dnes
Čtvrtek - jasno
14°C
zítra
Pátek - zatazeno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
Vyhláška omezující otevírací dobu podniků je krok správným směrem, říká radní Prahy 2 Michal Zuna
V podskalské ulici Trojická jsou dlohodobě problémy s rušením nočního klubu, především kvůli návštěvníkům hudebního klubu a nedalekého hostince. Foto: archiv

Vyhláška omezující otevírací dobu podniků je krok správným směrem, říká radní Prahy 2 Michal Zuna

Magistrát připravuje vyhlášku, která by měla omezit otevírací dobu nočních podniků v centru hlavní města. Do konce března se k návrhu mají možnost vyjádřit jednotlivé městské části. I když se noční problémy s návštěvníky hostinců, barů a dalších podniků týkají nejvíce Prahy 1, i v sousední druhé městské části dochází na některých místech k opakovaným stížnostem místních obyvatel. Jaký má tamní radnice názor na chystanou vyhlášku? Podaří se takovým opatřením dosáhnout zklidnění v exponovaných lokalitách? Kvituje vedení radnice nová pravidla pro konání akcí na pravobřežní náplavce? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídal radní Prahy 2 pro oblast bezpečnosti Michal Zuna (TOP 09).
michal-zuna-radni-prahy-2

Radní Prahy 2 pro bezpečnost Michal Zuna

Jaký má Praha 2 názor na chystanou vyhlášku?
Městská část Praha 2 již v minulosti opakovaně činila kroky ke zklidnění exponovaných lokalit. Na území Prahy 2 se jedná zejména o oblast Podskalí v okolí náplavky. Obecně závaznou vyhlášku s možností regulovat provozní dobu provozoven nebo o úpravu tržního řádu jsme v minulosti na pražském magistrátu žádali opakovaně, bohužel však bez vyslyšení našich potřeb. V aktuálně uvedené věci záměru vydání obecně závazné vyhlášky tuto iniciativu vítáme a jsme rádi, že naše úsilí v minulosti mohlo rovněž přispět ke změně postoje magistrátu.

Jaké jsou návrhy druhé městské části k této aktivitě metropole?
Rada MČ Prahy 2 přijala již na svém zasedání 17. prosince usnesení, ve kterém požaduje s ohledem na dlouhodobé stížnosti obyvatel na narušování veřejného pořádku přijetí regulace touto vyhláškou v ulici Trojická. Provozní doba v uvedené lokalitě bude stanovena počátkem od 6:00 a koncem ve 24:00. Stanovení této provozní doby bude platné pro každý den s výjimkou 31. prosince a 1. ledna.

Máte už nějakou zpětnou vazbu od podnikatelů na území Prahy 2, kterých by se omezení týkalo?
Zatím jsme žádnou zpětnou vazbu od provozovatelů neobdrželi.

V Praze 2 je několik podniků, na jejichž návštěvníky si lidé dlouhodobě stěžují, příkladem je třeba klub P.M. v Trojické ulici. Dvojka v minulosti i kvůli tomuto klubu navrhovala provoz zařízení v této ulici omezit. Myslíte, že se to nyní podaří?
Jak jsem již uvedl, městská část situaci v ulici Trojická řešila již dlouhodobě. Návrh vyhlášky s ohledem na již dříve využité možnosti je krok správným směrem. Věřím, že narušování občanského soužití v této ulici tato vyhláška může omezit a místním obyvatelům tím zajistit klidnější život. Stěžejní však nyní bude její samotné zavedení ze strany magistrátu.

Očekáváte, že se podniky budou snažit vyhlášku nějak napadnout? A máte už signály o tomto možném postupu ze strany některých podnikatelů?
Praha 2 se snaží se subjekty, na které přichází stížnosti, průběžně komunikovat. Nám se v minulosti podařilo výrazně zlepšit například situaci klubu v Bělehradské ulici právě díky tomu. Nelze tedy vyloučit, že subjekty které zvolily opačný přístup, k této možnosti sáhnou.

Náplavka na Rašínově nábřeží bude mít od letoška nová pravidla pro pořádání akcí. Cílem je, aby dění na náplavkách tolik nerušilo okolní obyvatele. Jste spokojen s tím, jaké změny jsou v plánu? Jde například o takzvané tiché režimy…
Městská část se pravidelně schází se zástupci obyvatel v okolí náplavky i magistrátem ve snaze zlepšit situaci pro místní obyvatele. Nová pravidla pro pořádání akcí jsou krok správným směrem. To jaký bude skutečný dopad akcí pořádaných dle těchto pravidel, ukáže však až samotná sezóna. Pravidla bude tedy třeba po sezóně vyhodnotit a připravit se na další rok. Nechceme dělat z oblasti tichý skanzen pro rybáře, ale režim bez hudební produkce je nyní připraven pouze na neděli, pondělní a úterní večery. Právě hlasitá hudba je jedním z hlavních problémů, na který si obyvatelé stěžují. Jsem přesvědčen, že v případné úpravě pravidel na další sezóny může parametr posouzení hlasitosti hudební produkce mít ještě vyšší význam.

Jaká opatření pro zvýšení bezpečnosti letos Praha 2 na svém území chystá?
Praha 2 je obyvateli vnímána zpravidla jako bezpečná i díky tomu, že městská část je v zajištění bezpečnosti aktivní. A to zejména v koordinované spolupráci s městskou i státní policií. Probíhají pravidelné bezpečnostní porady a včas komunikujeme priority i operativní problémy na území Prahy 2. Nad rámec této agendy připravujeme pro letošní rok program pro zvýšení bezpečnosti v oblasti Nuslí. Bude se jednat zejména o nové aktivity v oblasti, preventivní přednášky pro obyvatele ve spolupráci s městskou policií nebo programy pro mládež.

Kolik je celkem v parcích Prahy 2 a na dalších veřejných místech takzvaných chytrých lamp s SOS tlačítky? Osvědčil se jejich provoz a přibudou letos další?
Na území Prahy 2 bylo instalováno již pět lamp s SOS tlačítky a WIFI připojením. Lampy umístěné mimo parky mají rovněž zásuvky pro dobíjení elektromobilů. Umístěny jsou na Folimance a v Riegerových Sadech. Lampy s možností dobíjení elektromobilů jsou na Karlově náměstí před Novoměstskou radnicí, v Polské a Jugoslávské ulici. Jelikož se jejich provoz osvědčil, přibude další dobíjecí stanice na Ostrčilově náměstí. Instalace této lampy bude navázána na rekonstrukci ulice Jaromírova.

Jednáte s Městskou policií o navýšení strážníků na Praze 2 a podaří se podstav letos trochu snížit?
Personální otázku řešíme průběžně a jsem rád, že s ohledem na personální problémy ve všech oblastech pracovního trhu a vysokou konkurenci v oblasti bezpečnostních složek nemá Městská policie až tak zásadní problémy. Využívá především vlastní zdroje a náborové možnosti a Praha 2 pomáhá tyto nábory zefektivnit například poskytnutím služebních bytů pro strážníky. S ohledem na vývoj pracovního trhu očekávám postupné zlepšení situace u všech bezpečnostních složek.


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

Dnes ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Dnes v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Dnes v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

Včera v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

Včera ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Další články
Nahoru