dnes
Pondělí - jasno
33°C
zítra
Úterý - zatazeno
26°C
pozítří
Středa - skorojasno
29°C
Vyhláška regulující hazard zakazuje kasina, možná se proto změní
Herny v posledních letech z Prahy mizí. Ilustrační foto: archiv

Vyhláška regulující hazard zakazuje kasina, možná se proto změní

Pražská vyhláška o hazardu by měla být opravena a vrátit by se do ní měla kasina, která při schvalování v roce 2015 nedopatřením vypadla a vyhláška je zakazuje. Schválena byla navíc v rozporu s usneseními zastupitelstev některých městských částí. Na jednání magistrátního kontrolního výboru to řekla předsedkyně Jaroslava Janderová (ODS).

Pokud by vyhláška nebyla opravena, ministerstvo financí by muselo kasina začít postupně rušit. V dubnu má opravu projednat magistrátní loterijní komise a následně pražští zastupitelé.

Vyhláška o hazardu je účinná od 1. ledna 2016 a ministerstvo financí postupně ruší herny v Praze. Pravomocně bylo zrušeno k 31. prosinci loňského roku 69 heren. Celkem ke konci roku ministerstvo financí zahájilo 184 správních řízení.

Důvodem opravy jsou podle Janderové stížnosti, které na magistrát chodí, a zároveň, že v některých městských částech platí stoprocentní zákaz hazardu, avšak bez souhlasu místního zastupitelstva. Podle Janderové také hrozí Praze pokuta od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v řádu milionů korun.

„Stěžovatelé by zřejmě uspěli, proto by oprava byla jedině správná," řekla Janderová. Z vyhlášky vypadla například některá kasina na Praze 4, 5 nebo 11. Týká se to například i toho, které je v Kongresovém centru Praha.

Formu opravy město volí proto, že novela by byl složitější právní proces, navíc by měla být podle Janderové novelizována v roce 2018, aby byla v souladu s novým loterijním zákonem.

Loterijní komise by měla zasednout 6. dubna. V případě, že by opravu odsouhlasila, byla by nová verze projednána ve zkráceném řízení s městskými částmi. Následně by ji projednal magistrát a v dubnu odsouhlasili pražští zastupitelé.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724. Počet heren se snižoval i v následujících letech.


Další články
Nahoru