Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vyhnánek: Efekt plánovaných kroků vlády na pražský rozpočet bude zdrcující, zdražování se nevyhneme
Podnikatelé museli mít řadu týdnů z rozhodnutí vlády zavřeno. Stát jim nyní chce pomáhat z financí, které byly původně určeny pro města a obce. Ilustrační foto: archiv

Vyhnánek: Efekt plánovaných kroků vlády na pražský rozpočet bude zdrcující, zdražování se nevyhneme

Hlavní město přijde letos asi o 3,2 miliardy korun ze sdílených daní. Původně mělo město dostat zhruba 61,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Důvodem, proč město o peníze přijde, je vládní rozhodnutí o kompenzačním bonusu pro podnikatele postižené koronavirem.

Peníze stát dá podnikatelům z těch, které byly původně určeny pro města a obce. Praha vydala na opatření proti koronaviru téměř miliardu korun. Další propad v příjmech očekává ve výši 12 miliard korun.

Očekávaný meziroční propad příjmů hlavního města ze sdílených daní kvůli kompenzačnímu bonusu je podle aktualizované predikce ministerstva financí 1,9 miliardy. Podle odhadu magistrátu a Svazu měst a obcí to ale bude více, a to 3,2 miliardy.

„Je třeba zdůraznit, že kompenzačním balíčkem to nekončí. Vláda má v úmyslu financovat i zavedení zpětného působení daňové ztráty z rozpočtů samospráv. Efekt na pražský rozpočet bude zdrcující. Škrtům a zdražování se proto nevyhneme. Postaráme se však o to, aby Pražané věděli, kdo snížil jejich životní standard nad rámec dopadů koronavirové krize," řekl Vyhnánek. Propad příjmů ze sdílených daní kvůli zavedení zpětného působení daňové ztráty bude podle odhadu v letech 2020 a 2021 dvě miliardy.

Vedení města očekává ještě další výpadky příjmů. Odhad meziročního propadu ostatních daňových příjmů a nedaňových příjmů činí 250 milionů, propad příjmů hospodářské činnosti bude 200 milionů a meziroční propad hospodaření příspěvkových organizací bude 790 milionů. K tomu musí město připočítat také propad v rámci MHD, který zřejmě dosáhne 1,65 miliardy.

Dosavadní mimořádné výdaje Prahy vyvolané pandemií nemoci covid-19 jsou 970 milionů korun.


Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Včera v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Další články
Nahoru