dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
Výdech tunelu Blanka Nad Královskou oborou vyzdobí Federico Díaz
Výdech v ulici Nad Královskou oborou. Foto: MHMP

Výdech tunelu Blanka Nad Královskou oborou vyzdobí Federico Díaz

Výdech z tunelu Blanka v ulici Nad Královskou oborou v Praze-Bubenči vyzdobí výtvarník Federico Díaz. Předpokládaná hodnota díla je 29,6 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Výdech bude obložen strukturovaným umělým kamenem, na němž budou linie tvořené z bodů. V noci bude nasvícen. Díaz je česko-argentinský umělec, který vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

„Doposud stojící strohý technický objekt, 18,9 metru vysoký válec, se tak změní na hodnotné výtvarné dílo," píše se v dokumentu. Na povrchu válce bude umístěn plášť z exteriérových fasádních desek z umělého kamene. V deskách bude vytvořen heraldický 3D motiv. Prostor okolního parteru bude sloužit jako průchod, bude možné se tam posadit, přibude vyhlídková terasa a rovněž nebude chybět výhled na sochu.

Podoba výdechu se řeší od roku 2009, kdy se tunelový komplex Blanka teprve stavěl. Původní architektonický návrh radnice Prahy 7 zavrhla. Po následné úpravě vznikla podle dřívějšího vyjádření radnice nynější funkčnější a úspornější podoba.

V minulosti se mluvilo také o využití druhého výdechu z Blanky, a sice mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Je široký devět metrů a ční do výšky 24 metrů. Mezi plány na jeho využití se objevil například vznik lezecké stěny. Majitelé okolních domů se proti tomu ale postavili.

Mezi technickými stavbami, které se v Praze dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v září 2015 po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. Větrací objekty mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak podle magistrátu neměly zatěžovat.


Zemřel oscarový režisér Jiří Menzel

7. září 2020 v 10:31

V sobotu večer zemřel český oscarový režisér Jiří Menzel. Bylo mu 82 let. Na Facebooku to včera před půlnocí oznámila jeho manželka Olga Menzelová.

Další články
Nahoru