dnes
Středa - zatazeno
32°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
33°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
27°C
Vydejte se za očistnou Pancha-karmou
Foto: www.sonnhof-ayurveda.at

Vydejte se za očistnou Pancha-karmou

Ajurvéda je jeden z nejstarších léčebných systémů, který si i v Evropě získává čím dál více příznivců. A nemusíte za ním nutně jezdit do Indie, odkud pochází. V srdci Alp, nad romantickým údolím Thiersee, je jako perla skrytý léčebný resort Sonnhof, kde o vás budou pečovat ajurvédští lékaři, terapeuti, maséři a kuchaři, kteří se sem přestěhovali z Indie. Postarají se tady o očistu vašeho těla i mysli a domů se vrátíte s lehkou hlavou i o několik kilogramů lehčí.

Váta, Pitta, Kapha – zní vám tyto názvy podivně? Věřte, že v ajurvédském resortu Sonnhof si na ně rychle zvyknete. Nebo minimálně na ten, který označuje váš typ osobnosti. Ajurvédští lékaři vám tady totiž připraví ozdravnou dovolenou přímo na míru…

Každého hosta (ať už přijede na víkendovou, nebo na dlouhodobější kúru) totiž nejprve čeká vstupní diagnóza. Ajurvédský lékař zhruba během hodiny zjistí pomocí tzv. pulzní diagnostiky, jaké máte problémy i jaký jste typ osobnosti – tzv. Dóši.

„Kromě jiných technik používáme při vstupní prohlídce především pulzní diagnostiku, která je v ajurvédské medicíně základním prostředkem, jak odhalit zdravotní i jiné problémy. Zjišťuje se na sedmi úrovních a vypoví nám více o stavu orgánů, tkání, trávení, o imunitě, celkové kondici, ale také o mentálním rozpoložení dané osoby,“ vysvětluje ajurvédský lékař Gaurav Sharma z léčebného resortu Sonnhof.

Jste Váta, Pitta nebo Kapha? Odborník následně stanoví typ osobnosti, který vám podle ajurvédy odpovídá
Váta bývá štíhlá, rychle chápe i jedná, nechybí jí představivost a nadšení pro věc, často mění nálady a na vlnách je i její množství energie. Bývá zapomnětlivá, starostlivá, se sklonem k nespavosti, přepínání se, a zpravidla mívá nepravidelnou stravu.

Pitta mívá střední postavu, světle hnědé či zrzavé vlasy a načervenalou kůži, mnohdy s pihami. Často pociťuje žízeň a hlad, nemá ráda slunce a vedro. Snadno se rozčílí, bývá podrážděná. Je podnikavá, bystrá a má ráda výzvy a velké cíle. Mluví jasně a stručně.

Kapha mívá silnější postavu i fyzickou sílu a bledou, chladnou kůži. Je klidná, nikam nespěchá, tolerantní, srdečná, má dobrou paměť. Trvá jí, než vstřebá nové informace, ale má skvělou paměť.

„O nikom se nedá říci, že by byl jeden čistý typ, vždy se jedná o poměr dvou až tří typů, jimž ale jeden dominuje, a právě na ten se pak zaměřujeme v terapiích,“ vysvětluje Gaurav Sharma, který vám po diagnostice spolu se svými kolegy vytvoří ozdravný plán na míru.

vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-16-websize-nahled Ten se skládá z komplexní detoxikace, změny stravy, vyberou vám tady cvičení, které vám sedne a bude vás bavit, naučí vás meditovat, několikrát denně absolvujete ozdravné masáže a mnohé další. Zkrátka vám pomohou změnit životní styl.

„Každému typu osobnosti ovšem tento plán připravujeme na míru – Kapha má jiné jídlo a procedury než Pitta, a ta zase jiné než Váta. Indický kuchař se svým týmem tady připravuje pokrmy podle ajurvédských zásad, každý typ osobnosti má jiné potřeby a dokonce je jim určeno jiné koření a čaje,“ upřesňuje Gaurav Sharma.

Osvobozující Pancha-karma
Nejoblíbenější ajurvédský program, za kterým sem míří lidé z celé Evropy, je tzv. Pancha-karma, což je celý soubor očistných metod. Trvá většinou 10 dnů, kdy máte pevně stanoven program procedur.

Všechny očistné kúry tady mají dvě hlavní fáze: Cílem první je důkladné pročištění organizmu. Během druhé fáze dochází k prohloubení očistného účinku s vyplavením všech škodlivin, aby se navodil rovnovážný stav organizmu. Vše podporují ajurvédské masáže a pitné kúry, bylinky, lekce jógy, Qigongu (umění práce s tělem, energií a myslí), meditace a mnohé další postupy.

A jak to probíhá v praxi: Nejprve pocítí velkou očistu zejména vaše tělo: na snídani se podává teplé přepuštěné máslo ghee s bylinkami, v poledne následuje oběd o třech zdravých chodech a večer jen a pouze, ale zato lahodná zeleninová polévka.

Na stole nechybí ajurvédské koření – pro každý typ osobnosti jiný druh. Před každým jídlem se podává Ani, malá sklenička speciálního čaje s 13 různými bylinkami, který má podpořit zažívání. Stejně tak je hostům k dispozici pro každý typ jiný čaj na pokojích i v prostorném wellness světě, kde nechybí infrakabiny, nejrůznější vonné páry, sauny, odpočívárny a relaxační bazén. Sem máte volný přístup, a lékař vám doporučí, abyste tak činili co nejčastěji, a před masáží, kterou máte na programu dvakrát denně, si zašli do infrakabiny.
vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-22-websize-nahled

Masáží si tady dopřejete nevídané množství – vyhlášená je ulevující masáž zad, olejová masáž Sekka a zcela unikátní je zde synchronní Abhyanga, královna ajurvédských masáží, prováděná dvěma maséry a spojená s nanášením velkého množství teplého sezamového oleje. Při ní vám kromě těla příjemně namasírují i tvář a celou hlavu – speciálním olejem, který by měl uvolnit i nechtěné emoční blokády. Na závěr masáže vám kápnou do nosu speciální olej s bylinkami k pročištění dutin, stimulaci čichového nervu a uvolnění dýchacích cest.

Po proceduře opět kráčíte do sauny – a to do takové, která je určena vašemu typu osobnosti. Ať už po deseti dnech, nebo po víkendu, z ajurvédského holetu Sonnhof odjedete vždy jako znovuzrození – s novým, notně zpevněnějším a pružnějším tělem a s vyčištěnou hlavou, která bude vědět, jak se rychle zklidnit a bojovat se stresem.

vydejte-se-do-rakouska-za-ocistnou-pancha-karmou-19-websize-nahled

 

Ayurveda Resort & Spa Sonnhof najdete v Tyrolsku, 20 minut od městečka Kufstein. Specializuje se na ajurvédu a nabízí nepřeberné množství léčebných procedur a wellness i ozdravné pobyty různé délky. Vyhlášená je rovněž jeho ajurvédská kuchyně, kurzy jógy a meditace a skvěle vybavený wellness a spa svět. Resort Sonnhof byl oceněn prestižní cenou Tatler SPA Award 2015 a byl vyhlášen jako zakladatel evropské ajurvédy.

Více informací najdete na www.sonnhof-ayurveda.at


Jak jsme zdraví v Praze 13? Anketa byla prodloužena

Včera ve 22:26

V rámci aktivit místní Agendy 21 připravila radnice Prahy 13 pro obyvatele anketu se zdravotní tématikou. Cílem ankety je zjistit návyky a potřeby obyvatel Prahy 13 v oblasti zdraví a na takto zjištěné potřeby se potom zaměřit.

Hrozivá čísla: Lidé příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. O své chorobě neví zhruba 450 000 Čechů, statisíce lidí netuší, že mají ještě jeden problém

16. srpna 2018 ve 13:08

Přibližně 20 % lidí, kteří přišli do vybraných lékáren zkontrolovat stav svých plic, zjistilo, že jim nefungují správně. Lékárníci u nich za pomoci speciálního měřicího přístroje objevili určitou míru obstrukce. Ta se při měření projevuje tak, že člověk nedokáže vydechnout plyny z plic tak rychle,...

Závažné onemocnění s nenápadnými příznaky, ale fatálním dopadem na život. Výskyt bohužel přibývá, aktuálně se diagnóza týká 200 tisíc Čechů. Spousta lidí to mylně omlouvá věkem a přepracovaností

13. srpna 2018 ve 23:13

Závažné onemocnění s nenápadnými příznaky, ale fatálním dopadem na život. Aktuální diagnóza pro 200 tisíc Čechů.To je chronické srdeční selhání, které se rozvíjí postupně, aniž by si člověk připustil problém. Matoucí je, že příznaky nemusí na první pohled se srdcem vůbec souviset. Spousta Čechů je...

Zkracují život až o 10 let, trpí jimi mnoho lidí. Zde jsou příčiny, postihují všechny věkové kategorie, výjimkou nejsou děti. Včasná diagnóza je zásadní

13. srpna 2018 ve 20:39

V Evropě postihují revmatická onemocnění více než 120 miliónů lidí – více lidí než kterákoli jiná skupina onemocnění. Revmatická onemocnění se proto řadí na první příčky důvodů pracovní neschopnosti. Jejich příčinou mohou být metabolické či hormonální změny v organismu, degenerativní procesy nebo...

Prosekneme 2018 nabídne hudbu, workshopy a soutěže

12. srpna 2018 v 08:19

Prosekneme, akce Prahy 9, se koná v Parku Přátelství 30. srpna od 15 hodin. O hudební produkci se postarají Mc Gey, Kenny Sherwood a další. Připraveny budou workshopy jako bodypainting, žonglování nebo graffiti.

Praha ve spolupráci s pivovarem Lobkowicz bojuje pivem proti smogu. Plnou lednici může vyhrát i vaše firma

8. srpna 2018 v 11:53

S netradiční formou ochrany životního prostředí přichází projekt Čistou stopou Prahou ve spolupráci s pivovarem Lobkowicz. Pivo Pražský chodec je prvním pivem, které bojuje proti znečištění ovzduší. Pražský chodec totiž vyzývá řidiče, aby nechali alespoň jedno odpoledne auto v garáži, zašli...

Jak v létě na zahrádce šetřit vodou

1. srpna 2018 v 09:14

Říká se, že Česká republika je střechou Evropy a významnou pramennou oblastí. Jednoduše řečeno, voda od nás pouze odtéká, ale žádná k nám nepřitéká. V tomto ohledu jsme tedy odkázáni jen na srážkovou vodu. Opatření proti suchu je téma, které by Čechy mělo zajímat. Letošní teplé jaro a málo srážek...

Porodnice U Apolináře má první čerstvé absolventky bakalářského studia Porodní asistence

24. července 2018 v 19:23

Před třemi lety otevřela 1. LF UK na své Gynekologicko-porodnické klinice ve VFN jako první a jediná státní vysoká škola v Praze nový obor Porodní asistentka v bakalářském studijním programu. V těchto dnech toto studium absolvovalo prvních 17 porodních asistentek.

Výčet možných komplikací, počet pacientů i úmrtí v Praze a okolí budí respekt, přitom se lidé se tohoto onemocnění překvapivě nebojí. Může způsobit celoživotní následky a pětina případů končí smrtí

19. července 2018 ve 23:59

Invazivního pneumokokového onemocněním (IPO) se nebojí 8 z 10 dospělých, kteří se účastnili nedávného výzkumu PneuVue. Přitom pneumokok může vyvolat těžký zápal plic, meningitidu, otravu krve s možnými celoživotními následky. A zhruba pětina případů onemocnění končí smrtí.Bakterie Streptococcus...

Další články
Nahoru