dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Výdech z Blanky: Betonové monstrum se změní na rozhlednu nebo horolezeckou stěnu
Výdech v ulici Nad Octárnou. Foto: archiv Praha 6

Výdech z Blanky: Betonové monstrum se změní na rozhlednu nebo horolezeckou stěnu

Výdech z tunelu Blanka ve Střešovicích by se mohl proměnit v rozhlednu nebo lezeckou stěnu. Část pětadvacetimetrového betonového válce by navíc měla být porostlá zelení. „Městská část Praha 6 vypsala soutěž, v níž mohli autoři navrhovat jeho budoucí využití, a ocenila nejlepší návrhy,“ řekl místostarosta Martin Polách (ANO). Válec z tunelu odvádí zplodiny aut, fungoval by podobně i v případě požáru.

„V dálkových pohledech, zejména od Hradu, je to nově vzniklá dominanta. Řekl bych poměrně nechtěná," zhodnotil stavbu místostarosta. Porota se podle něj shodla, že by měl mít nějaké aktivní využití, upravit chce i okolí stavby mezi ulicemi Nad Octárnou a U Laboratoře. Větrací objekt má hlukové a pachové filtry, okolí by tak neměl exhalacemi zatěžovat.

Nejlépe hodnocené byly návrhy, jejichž autoři chtěli betonový tubus využít jako rozhlednu, horolezeckou stěnu nebo ho nechat porůst zelení. Podle Polácha nejspíš nakonec půjde o kombinaci těchto tří využití.

Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny v obecní galerii Chodník ve Skleněném paláci od poloviny října do konce listopadu. Nejlepší návrh Praha 6 ocenila 50 000 korunami, druhý 25 000 korunami a dvě třetí po 10 000 korunách. Speciální uznání získal návrh, aby válec fungoval jako velký bublifuk a vypouštěl k nebi bubliny. Celkem přišlo 59 návrhů.

Šestikilometrový tunelový komplex Blanka se řidičům otevřel v sobotu po osmi letech budování a se čtyřletým zpožděním. Stavba stála hlavní město i s napojením na Strahovský tunel 43 miliard korun, zhruba o deset miliard víc, než bylo původně plánováno. Praha očekává, že v nejbližších týdnech projede Blankou denně na 50 000 vozidel, v budoucnu by to mělo být až 80 000 aut.


Další články
Nahoru