dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
14°C
Vydejte se za očistnou Pancha-karmou
Foto: www.sonnhof-ayurveda.at

Vydejte se za očistnou Pancha-karmou

Ajurvéda je jeden z nejstarších léčebných systémů, který si i v Evropě získává čím dál více příznivců. A nemusíte za ním nutně jezdit do Indie, odkud pochází. V srdci Alp, nad romantickým údolím Thiersee, je jako perla skrytý léčebný resort Sonnhof, kde o vás budou pečovat ajurvédští lékaři, terapeuti, maséři a kuchaři, kteří se sem přestěhovali z Indie. Postarají se tady o očistu vašeho těla i mysli a domů se vrátíte s lehkou hlavou i o několik kilogramů lehčí.

Váta, Pitta, Kapha – zní vám tyto názvy podivně? Věřte, že v ajurvédském resortu Sonnhof si na ně rychle zvyknete. Nebo minimálně na ten, který označuje váš typ osobnosti. Ajurvédští lékaři vám tady totiž připraví ozdravnou dovolenou přímo na míru…

Každého hosta (ať už přijede na víkendovou, nebo na dlouhodobější kúru) totiž nejprve čeká vstupní diagnóza. Ajurvédský lékař zhruba během hodiny zjistí pomocí tzv. pulzní diagnostiky, jaké máte problémy i jaký jste typ osobnosti – tzv. Dóši.

„Kromě jiných technik používáme při vstupní prohlídce především pulzní diagnostiku, která je v ajurvédské medicíně základním prostředkem, jak odhalit zdravotní i jiné problémy. Zjišťuje se na sedmi úrovních a vypoví nám více o stavu orgánů, tkání, trávení, o imunitě, celkové kondici, ale také o mentálním rozpoložení dané osoby,“ vysvětluje ajurvédský lékař Gaurav Sharma z léčebného resortu Sonnhof.

Jste Váta, Pitta nebo Kapha? Odborník následně stanoví typ osobnosti, který vám podle ajurvédy odpovídá
Váta bývá štíhlá, rychle chápe i jedná, nechybí jí představivost a nadšení pro věc, často mění nálady a na vlnách je i její množství energie. Bývá zapomnětlivá, starostlivá, se sklonem k nespavosti, přepínání se, a zpravidla mívá nepravidelnou stravu.

Pitta mívá střední postavu, světle hnědé či zrzavé vlasy a načervenalou kůži, mnohdy s pihami. Často pociťuje žízeň a hlad, nemá ráda slunce a vedro. Snadno se rozčílí, bývá podrážděná. Je podnikavá, bystrá a má ráda výzvy a velké cíle. Mluví jasně a stručně.

Kapha mívá silnější postavu i fyzickou sílu a bledou, chladnou kůži. Je klidná, nikam nespěchá, tolerantní, srdečná, má dobrou paměť. Trvá jí, než vstřebá nové informace, ale má skvělou paměť.

„O nikom se nedá říci, že by byl jeden čistý typ, vždy se jedná o poměr dvou až tří typů, jimž ale jeden dominuje, a právě na ten se pak zaměřujeme v terapiích,“ vysvětluje Gaurav Sharma, který vám po diagnostice spolu se svými kolegy vytvoří ozdravný plán na míru.

vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-16-websize-nahled Ten se skládá z komplexní detoxikace, změny stravy, vyberou vám tady cvičení, které vám sedne a bude vás bavit, naučí vás meditovat, několikrát denně absolvujete ozdravné masáže a mnohé další. Zkrátka vám pomohou změnit životní styl.

„Každému typu osobnosti ovšem tento plán připravujeme na míru – Kapha má jiné jídlo a procedury než Pitta, a ta zase jiné než Váta. Indický kuchař se svým týmem tady připravuje pokrmy podle ajurvédských zásad, každý typ osobnosti má jiné potřeby a dokonce je jim určeno jiné koření a čaje,“ upřesňuje Gaurav Sharma.

Osvobozující Pancha-karma
Nejoblíbenější ajurvédský program, za kterým sem míří lidé z celé Evropy, je tzv. Pancha-karma, což je celý soubor očistných metod. Trvá většinou 10 dnů, kdy máte pevně stanoven program procedur.

Všechny očistné kúry tady mají dvě hlavní fáze: Cílem první je důkladné pročištění organizmu. Během druhé fáze dochází k prohloubení očistného účinku s vyplavením všech škodlivin, aby se navodil rovnovážný stav organizmu. Vše podporují ajurvédské masáže a pitné kúry, bylinky, lekce jógy, Qigongu (umění práce s tělem, energií a myslí), meditace a mnohé další postupy.

A jak to probíhá v praxi: Nejprve pocítí velkou očistu zejména vaše tělo: na snídani se podává teplé přepuštěné máslo ghee s bylinkami, v poledne následuje oběd o třech zdravých chodech a večer jen a pouze, ale zato lahodná zeleninová polévka.

Na stole nechybí ajurvédské koření – pro každý typ osobnosti jiný druh. Před každým jídlem se podává Ani, malá sklenička speciálního čaje s 13 různými bylinkami, který má podpořit zažívání. Stejně tak je hostům k dispozici pro každý typ jiný čaj na pokojích i v prostorném wellness světě, kde nechybí infrakabiny, nejrůznější vonné páry, sauny, odpočívárny a relaxační bazén. Sem máte volný přístup, a lékař vám doporučí, abyste tak činili co nejčastěji, a před masáží, kterou máte na programu dvakrát denně, si zašli do infrakabiny.
vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-22-websize-nahled

Masáží si tady dopřejete nevídané množství – vyhlášená je ulevující masáž zad, olejová masáž Sekka a zcela unikátní je zde synchronní Abhyanga, královna ajurvédských masáží, prováděná dvěma maséry a spojená s nanášením velkého množství teplého sezamového oleje. Při ní vám kromě těla příjemně namasírují i tvář a celou hlavu – speciálním olejem, který by měl uvolnit i nechtěné emoční blokády. Na závěr masáže vám kápnou do nosu speciální olej s bylinkami k pročištění dutin, stimulaci čichového nervu a uvolnění dýchacích cest.

Po proceduře opět kráčíte do sauny – a to do takové, která je určena vašemu typu osobnosti. Ať už po deseti dnech, nebo po víkendu, z ajurvédského holetu Sonnhof odjedete vždy jako znovuzrození – s novým, notně zpevněnějším a pružnějším tělem a s vyčištěnou hlavou, která bude vědět, jak se rychle zklidnit a bojovat se stresem.

vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-19-websize-nahled

 

Ayurveda Resort & Spa Sonnhof najdete v Tyrolsku, 20 minut od městečka Kufstein. Specializuje se na ajurvédu a nabízí nepřeberné množství léčebných procedur a wellness i ozdravné pobyty různé délky. Vyhlášená je rovněž jeho ajurvédská kuchyně, kurzy jógy a meditace a skvěle vybavený wellness a spa svět. Resort Sonnhof byl oceněn prestižní cenou Tatler SPA Award 2015 a byl vyhlášen jako zakladatel evropské ajurvédy.

Více informací najdete na www.sonnhof-ayurveda.at


Dvě třetiny Čechů se ani 3x za měsíc nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě

19. října 2018 v 08:21

Pravidelný pohyb je nejlepší prevence celé řady onemocnění. Logické by tedy bylo, hýbat se co nejčastěji. Jenže opak je pravdou. Jsme stále lenivější, a je jen otázkou času, která z civilizačních nemocí nás potká. Proto je i na státu, aby sportování veřejnosti podporoval – ušetří tak spoustu peněz...

Jak si stravou neublížit? Přednáší Jiří Hotzký

19. října 2018 v 07:41

Co bychom měli jíst, aby to našemu tělo co nejvíce prospělo, a čeho bychom se naopak měli vyvarovat?

Je možné mlsat zdravě a výživně?

17. října 2018 v 10:00

Sto lidí, sto chutí. Jistě toto české rčení znáte. Každý člověk může mít rád jinou chuť – někdo preferuje chuť slanou, jiný pálivou a někdo má rád chuť sladkou. Mlsat je třeba, nejen kvůli tomu, že se nám tím často podaří uklidnit své emoce a uděláme si čas sami pro sebe. Mlsat lze i zdravě a...

Touto ztrátou jsou v Česku ohroženy tisíce lidí, a to i kvůli nemocem, které přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit

13. října 2018 ve 22:34

Ztrátou zraku jsou v České republice ohroženy tisíce lidí, a to kvůli nemocem, které i přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit. Oproti minulosti je velkým problémem, že velká část lidí se slepotou ztrácí i přístup k počítači, na který byli celý život zvyklí. Přestože řada pacientů o tom, že...

V Česku je postiženo touto nemocí až 300 000 lidí. Řada jich trpí zbytečně v důsledku nesprávné nebo opožděné diagnózy

11. října 2018 v 18:56

Lupénka je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, kterým je ve světě postiženo nejméně 100 milionů lidí. V České republice je to 200 až 300 tisíc osob. Není to ale jen nemoc kůže, s lupénkou souvisí i jiné závažné nemoci, k nimž patří zánětlivé onemocnění kloubů (psoriatická artritida),...

Banalita, který může ohrozit váš život. Podle chirurga Fraška mohou lidé riziko problémů sami některými kroky snížit

9. října 2018 ve 23:01

Kdo z nás nikdy nezkoumal svoje břicho, které většinou vidíme jako příliš velké? Neplatí ale, že za všechno, co v této partii přebývá, může tloušťka. Vyklenutí v oblasti břicha, pupku, ale i třísla nebo stehna bývá často příznakem kýly. A ta, když ji zanedbáme, může ohrozit i náš život. Kýla, ať...

Revmatici v pohybu. Startuje akce, jejímž cílem je rozhýbat nemocné

8. října 2018 v 10:26

Nejméně o kilometr navíc k současným třem si hodlá sedmdesátiletá Marie Stařičná navýšit svou denní dávku chůze. A to od 12. října. Důvod? Zapojila se do nové výzvy Revma v pohybu, kterou vyhlašuje pacientská organizace Revma Liga ČR ve Světový den artritidy. Revmatici si sami určí, kolik by daný...

Další články
Nahoru