Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výdech tunelu Blanka Nad Královskou oborou vyzdobí Federico Díaz
Výdech v ulici Nad Královskou oborou. Foto: MHMP

Výdech tunelu Blanka Nad Královskou oborou vyzdobí Federico Díaz

Výdech z tunelu Blanka v ulici Nad Královskou oborou v Praze-Bubenči vyzdobí výtvarník Federico Díaz. Předpokládaná hodnota díla je 29,6 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Výdech bude obložen strukturovaným umělým kamenem, na němž budou linie tvořené z bodů. V noci bude nasvícen. Díaz je česko-argentinský umělec, který vystavoval mimo jiné v Londýně, Tokiu nebo Florencii.

„Doposud stojící strohý technický objekt, 18,9 metru vysoký válec, se tak změní na hodnotné výtvarné dílo," píše se v dokumentu. Na povrchu válce bude umístěn plášť z exteriérových fasádních desek z umělého kamene. V deskách bude vytvořen heraldický 3D motiv. Prostor okolního parteru bude sloužit jako průchod, bude možné se tam posadit, přibude vyhlídková terasa a rovněž nebude chybět výhled na sochu.

Podoba výdechu se řeší od roku 2009, kdy se tunelový komplex Blanka teprve stavěl. Původní architektonický návrh radnice Prahy 7 zavrhla. Po následné úpravě vznikla podle dřívějšího vyjádření radnice nynější funkčnější a úspornější podoba.

V minulosti se mluvilo také o využití druhého výdechu z Blanky, a sice mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Je široký devět metrů a ční do výšky 24 metrů. Mezi plány na jeho využití se objevil například vznik lezecké stěny. Majitelé okolních domů se proti tomu ale postavili.

Mezi technickými stavbami, které se v Praze dočkaly výtvarného zpracování, jsou například rozvodny elektrického proudu na Jižním Městě. Před několika lety je ozdobily velké graffiti s různými motivy. Vyzdoben graffiti obrazy je také podjezd pro tramvaje na Těšnově.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v září 2015 po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard více, než bylo původně plánováno. Větrací objekty mají hlukové a pachové filtry, okolí by tak podle magistrátu neměly zatěžovat.


Autor: ČTK

Architektura na ČVUT se posunula v hodnocení QS Rankings

17. dubna 2024 ve 23:26

Výuka architektury na ČVUT se posunula o 50 míst v prestižním univerzitním žebříčku. V kategorii Architektura a vystavěné prostředí je v Česku na prvním místě. Je také nejlépe hodnoceným oborem na ČVUT.

Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou bude v pátek 26. ledna v Národním divadle

15. ledna 2024 v 17:36

Poslední rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou se uskuteční v pátek 26. ledna v 11 hodin v historické budově Národního divadla v Praze. Bude přístupné i veřejnosti. ČTK to oznámil Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které rozloučení organizuje ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech. Na obou...

Po požáru v kočárkárně panelového domu hasiči zachránili pět lidí

2. listopadu 2023 v 18:22

Před 18. hodinou, ve středu 1. listopadu, zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů v ulici Pavláskova v Praze 8. Hořelo tam v suterénu panelového domu.

Hasiči po požáru rozebírali stavbu na Smíchovském nádraží

8. října 2023 v 09:12

Během celého sobotního dopoledne pražští hasiči rozebírali konstrukce vybydlené budovy u odstavných kolejích na Smíchovském nádraží, kterou obývali lidé bez domova. Budova hořela od sobotního rána, evakuováno muselo být 11 lidí. Hasiči vyhledávali skrytá ohniska požáru pomocí termokamery a dronu....

Praha rozsvítila Petřínskou rozhlednu v barvách izraelské vlajky

8. října 2023 v 08:55

Modře a bíle se v sobotu v 19 hodin rozsvítila Petřínská rozhledna na podporu obyvatel Izraele, na jehož území zaútočilo Palestinské radikální hnutí Hamás.  

Další články
Nahoru