Dnes Neděle - polojasno 26°C
Zítra Pondělí - bourky 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Výcvik asistenčních a vodicích psů nejsou jen silné příběhy, ale i nedostačující legislativa
Asistenční pes je trénován na nejrůznější situace, které mohou nastat s přihlédnutím k výkonu jeho budoucí práce. Foto: Helppes

Výcvik asistenčních a vodicích psů nejsou jen silné příběhy, ale i nedostačující legislativa

Nízké sebevědomí a vyhýbání se kontaktu s okolním světem. To vše jsou věci, se kterými se v běžném životě potýkají lidé s handicapem. Díky speciálně vycvičeným asistenčním a vodicím psům ale mohou překonávat bariéry a zlepšovat kvalitu svého života navzdory jejich postižení. Organizace Helppes, která jako první v ČR získala mezinárodní certifikaci, se výcvikem právě těchto pejsků zabývá.

Pod vedením zakladatelky Zuzany Daušové na Praze 5 už 20 let funguje nezisková organizace Helppes, která za dobu své působnosti zvládla vycvičit a předat téměř 300 asistenčních a vodicích psů. Ti se tak stali každodenními pomocníky lidem s nejrůznějšími druhy postižení (lidem na vozíčku, diabetikům, epileptikům, lidem s posttraumatickým syndromem, lidem se zrakovým postižením nebo dětem s poruchou autistického spektra).

Bez pomoci psích parťáků by tito lidé nebyli schopni zvládat spoustu věcí z běžného života. Psi tak pro ně nejsou jen kamarádi, ale i opravdoví pomocníci, díky kterým mohou získat i ztracenou důvěru v sebe a osamostatnit se.

Trénink, výchova a výcvik

Jako u každého psa, nejdůležitější je první rok jeho života. Štěňátko v prvním roce učíme základní povely, ale i hygienické návyky a principy soužití s člověkem. „Pro štěně je nejdůležitější první rok jeho života. Potřebuje se plně socializovat a naučit se základní principy fungování a soužití s člověkem. Teprve až po tom, co štěně tyto základní stavební kameny stoprocentně ovládá, můžeme přejít k samotnému výcviku asistenčních nebo vodicích psů, který trvá 6 až 12 měsíců,“ vysvětluje ředitelka organizace Zuzana Daušová.

Speciální trénink vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, ale i velké množství finančních prostředků. Výchova a výcvik jednoho asistenčního nebo vodicího psa vyjde zhruba na 300 tisíc korun. Navíc výcvik asistenčních a vodicích psů je velice odlišný. Oba typy pomocníků potřebují splňovat stejné základní parametry, ale repertoár jejich znalostí a dovedností se značně odlišuje podle toho, jakou práci budou v budoucnosti vykonávat.

„Každý pes je trénován na nejrůznější situace, které mohou nastat s přihlédnutím k výkonu jeho budoucí práce,“ zdůrazňuje Daušová a doplňuje, že nejčastěji to bývají zástupci skupiny retrieverů – labradorský, zlatý a flat coated.

Nedostatečná legislativa i nízké povědomí veřejnosti

Legislativa je velkým problémem v oblasti výchovy a výcviku asistenčních a vodicích psů. V současné chvíli v Evropě existuje pouze 40 odborných akreditovaných výcvikových center. Například v české legislativě nejsou doposud oficiálně pojmy jako asistenční nebo vodicí pes ukotveny. I proto se lidé s handicapem velice často musí potýkat s neporozuměním ze strany běžné veřejnosti. Například, když je pejsek doprovází do obchodu, restaurace, škol nebo na kulturní a sportovní akce.

„Na těchto místech pes svému pánovi aktivně pomáhá a zlepšuje tak jeho život. Bez jeho pomoci by se člověk s handicapem možná nikdy neodvážil do takového prostředí vstoupit,“ vysvětluje Daušová a dodává, že lidé by se měli naučit daleko více respektovat a mít pochopení pro přítomnost těchto speciálních čtyřnohých pomocníků právě ve veřejném prostoru.

„Jako další naprosto zásadní problém vidím falešné asistenční psy a organizace, které je nabízejí. Je to dáno procesem certifikace organizací zabývajících se výchovou a výcvikem asistenčních a vodicích psů. Tyto organizace by opravdu měly splňovat ty nejpřísnější mezinárodní standardy, abychom mohli zlepšit všeobecnou kvalitu poskytovaných služeb,“ popisuje situaci Zuzana Daušová.

Aktivity Helppes – Centra výcviku psů pro postižené

Organizace už 20. rokem bojuje o celkovou osvětu o problematice a významu asistenčních a vodicích psů. Aktivity Helppes jsou velice rozsáhlé, jedněmi z největších událostí jsou například Mistrovství ČR ve výkonu asistenčních a vodicích psů nebo například Super den.

Ten se letos uskuteční v sobotu 18. září v sídle organizace na Praze 5. „Připraven je bohatý program, vystoupí hvězdy českého hudebního průmyslu a slavnostně budou předáni vycvičení pejsci svým novým majitelům,“ zve ředitelka na blížící se akci.

„Přesvědčil jsem se, že pejskové z Helppes umí léčit lidi psí láskou. Často u nás v odlehčovacím zařízení Na Neklance ,léčí při canisterapii klienty ze samoty, obav z budoucnosti a vrací jim vzpomínky na dětství. Mnozí klienti se každý měsíc ptají, kdy zase přijdou jejich psí Helppsí kamarádi, aby se s nimi pomazlili. Rozzářené oči našich seniorů bych Vám po psí návštěvě přál vidět. I proto MČ Praha 5 dlouhodobě podporuje aktivity Helppes,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Těmito akcemi se Helppes snaží přiblížit tuto problematiku široké veřejnosti, což by bez pomoci dlouhodobých partnerů neziskové organizace určitě nebylo možné. „Bez pomoci našich vážených partnerů bychom se nepotýkali jen s nedostačující legislativou a nízkým povědomím o problému, ale i s nedostatkem financí. Nemohli bychom tak například zdarma předávat asistenční a vodicí psy lidem, kteří je opravdu potřebují. Například Staropramen je s námi už 10 let a s jeho pomocí se nám podařilo uskutečnit již nespočet úspěšných projektů,“ vysvětluje ředitelka.

Alena Váchová, manažerka komunikace a firemních záležitostí ve Staropramenu, dodává: „Naše partnerství nespočívá pouze ve finanční pomoci, ale také v odborném poradenství v oblastech jako je například marketing. Naši zaměstnanci se také podílí na kultivaci centra v rámci akce Dny, kdy pomáháme.“ 

Oslava 20. výročí organizace Helppes 

Bude se  konat v sobotu 18. září od 10 hodin v motolském výcvikovém areálu organizace Helppes v Praze. 

Na sobotní akci, příznačně nazvané Super den, si lidé s postižením převezmou své psí anděly z rukou patronů, kteří projekt Pomoc přichází na čtyřech tlapkách podpoří svým benefičním vystoupením.  

Patronaci přislíbilo mnoho známých osobností, které organizaci Helppes dlouhodobě podporují – Marta Jandová, Marta Kubišová, Bára Nesvadbová, Zbyněk Drda, Dr. Petr Pečený, Jakub Kohák, Adam Mišík, Milan Peroutka, Jan Potměšil, Viktor Sodoma, Václav Vydra, Miro Žbirka a další. 

Akcí provede osvědčená moderátorská trojice Patricie Pagáčová, Jan Čenský a Miroslav Konvalina. Návštěvníci se mohou těšit také na ukázky dovedností psích pomocníků v tradičním i netradičním pojetí. 

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude využit ve prospěch klientů a projektů neziskové organizace Helppes. 

Jak se do výcvikového areálu dostanete? 

K výcvikovému areálu Helppes se dostanete z Plzeňské ulice.  Pro vstup do areálu využijte hlavního vstupu, který bude označen jako VIP (nachází se mezi tramvajovými zastávkami Poštovka a Hotel Golf).  

U vstupu získáte „označení", které Vám umožní volný pohyb po areálu. Celá akce se bude konat ve výcvikovém areálu pod širým nebem, a to za každého počasí. Zvolte vhodné oblečení a obuv, abyste si akci mohli užít.   

Pokud si budete chtít vzít s sebou své psí kamarády, je nutné u vstupu předložit platný očkovací průkaz či pas psa.  


Autor: Lucie Rychlá

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

Včera ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

10. srpna 2022 v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

10. srpna 2022 v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Další články
Nahoru