Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 5°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Výcvik asistenčních a vodicích psů nejsou jen silné příběhy, ale i nedostačující legislativa
Asistenční pes je trénován na nejrůznější situace, které mohou nastat s přihlédnutím k výkonu jeho budoucí práce. Foto: Helppes

Výcvik asistenčních a vodicích psů nejsou jen silné příběhy, ale i nedostačující legislativa

Nízké sebevědomí a vyhýbání se kontaktu s okolním světem. To vše jsou věci, se kterými se v běžném životě potýkají lidé s handicapem. Díky speciálně vycvičeným asistenčním a vodicím psům ale mohou překonávat bariéry a zlepšovat kvalitu svého života navzdory jejich postižení. Organizace Helppes, která jako první v ČR získala mezinárodní certifikaci, se výcvikem právě těchto pejsků zabývá.

Pod vedením zakladatelky Zuzany Daušové na Praze 5 už 20 let funguje nezisková organizace Helppes, která za dobu své působnosti zvládla vycvičit a předat téměř 300 asistenčních a vodicích psů. Ti se tak stali každodenními pomocníky lidem s nejrůznějšími druhy postižení (lidem na vozíčku, diabetikům, epileptikům, lidem s posttraumatickým syndromem, lidem se zrakovým postižením nebo dětem s poruchou autistického spektra).

Bez pomoci psích parťáků by tito lidé nebyli schopni zvládat spoustu věcí z běžného života. Psi tak pro ně nejsou jen kamarádi, ale i opravdoví pomocníci, díky kterým mohou získat i ztracenou důvěru v sebe a osamostatnit se.

Trénink, výchova a výcvik

Jako u každého psa, nejdůležitější je první rok jeho života. Štěňátko v prvním roce učíme základní povely, ale i hygienické návyky a principy soužití s člověkem. „Pro štěně je nejdůležitější první rok jeho života. Potřebuje se plně socializovat a naučit se základní principy fungování a soužití s člověkem. Teprve až po tom, co štěně tyto základní stavební kameny stoprocentně ovládá, můžeme přejít k samotnému výcviku asistenčních nebo vodicích psů, který trvá 6 až 12 měsíců,“ vysvětluje ředitelka organizace Zuzana Daušová.

Speciální trénink vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, ale i velké množství finančních prostředků. Výchova a výcvik jednoho asistenčního nebo vodicího psa vyjde zhruba na 300 tisíc korun. Navíc výcvik asistenčních a vodicích psů je velice odlišný. Oba typy pomocníků potřebují splňovat stejné základní parametry, ale repertoár jejich znalostí a dovedností se značně odlišuje podle toho, jakou práci budou v budoucnosti vykonávat.

„Každý pes je trénován na nejrůznější situace, které mohou nastat s přihlédnutím k výkonu jeho budoucí práce,“ zdůrazňuje Daušová a doplňuje, že nejčastěji to bývají zástupci skupiny retrieverů – labradorský, zlatý a flat coated.

Nedostatečná legislativa i nízké povědomí veřejnosti

Legislativa je velkým problémem v oblasti výchovy a výcviku asistenčních a vodicích psů. V současné chvíli v Evropě existuje pouze 40 odborných akreditovaných výcvikových center. Například v české legislativě nejsou doposud oficiálně pojmy jako asistenční nebo vodicí pes ukotveny. I proto se lidé s handicapem velice často musí potýkat s neporozuměním ze strany běžné veřejnosti. Například, když je pejsek doprovází do obchodu, restaurace, škol nebo na kulturní a sportovní akce.

„Na těchto místech pes svému pánovi aktivně pomáhá a zlepšuje tak jeho život. Bez jeho pomoci by se člověk s handicapem možná nikdy neodvážil do takového prostředí vstoupit,“ vysvětluje Daušová a dodává, že lidé by se měli naučit daleko více respektovat a mít pochopení pro přítomnost těchto speciálních čtyřnohých pomocníků právě ve veřejném prostoru.

„Jako další naprosto zásadní problém vidím falešné asistenční psy a organizace, které je nabízejí. Je to dáno procesem certifikace organizací zabývajících se výchovou a výcvikem asistenčních a vodicích psů. Tyto organizace by opravdu měly splňovat ty nejpřísnější mezinárodní standardy, abychom mohli zlepšit všeobecnou kvalitu poskytovaných služeb,“ popisuje situaci Zuzana Daušová.

Aktivity Helppes – Centra výcviku psů pro postižené

Organizace už 20. rokem bojuje o celkovou osvětu o problematice a významu asistenčních a vodicích psů. Aktivity Helppes jsou velice rozsáhlé, jedněmi z největších událostí jsou například Mistrovství ČR ve výkonu asistenčních a vodicích psů nebo například Super den.

Ten se letos uskuteční v sobotu 18. září v sídle organizace na Praze 5. „Připraven je bohatý program, vystoupí hvězdy českého hudebního průmyslu a slavnostně budou předáni vycvičení pejsci svým novým majitelům,“ zve ředitelka na blížící se akci.

„Přesvědčil jsem se, že pejskové z Helppes umí léčit lidi psí láskou. Často u nás v odlehčovacím zařízení Na Neklance ,léčí při canisterapii klienty ze samoty, obav z budoucnosti a vrací jim vzpomínky na dětství. Mnozí klienti se každý měsíc ptají, kdy zase přijdou jejich psí Helppsí kamarádi, aby se s nimi pomazlili. Rozzářené oči našich seniorů bych Vám po psí návštěvě přál vidět. I proto MČ Praha 5 dlouhodobě podporuje aktivity Helppes,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Těmito akcemi se Helppes snaží přiblížit tuto problematiku široké veřejnosti, což by bez pomoci dlouhodobých partnerů neziskové organizace určitě nebylo možné. „Bez pomoci našich vážených partnerů bychom se nepotýkali jen s nedostačující legislativou a nízkým povědomím o problému, ale i s nedostatkem financí. Nemohli bychom tak například zdarma předávat asistenční a vodicí psy lidem, kteří je opravdu potřebují. Například Staropramen je s námi už 10 let a s jeho pomocí se nám podařilo uskutečnit již nespočet úspěšných projektů,“ vysvětluje ředitelka.

Alena Váchová, manažerka komunikace a firemních záležitostí ve Staropramenu, dodává: „Naše partnerství nespočívá pouze ve finanční pomoci, ale také v odborném poradenství v oblastech jako je například marketing. Naši zaměstnanci se také podílí na kultivaci centra v rámci akce Dny, kdy pomáháme.“ 

Oslava 20. výročí organizace Helppes 

Bude se  konat v sobotu 18. září od 10 hodin v motolském výcvikovém areálu organizace Helppes v Praze. 

Na sobotní akci, příznačně nazvané Super den, si lidé s postižením převezmou své psí anděly z rukou patronů, kteří projekt Pomoc přichází na čtyřech tlapkách podpoří svým benefičním vystoupením.  

Patronaci přislíbilo mnoho známých osobností, které organizaci Helppes dlouhodobě podporují – Marta Jandová, Marta Kubišová, Bára Nesvadbová, Zbyněk Drda, Dr. Petr Pečený, Jakub Kohák, Adam Mišík, Milan Peroutka, Jan Potměšil, Viktor Sodoma, Václav Vydra, Miro Žbirka a další. 

Akcí provede osvědčená moderátorská trojice Patricie Pagáčová, Jan Čenský a Miroslav Konvalina. Návštěvníci se mohou těšit také na ukázky dovedností psích pomocníků v tradičním i netradičním pojetí. 

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude využit ve prospěch klientů a projektů neziskové organizace Helppes. 

Jak se do výcvikového areálu dostanete? 

K výcvikovému areálu Helppes se dostanete z Plzeňské ulice.  Pro vstup do areálu využijte hlavního vstupu, který bude označen jako VIP (nachází se mezi tramvajovými zastávkami Poštovka a Hotel Golf).  

U vstupu získáte „označení", které Vám umožní volný pohyb po areálu. Celá akce se bude konat ve výcvikovém areálu pod širým nebem, a to za každého počasí. Zvolte vhodné oblečení a obuv, abyste si akci mohli užít.   

Pokud si budete chtít vzít s sebou své psí kamarády, je nutné u vstupu předložit platný očkovací průkaz či pas psa.  


Autor: Lucie Rychlá

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Další články
Nahoru