dnes
Pondělí - obcasny-dest
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
18°C
pozítří
Středa - jasno
23°C
Vyhnánek: Efekt plánovaných kroků vlády na pražský rozpočet bude zdrcující, zdražování se nevyhneme
Podnikatelé museli mít řadu týdnů z rozhodnutí vlády zavřeno. Stát jim nyní chce pomáhat z financí, které byly původně určeny pro města a obce. Ilustrační foto: archiv

Vyhnánek: Efekt plánovaných kroků vlády na pražský rozpočet bude zdrcující, zdražování se nevyhneme

Hlavní město přijde letos asi o 3,2 miliardy korun ze sdílených daní. Původně mělo město dostat zhruba 61,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Důvodem, proč město o peníze přijde, je vládní rozhodnutí o kompenzačním bonusu pro podnikatele postižené koronavirem.

Peníze stát dá podnikatelům z těch, které byly původně určeny pro města a obce. Praha vydala na opatření proti koronaviru téměř miliardu korun. Další propad v příjmech očekává ve výši 12 miliard korun.

Očekávaný meziroční propad příjmů hlavního města ze sdílených daní kvůli kompenzačnímu bonusu je podle aktualizované predikce ministerstva financí 1,9 miliardy. Podle odhadu magistrátu a Svazu měst a obcí to ale bude více, a to 3,2 miliardy.

„Je třeba zdůraznit, že kompenzačním balíčkem to nekončí. Vláda má v úmyslu financovat i zavedení zpětného působení daňové ztráty z rozpočtů samospráv. Efekt na pražský rozpočet bude zdrcující. Škrtům a zdražování se proto nevyhneme. Postaráme se však o to, aby Pražané věděli, kdo snížil jejich životní standard nad rámec dopadů koronavirové krize," řekl Vyhnánek. Propad příjmů ze sdílených daní kvůli zavedení zpětného působení daňové ztráty bude podle odhadu v letech 2020 a 2021 dvě miliardy.

Vedení města očekává ještě další výpadky příjmů. Odhad meziročního propadu ostatních daňových příjmů a nedaňových příjmů činí 250 milionů, propad příjmů hospodářské činnosti bude 200 milionů a meziroční propad hospodaření příspěvkových organizací bude 790 milionů. K tomu musí město připočítat také propad v rámci MHD, který zřejmě dosáhne 1,65 miliardy.

Dosavadní mimořádné výdaje Prahy vyvolané pandemií nemoci covid-19 jsou 970 milionů korun.


V Praze 13 se sešel Krizový štáb

28. července 2020 v 09:04

Na základě aktuálního vývoje epidemiologické situace v souvislosti s nemocí Covid-19 se včera sešel Krizový štáb MČ Praha 13, aby projednal mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR platná od 27. července a také nařízení Hygienické stanice hl. m. Prahy č. 4, 5 a 6/2020 (viz...

Další články
Nahoru