Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Výcvik vojenských pilotů v Pardubicích probíhá už dvacet let. Neodmyslitelnou roli v něm hraje virtuální realita z Brna
Pozemní výcvikový simulační systém. Foto: VR Group

Výcvik vojenských pilotů v Pardubicích probíhá už dvacet let. Neodmyslitelnou roli v něm hraje virtuální realita z Brna

Pardubické Centrum leteckého výcviku už dvacet let provádí výcvik vojenských pilotů. CLV Pardubice je ojedinělým moderním výcvikovým zařízením v České republice, za což mimo jiné vděčí simulačním systémům, kterými jej zásobuje technologická společnost VR Group. Ta je dceřinou společností hlavního provozovatele CLV, státního podniku LOM PRAHA, ale v rámci vojenského průmyslu se zaměřuje na poměrně specifickou kategorii produktů a služeb. Možností simulátorů naplno využívá i přidružené Taktické simulační centrum (TSC).

Centrum leteckého výcviku (CLV) Pardubice letos slaví dvacet let od svého založení – tedy od momentu, kdy odsud odstartoval první cvičný let Zlín Z-142C AF č. 0568. K dnešnímu dni má na kontě výcvik stovek českých i zahraničních vojenských pilotů a celkový nálet 94 tisíc letových hodin. Výcvikové centrum spadá pod správu státního podniku LOM Praha, jeho náležitý provoz by ale nebyl možný bez participace dalších subjektů.

„Centrum leteckého výcviku je pro VR Group dlouhodobě velmi významným partnerem. Naše spolupráce začala před patnácti lety, kdy jsme vyvinuli a dodali simulátory pro základní výcvik pilotů proudových letounů i vrtulníků. V roce 2011 pak následoval náš nejvýznamnější projekt – výstavba a provoz Taktického simulačního centra. Centrum, které se o té doby neustále rozvíjí a zdokonaluje, se zaměřuje především na kolektivní výcvik pilotů taktického letectva. Úzká vzájemná spolupráce s instruktory a piloty v CLV, je pro další vývoj našich simulačních systémů neocenitelným přínosem,“ zhodnotil společnou historii Vít Ryška, ředitel VR Group.

Veškeré pozemní výcvikové simulační systémy, které se v Pardubicích využívají, pocházejí z dílny této společnosti zaměřující se na využití nejmodernějších technologií simulací a virtuální reality. Na výcviku pilotů v Pardubicích se VR Group podílí ve všech fázích přípravy – postupové trenažéry jsou prvním krokem před tím, než se adepti posadí přímo do některého ze zde využívaných letounů. Tato pozemní příprava jim umožní, aby si ovládání a případné krizové situace nejprve vyzkoušeli nanečisto v bezpečném prostředí simulátoru.

V roce 2010 VR Group stála u zrodu zmíněného TSC Pardubice, které je součástí CLV. Společnost, ve spolupráci s odborníky z LOM PRAHA, centrum kompletně postavila a vybavila simulačními systémy vyvinutými vlastními silami a prostředky. Aktuálně umožňuje výcvik až osmi pilotů, dvou GCI operátorů (pracoviště řídícího bojového navádění), dvou FAC operátorů (pracoviště předsunutého leteckého návodčího) a dalších zúčastněných osob, včetně operátorů, pozorovatelů a instruktorů. Aktivity TSC jsou organicky začleněny do výcviku v CLV a zejména v pokročilé fázi výcviku pilotů hrají nezastupitelnou roli.


Autor: red

PVK: Zákaznický portál bude přístupný jen přes webovou aplikaci

Dnes v 08:44

Podpora mobilní aplikace Moje Voda bude ukončena k 31. květnu letošního roku. Z podrobné analýzy dat totiž vyplynulo, že mobilní aplikace Moje Voda se již téměř nevyužívá.

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský

21. května 2024 v 07:13

Praha 15 získala dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský na realizaci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území správního obvodu Praha 15 – MAP IV.

Nový cirkulární spot Sto•re v Holešovické tržnici představuje disrupci v nakupování

16. května 2024 ve 12:34

V nově otevřeném cirkulárním obchodě Sto•re je normální STOkrát REcyklovat. Podle jeho tří hlavních zakladatelek je přirozené nenakupovat pořád nové. Pražané tak mají možnost pořídit si kurátorovaný nábytek, opravenou elektroniku, nádobí, předměty běžné denní potřeby i zachráněné pokojové...

Projekt Biometan získal ocenění Sustainability Star

13. května 2024 v 10:43

Projekt „Biometan – Využití kalového plynu na ÚČOV Praha“, který realizovala společnost Česká voda – MEMSEP ze skupiny Veolia pro Pražskou vodohospodářskou společnost v roce 2023 sbírá ocenění za oceněním. V březnu byl projekt jmenován Vodohospodářskou stavbou roku v kategorii do 50 mil. Kč za...

Divadlo Gong nabízí své prostory k pronájmu

29. dubna 2024 v 09:13

Vysočanské Divadlo Gong – kulturní a vzdělávací společenské centrum Prahy 9 – je příspěvkovou organizaci deváté městské části. Nabízí návštěvníkům nejen představení divadelních souborů z Prahy a okolí, ale i hudební vystoupení různých žánrů včetně pravidelných jazzových...

Další články
Nahoru