Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vydala už přes 24 milionů obědů, polévkou by naplnila čtyři plavecké bazény
Školní jídelna Brigádníků. Foto: sjp10.cz

Vydala už přes 24 milionů obědů, polévkou by naplnila čtyři plavecké bazény

Příspěvková organizace Školní Jídelna Praha 10 (ŠJP 10) za dobu své dvacetileté existence vydala přes 24 milionů obědů, což by stačilo na jedno vydání obědů pro obyvatele Austrálie, a celkem eviduje na 75 tisíc strávníků.   

Dále organizace připravila přes 4 miliony litrů polévky, což by naplnilo čtyři 25metrové plavecké bazény. Za dvě dekády také vydala dětem přes 2 tuny čerstvého ovoce a zeleniny. Organizace odhadla, že za více než dvacet let eviduje na 75 tisíc strávníků. 

Školní jídelna Praha 10 dnes čítá 13 provozoven, kterými zabezpečuje v městské části stravování žákům 13 základních škol, 6 mateřských škol, a dalším subjektům včetně několika středních a vyšších odborných škol. „Denně obsloužíme kolem 8 tisíc strávníků, o které se stará 127 našich zaměstnanců,“ říká Jaroslav Vrtiška, ředitel organizace Školní jídelna Praha 10. 

ŠJP 10 si dnes díky kvalitě obědů a využívání kvalifikace svých zaměstnanců úspěšně rozvíjí svoji doplňkovou činnost, kterou je schopna krýt zvýšené výdaje na svoji hlavní činnost a zvyšovat průměrné platy svých zaměstnanců. 

Standardem se v jídelnách na Praze 10 dlouhodobě stal výběr ze dvou hlavních jídel, jejichž složení se řídí metodikou pro výpočet spotřebního koše dle platné legislativy a výživovými doporučeními ministerstva zdravotnictví. 

„Dodržujeme všechna výživová, hygienická a bezpečnostní kritéria. Dlouhodobě spolupracujeme s nutriční terapeutkou, která kontroluje jídelní lístky, provádí ochutnávky stravy a proškoluje personál na přípravu diet a také řeší problematiku dietních receptur se zákonnými zástupci,“ upřesňuje ředitel organizace Jaroslav Vrtiška. 

Po dobu docházky do mateřské školy a poté devítileté povinné školní docházce dítě může odebrat zhruba kolem 4 tisíc jídel. „Se školním stravováním máme zkušenosti všichni. A zkušenosti jsou to někdy dobré, jindy horší. Nicméně u nás na Desítce máme díky naší organizaci Školní jídelna Praha 10 moderní jídelny, které dbají na to, aby strava byla kvalitní, nutričně hodnotná a zároveň vhodná pro děti,“ říká Ondřej Počarovský (TOP 09), radní pro oblast školství a vzdělávání Prahy 10. 

Inovativní aktivity organizace, významná ocenění 

V průběhu více než 20 let zavedla organizace mnoho inovací, které inspirovaly další školní jídelny v ČR. Organizace byla jednou z prvních, která zavedla podávání čerstvé zeleniny a ovoce samoobslužně formou bufetu, dietní stravování (bezlepková, bezvaječná či bezmléčná). 

Jako jedna z prvních získala cenu Zlaté vejce za odběr vajec z bezklecových chovů nebo se zapojila v roce 2014 do akce „Solme s rozumem“ vyhlášené hygienou dětí a mladistvých. ŠJP 10 získala pod vedením Vrtišky několik ocenění, například 2. místo na V. ročníku festivalu profesionální gastronomie Holiday World Gastro Tour, 2. místo na mezinárodní konferenci u příležitosti 70. výročí školního stravování ČR a SK – Nejlepší zřizovatel školní jídelny a školního stravování a další ocenění na mnoha kulinářských a gastronomických soutěžích kuchařů.


Autor: red

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

Včera ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

Včera v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

Včera v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru