Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vyčištěné odpadní vody v Praze jsou ozařovány, cílem je minimalizovat koronavirus
Nová vodní linka. Foto: PVS

Vyčištěné odpadní vody v Praze jsou ozařovány, cílem je minimalizovat koronavirus

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) dokončila jednu z největších infrastrukturních investic v hlavním městě. Zkolaudovala Novou vodní linku Ústřední čistírny odpadních vod, jejíž venkovní část je nově zpřístupněná veřejnosti a proměnila se ve volnočasovou a odpočinkovou zónu, která plynule navazuje na nedalekou Stromovku. V reakci na pandemii onemocnění covid-19 byla nad rámec původní koncepce, v době zkušebního provozu vodní linky doplněna zařízením pro desinfekci vyčištěných odpadních vod ÚV zářením, s cílem snížit množství patogenních látek na odtoku čistírny, včetně minimalizace koronaviru. PVS o tom informovala v tiskové zprávě.

V prosinci 2021 byl ukončen zkušební provoz a proběhla kolaudace Nové vodní linky ÚČOV (NVL), která je jednou ze tří hlavních etap modernizace a přestavby Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která čistí většinu odpadních vod z celé Prahy.

Stavba NVL s investičními náklady 7,3 miliardy korun byla realizovaná v letech 2015 až 2018. Během zkušebního provozu podle PVS prokázala schopnost splnit přísné podmínky národní i evropské legislativy.

Nová vodní linka byla proto předána do trvalého provozu. Pražské vodovody a kanalizace, provozovatel pražské vodohospodářské infrastruktury, převzaly zkolaudovanou stavbu Nové vodní linky ÚČOV do provozování letos k 1. lednu.  

„V současné době připravujeme hned několik zásadních projektů, které nám pomohou snížit množství emisí CO2 a zlepší tak kvalitu životního prostředí v Praze. První z nich je úprava bioplynu produkovaného ve vyhnívajících nádržích na biomethan (BioCNG), který bude následně vtlačován do středotlaké plynovodní sítě. Druhým projektem, ve stádiu studie proveditelnosti, je využití teploty vyčištěné vody na odtoku z čistírny, ze které je možné díky výměníku a tepelným čerpadlům vygenerovat v první etapě projektu zdroj tepla pro přibližně 30 tisíc domácností v lokalitách Julisky, Dejvic a Veleslavína. Dále je to projekt pro osazení fotovoltaických solárních panelů generujících energii ze slunce,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí a infrastruktury Petr Hlubuček (STAN).

Samotná modernizace Ústřední čistírny odpadních vod dál pokračuje. Další etapou je přestavba a rekonstrukce stávající vodní linky, která byla uvedena do provozu v šedesátých letech minulého století. Stavba, kterou zajišťuje PVS, by měla začít v druhé polovině roku 2023 a zkušební provoz by měl začít v roce 2026. Náklady mají být šest miliard korun, k jejich pokrytí těchto nákladů by mělo sloužit zvýšené nájemné hrazené ze strany PVS vůči hlavnímu městu v letech 2023 až 2035.

Třetí zásadní etapou bude podle Hlubučka modernizace a přestavba kalového hospodářství, které je společné pro obě vodní linky. Pochází rovněž ze šedesátých let minulého století a zejména jeho stavební část vyžaduje obnovu do konce tohoto desetiletí.

PVS v tomto roce zajistí pro hlavní město technickou studii, která stanoví finální koncepci technického řešení na Císařském ostrově včetně možného využití energetických zdrojů odpadních vod.


Autor: Hla

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru