zpětného působení daňové ztráty bude podle odhadu v letech 2020 a 2021 dvě miliardy.

Vedení města očekává ještě další výpadky příjmů. Odhad meziročního propadu ostatních daňových příjmů a nedaňových příjmů činí 250 milionů, propad příjmů hospodářské činnosti bude 200 milionů a meziroční propad hospodaření příspěvkových organizací bude 790 milionů. K tomu musí město připočítat také propad v rámci MHD, který zřejmě dosáhne 1,65 miliardy.

Dosavadní mimořádné výdaje Prahy vyvolané pandemií nemoci covid-19 jsou 970 milionů korun.


Autor: ČTK

Platební morálka živnostníků se zlepšuje

22. září 2021 v 10:52

Na konci června letošního roku mělo v Česku úvěr od bank a nebankovních finančních institucí 141 608 živnostníků. Jejich celkový dluh činil 116,4 miliardy korun, z toho nebyly řádně spláceny pouze 2 miliardy, tedy 1,7 %. Své dluhy nezvládalo řádně splácet 6,5 tisíce živnostníků, o 200 (o 3 %) méně...

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

22. září 2021 v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Veolia zahajuje topnou sezónu

22. září 2021 v 08:05

S příchodem chladnějšího počasí skupina Veolia Energie zahajuje topnou sezónu. Postupně začala dodávat teplo ve všech regionech. Ve srovnání s minulým rokem je to o pár dní dříve. Během celého léta probíhaly kontroly a opravy i rozsáhlé rekonstrukce potrubí a také další ekologizace a dekarbonizace...

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

20. září 2021 v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Pražské služby rozšiřují síť svých dobíjecích stanic pro firemní elektrovozy

19. září 2021 ve 21:54

Pražské služby ve spolupráci s Pražskou energetikou proto rozšiřují síť vlastních nabíjecích stanic. Dvě nové dobíjecí stanice byly zprovozněny v areálu Pražských služeb ve Vysočanech. Třetí nabíječku pak získal provoz Nové Mlýny v Praze 1. Do její podoby a umístění tak promluvili i pražští...

Další články
Nahoru