dnes
Čtvrtek - jasno
2°C
zítra
Pátek - jasno
2°C
pozítří
Sobota - skorojasno
0°C
Vydejte se za očistnou Pancha-karmou
Foto: www.sonnhof-ayurveda.at

Vydejte se za očistnou Pancha-karmou

Ajurvéda je jeden z nejstarších léčebných systémů, který si i v Evropě získává čím dál více příznivců. A nemusíte za ním nutně jezdit do Indie, odkud pochází. V srdci Alp, nad romantickým údolím Thiersee, je jako perla skrytý léčebný resort Sonnhof, kde o vás budou pečovat ajurvédští lékaři, terapeuti, maséři a kuchaři, kteří se sem přestěhovali z Indie. Postarají se tady o očistu vašeho těla i mysli a domů se vrátíte s lehkou hlavou i o několik kilogramů lehčí.

Váta, Pitta, Kapha – zní vám tyto názvy podivně? Věřte, že v ajurvédském resortu Sonnhof si na ně rychle zvyknete. Nebo minimálně na ten, který označuje váš typ osobnosti. Ajurvédští lékaři vám tady totiž připraví ozdravnou dovolenou přímo na míru…

Každého hosta (ať už přijede na víkendovou, nebo na dlouhodobější kúru) totiž nejprve čeká vstupní diagnóza. Ajurvédský lékař zhruba během hodiny zjistí pomocí tzv. pulzní diagnostiky, jaké máte problémy i jaký jste typ osobnosti – tzv. Dóši.

„Kromě jiných technik používáme při vstupní prohlídce především pulzní diagnostiku, která je v ajurvédské medicíně základním prostředkem, jak odhalit zdravotní i jiné problémy. Zjišťuje se na sedmi úrovních a vypoví nám více o stavu orgánů, tkání, trávení, o imunitě, celkové kondici, ale také o mentálním rozpoložení dané osoby,“ vysvětluje ajurvédský lékař Gaurav Sharma z léčebného resortu Sonnhof.

Jste Váta, Pitta nebo Kapha? Odborník následně stanoví typ osobnosti, který vám podle ajurvédy odpovídá
Váta bývá štíhlá, rychle chápe i jedná, nechybí jí představivost a nadšení pro věc, často mění nálady a na vlnách je i její množství energie. Bývá zapomnětlivá, starostlivá, se sklonem k nespavosti, přepínání se, a zpravidla mívá nepravidelnou stravu.

Pitta mívá střední postavu, světle hnědé či zrzavé vlasy a načervenalou kůži, mnohdy s pihami. Často pociťuje žízeň a hlad, nemá ráda slunce a vedro. Snadno se rozčílí, bývá podrážděná. Je podnikavá, bystrá a má ráda výzvy a velké cíle. Mluví jasně a stručně.

Kapha mívá silnější postavu i fyzickou sílu a bledou, chladnou kůži. Je klidná, nikam nespěchá, tolerantní, srdečná, má dobrou paměť. Trvá jí, než vstřebá nové informace, ale má skvělou paměť.

„O nikom se nedá říci, že by byl jeden čistý typ, vždy se jedná o poměr dvou až tří typů, jimž ale jeden dominuje, a právě na ten se pak zaměřujeme v terapiích,“ vysvětluje Gaurav Sharma, který vám po diagnostice spolu se svými kolegy vytvoří ozdravný plán na míru.

vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-16-websize-nahled Ten se skládá z komplexní detoxikace, změny stravy, vyberou vám tady cvičení, které vám sedne a bude vás bavit, naučí vás meditovat, několikrát denně absolvujete ozdravné masáže a mnohé další. Zkrátka vám pomohou změnit životní styl.

„Každému typu osobnosti ovšem tento plán připravujeme na míru – Kapha má jiné jídlo a procedury než Pitta, a ta zase jiné než Váta. Indický kuchař se svým týmem tady připravuje pokrmy podle ajurvédských zásad, každý typ osobnosti má jiné potřeby a dokonce je jim určeno jiné koření a čaje,“ upřesňuje Gaurav Sharma.

Osvobozující Pancha-karma
Nejoblíbenější ajurvédský program, za kterým sem míří lidé z celé Evropy, je tzv. Pancha-karma, což je celý soubor očistných metod. Trvá většinou 10 dnů, kdy máte pevně stanoven program procedur.

Všechny očistné kúry tady mají dvě hlavní fáze: Cílem první je důkladné pročištění organizmu. Během druhé fáze dochází k prohloubení očistného účinku s vyplavením všech škodlivin, aby se navodil rovnovážný stav organizmu. Vše podporují ajurvédské masáže a pitné kúry, bylinky, lekce jógy, Qigongu (umění práce s tělem, energií a myslí), meditace a mnohé další postupy.

A jak to probíhá v praxi: Nejprve pocítí velkou očistu zejména vaše tělo: na snídani se podává teplé přepuštěné máslo ghee s bylinkami, v poledne následuje oběd o třech zdravých chodech a večer jen a pouze, ale zato lahodná zeleninová polévka.

Na stole nechybí ajurvédské koření – pro každý typ osobnosti jiný druh. Před každým jídlem se podává Ani, malá sklenička speciálního čaje s 13 různými bylinkami, který má podpořit zažívání. Stejně tak je hostům k dispozici pro každý typ jiný čaj na pokojích i v prostorném wellness světě, kde nechybí infrakabiny, nejrůznější vonné páry, sauny, odpočívárny a relaxační bazén. Sem máte volný přístup, a lékař vám doporučí, abyste tak činili co nejčastěji, a před masáží, kterou máte na programu dvakrát denně, si zašli do infrakabiny.
vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-22-websize-nahled

Masáží si tady dopřejete nevídané množství – vyhlášená je ulevující masáž zad, olejová masáž Sekka a zcela unikátní je zde synchronní Abhyanga, královna ajurvédských masáží, prováděná dvěma maséry a spojená s nanášením velkého množství teplého sezamového oleje. Při ní vám kromě těla příjemně namasírují i tvář a celou hlavu – speciálním olejem, který by měl uvolnit i nechtěné emoční blokády. Na závěr masáže vám kápnou do nosu speciální olej s bylinkami k pročištění dutin, stimulaci čichového nervu a uvolnění dýchacích cest.

Po proceduře opět kráčíte do sauny – a to do takové, která je určena vašemu typu osobnosti. Ať už po deseti dnech, nebo po víkendu, z ajurvédského holetu Sonnhof odjedete vždy jako znovuzrození – s novým, notně zpevněnějším a pružnějším tělem a s vyčištěnou hlavou, která bude vědět, jak se rychle zklidnit a bojovat se stresem.

vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-19-websize-nahled

 

Ayurveda Resort & Spa Sonnhof najdete v Tyrolsku, 20 minut od městečka Kufstein. Specializuje se na ajurvédu a nabízí nepřeberné množství léčebných procedur a wellness i ozdravné pobyty různé délky. Vyhlášená je rovněž jeho ajurvédská kuchyně, kurzy jógy a meditace a skvěle vybavený wellness a spa svět. Resort Sonnhof byl oceněn prestižní cenou Tatler SPA Award 2015 a byl vyhlášen jako zakladatel evropské ajurvédy.

Více informací najdete na www.sonnhof-ayurveda.at


Nové cvičební stroje pro pacienty v Thomayerově nemocnici

Včera v 07:18

Pacienti Thomayerovy nemocnice mohou nově využívat venkovní rehabilitační stroje, které byly pořízeny díky grantu Nadace České spořitelny. V rámci projektu – Cvičíme se seniory v Thomayerově nemocnici a vznikl mezi Pavilony A1 a A2 TN cvičební prostor se několika stroji, které jsou určeny na...

MUDr. Michaela Tomanová: Správná péče o nohy

5. prosince 2018 v 10:36

Zdraví našich nohou celkově ovlivňuje naše tělo, protože většina fyzických činností je spojena s chodidly. Primářka pražské Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová odpovídá na dotazy spojené se správnou péčí o naše chodidla.

Dětská sauna v Perníkové chaloupce přichází s novinkou, děti si poslechnou pohádky

3. prosince 2018 v 07:51

Aquapalace Praha spouští novinku pro rodiny s dětmi. V Perníkové chaloupce, která byla vůbec první saunou v České republice určenou speciálně nejmenším, jsou dětem každou sobotu a neděli předčítány pohádky. Krom kouzelných příběhů se v příjemně vyhřátém prostoru a hravou formou dozvědí, proč je...

Martin Pumera mezi nejcitovanějšími chemiky světa

29. listopadu 2018 v 07:53

Doktor Martin Pumera, vedoucí excelentního Centra pro Pokročilé Funkční Nanoroboty na VŠCHT Praha, obhájil pozici v respektovaném žebříčku Global Highly Cited Researchers pro rok 2018. Společně s ním figurují mezi nejcitovanějšími vědci světa v oboru chemie také profesor Pavel Hobza z Ústavu...

Alternativa vítězí? Přednáška v Knihovně Antonína Švehly

24. listopadu 2018 v 07:24

Knihovna Antonína Švehly zve další přednášku z cyklu zaměřeného na vývoj stravování ve 20. století.

Obezita zkracuje život asi o 7 let, zahnat si můžete pohybem

20. listopadu 2018 ve 12:44

Co se týče denních pohybových aktivit, jsme na chvostu Evropy. Hýbeme se čím dál méně, jsme více nemocní, trpíme obezitou a dříve umíráme. To jsou smutná fakta, na něž mají odborníci zabývající se vlivem pohybu na zdraví člověka, jedinou radu – vrátit pohyb cíleně do běžného...

DPP rozjíždí nový fanshop. Nabízí více než 120 druhů zajímavého zboží

18. listopadu 2018 v 08:42

Dopravní podnik v těchto dnech spustil nový fanshop. Zájemci si přes internet mohou objednat více než 120 druhů dopravních suvenýrů včetně publikací o MHD, Encyklopedie pražské MHD, map, triček, hrnků, kravatových spon a dalších drobných předmětů.

Lékaři hledají v Česku 300 000 lidí, kteří mají tuto závažnou nemoc a neví o tom. V počátečních stadiích ji totiž lidé zaměňují nebo její projevy ignorují

12. listopadu 2018 ve 22:41

„Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a...

Konzultace a pochod proti diabetu na Karlově náměstí

10. listopadu 2018 v 18:10

Karlovo náměstí nabídne ve středu 14. listopadu od 10 do 17 hodin při příležitosti Světového dne diabetu konzultace ke stravování, pohybu nebo k rizikům onemocnění srdce a cév ve stanu u vchodu do metra.

Další články
Nahoru