Dnes Úterý - jasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vydejte se na cestu kolem světa na tradičním multikulturním festivalu Barevná devítka
Do exotických dálek vás vezme pražský multikulturní festival Barevná devítka. Foto: Praha 9

Vydejte se na cestu kolem světa na tradičním multikulturním festivalu Barevná devítka

Poslední srpnovou sobotu 28. srpna vás do exotických dálek vezme pražský multikulturní festival Barevná devítka. Vychutnejte si v příjemném prostředí parku Podviní na Praze 9 pestrý mix hudebních stylů, mezinárodní kultury a tradiční i exotické gurmánské lahůdky. Ve žhavých afrických rytmech vás roztančí skupina Bijou Camara a Guinee Toumboui, kroky salsy procvičíte s kubánskou kapelou Pragasón a užijete si vášnivé flamengo s perskými Shahab Tolouie Trio. 

Chybět nebudou ani české a moravské lidovky s Cimbálovkou Vltava nebo v netradičním ska a reggae provedení od Pohřební kapely. Souběžná akce Celé Česko na devítce, která doplňuje cizokrajnou nabídku festivalu, nabídne česká řemesla a krajové speciality.

Festival proběhne v souladu s hygienickými nařízeními pro boj s nemocí covid-19. Na cestu kolem světa vás zve pořadatel festivalu, městská část Praha 9, v sobotu 28. srpna do pražského parku Podviní ve Vysočanech. Vstup na akci je zdarma.

„Těší mě, že se nám i přes obtížnou koronavirovou situaci podařilo zajistit pokračování našeho festivalu, u jehož zrodu jsem před lety stál a oblíbili si ho nejen občané devítky. V letošním programu jsem si osobně vybral hned několik skvělých koncertů, které určitě nevynechám, jako vystoupení africké skupiny Bijou Camara a perské kapely Shahab Tolouie Trio. Věřím, že náš výběr interpretů, kteří na podiu Barevné devítky vystupují pravidelně i těch nových jmen potěší návštěvníky,“ říká Adam Vážanský, místostarosta Prahy 9, která festival každoročně pořádá.

Africké rytmy, český folklór i kubánská salsa
Barevná devítka by bez ní nemohla být úplnou a ona se na festival kvůli svým fanouškům každoročně vrací – africká zpěvačka a tanečnice Bijou Camara, která se svou skupinou Guinee Toumboui i letos chystá úžasné vystoupení plné africké vášně a temperamentu. Mezi další jména hudebního programu Barevné devítky, která se na akci pravidelně vrací, patří hudebník Mario Bihári & Bachtale Apsa. Na slunnou Kubu vás přenese v rytmech salsy pražská kapela Pragason, která si oblibu u festivalových návštěvníků získala již na minulých ročnících. Smyslnou kombinaci perské hudby a žhavých rytmů flamenca představí uskupení Shahab Tolouie Trio. Český folklór zastoupí Cimbálovka Vltava a českými lidovkami ve svižném tempu ska či reggae festival zakončí Pohřební kapela. Na vedlejším pódiu se pak uskuteční další doprovodný program. 
 

Nejen láska prochází žaludkem
Návštěvníci nebudou ochuzeni ani o ochutnávky české i světové kuchyně, jako je například pravá srbská pljeskavice, víno ze slunného Španělska, thajské speciality i peruánské dobroty. Užít si můžete dokonce etiopský kávový ceremoniál. Vše samozřejmě proběhne dle aktuálních protiepidemických nařízení, s cílem zajistit bezpečnost pro všechny návštěvníky akce. V rámci akce Celé Česko na devítce se mohou návštěvníci festivalu seznámit se zajímavostmi, kterými vynikají jednotlivé kraje ČR. Obdivovat mohou také zručnost kováře a poznat další tradiční česká řemesla, jako například výrobu košíků z proutí.
 

Jak na festival s ohledem na pandemická opatření
Festival Barevná devítka se řídí platnými vládními opatřeními s ohledem na covid-19. Prosíme tedy návštěvníky o součinnost. Pro vstup na festival je nutné splnit jednu z těchto podmínek:
1. Dva týdny od plného očkování (dvě dávky).
2. Potvrzení o prodělání covid-19 během posledních 180 dní.
3. Negativní antigenní test ne starší jak 72 hodin.
4. Negativní PCR test ne starší jak 7 dní.
Výše uvedeného lze prokázat na místě Covid pasem, potvrzením z certifikovaného zařízení nebo v aplikaci Tečka. Kontrola bude probíhat u vstupu do festivalového areálu, na místě bude možné se nechat otestovat antigenním testem.

Aktuální informace o programu akce: www.barevnadevitka.cz, https://www.facebook.com/BarevnaDevitkaAutor: TZ, red

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Dnes v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Dnes v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Dnes v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

Včera v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

Včera v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

Včera v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Zbraslav ožije festivalem ZbrasLOVE

30. září 2022 v 07:17

Široké spektrum kulturních, kreativních a komunitních programů čeká již tento pátek 30. září na všechny obyvatele a návštěvníky pražské Zbraslavi, kde se vůbec poprvé uskuteční pouliční festival ZbrasLOVE. 

Další články
Nahoru