Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Vyčištěné odpadní vody v Praze jsou ozařovány, cílem je minimalizovat koronavirus
Nová vodní linka. Foto: PVS

Vyčištěné odpadní vody v Praze jsou ozařovány, cílem je minimalizovat koronavirus

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončila jednu z největších infrastrukturních investic v hlavním městě. Zkolaudovala Novou vodní linku Ústřední čistírny odpadních vod, jejíž venkovní část je nově zpřístupněná veřejnosti a proměnila se ve volnočasovou a odpočinkovou zónu, která plynule navazuje na nedalekou Stromovku. V reakci na pandemii onemocnění covid-19 byla nad rámec původní koncepce, v době zkušebního provozu vodní linky doplněna zařízením pro desinfekci vyčištěných odpadních vod ÚV zářením, s cílem snížit množství patogenních látek na odtoku čistírny, včetně minimalizace koronaviru. PVS o tom informovala v tiskové zprávě.

V prosinci 2021 byl ukončen zkušební provoz a proběhla kolaudace Nové vodní linky ÚČOV (NVL), která je jednou ze tří hlavních etap modernizace a přestavby Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která čistí většinu odpadních vod z celé Prahy.

Stavba NVL s investičními náklady 7,3 miliardy korun byla realizovaná v letech 2015 až 2018. Během zkušebního provozu podle PVS prokázala schopnost splnit přísné podmínky národní i evropské legislativy.

Nová vodní linka byla proto předána do trvalého provozu. Pražské vodovody a kanalizace, provozovatel pražské vodohospodářské infrastruktury, převzaly zkolaudovanou stavbu Nové vodní linky ÚČOV do provozování letos k 1. lednu.  

„V současné době připravujeme hned několik zásadních projektů, které nám pomohou snížit množství emisí CO2 a zlepší tak kvalitu životního prostředí v Praze. První z nich je úprava bioplynu produkovaného ve vyhnívajících nádržích na biomethan (BioCNG), který bude následně vtlačován do středotlaké plynovodní sítě. Druhým projektem, ve stádiu studie proveditelnosti, je využití teploty vyčištěné vody na odtoku z čistírny, ze které je možné díky výměníku a tepelným čerpadlům vygenerovat v první etapě projektu zdroj tepla pro přibližně 30 tisíc domácností v lokalitách Julisky, Dejvic a Veleslavína. Dále je to projekt pro osazení fotovoltaických solárních panelů generujících energii ze slunce,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček (STAN).

Samotná modernizace Ústřední čistírny odpadních vod dál pokračuje. Další etapou je přestavba a rekonstrukce stávající vodní linky, která byla uvedena do provozu v šedesátých letech minulého století. Stavba, kterou zajišťuje PVS, by měla začít v druhé polovině roku 2023 a zkušební provoz by měl začít v roce 2026. Náklady mají být šest miliard korun, k jejich pokrytí těchto nákladů by mělo sloužit zvýšené nájemné hrazené ze strany PVS vůči hlavnímu městu v letech 2023 až 2035.

Třetí zásadní etapou bude podle Hlubučka modernizace a přestavba kalového hospodářství, které je společné pro obě vodní linky. Pochází rovněž ze šedesátých let minulého století a zejména jeho stavební část vyžaduje obnovu do konce tohoto desetiletí.

PVS v tomto roce zajistí pro hlavní město technickou studii, která stanoví finální koncepci technického řešení na Císařském ostrově včetně možného využití energetických zdrojů odpadních vod.


Autor: Hla

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru