dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Vybudí náš mozek více pohled na sex nebo na jídlo? Navštivte Food Film Fest
Tématem Food Film Festu budou i toxiny v potravinách. Foto: archiv

Vybudí náš mozek více pohled na sex nebo na jídlo? Navštivte Food Film Fest

Kdy je potrava lékem a kdy se mění v jed? Souvisí přítomnost pesticidů v organismu s dramatickým nárůstem autismu u dětí? Víme vlastně, co jíme? Na takové a další otázky nabídne odpovědi Food Film Fest. 

Akce, která se koná pod hlavičkou renomovaného festivalu dokumentárních filmů o živé vědě Life Science Film Festival, posouvá dnes tolik oblíbené pouliční akce věnované jídlu ještě o několik kroků dále.

Uvidíte filmy, které se v roce 2015 a 2016 natočily o jídle, výživě, o ekologických, zdravotních nebo i sociálních souvislostech a uslyšíte názory těch nejpovolanějších – expertů a vědců z prestižních univerzit a výzkumných ústavů, ale i známých postav z gastro a foodies scény.
 
Festival nezůstane pouze u teorie. Chybět nebudou ani pečlivě vybrané stánky se zajímavými jídly a potravinami, takže když diváci vyjdou z kina vyzbrojeni novými informacemi, budou moci hned některé z nich otestovat vlastními chuťovými buňkami.

Food Film Fest proběhne od 21. do 23. října v Národní technické knihovně v Praze a Kampusu Dejvice. Podrobné informace naleznete na stránkách www.lsff.cz a na facebookové stránce www.facebook.com/foodfilmfest.prague.

Raději maso než sex
Jedním z  témat letošního Film Food Festu je „Potřeba masa“. Holandská režisérka Marijn Franková má maso ráda a když neurovědci porovnali reakci její amygdaly při pohledu na medium-rare hovězí svíčkovou s reakcí na pohled na jisté, ehm, raw masité části mužského těla, dospěli k závěru, že Marijn má maso mnohem raději než sex. Těžko budete  hledat jiný seriózní dokumentární film, kde by se autor přiznával k podobným „švankmajerovským“ fantaziím. Ve snímku hovoří s mluvčím masokombinátu, s chovatelem ohroženého plemena skotu a jeho šéfkuchařem v jedné osobě, několika postaršími vegetariánskými hipíky, a nakonec projde šestitýdenním výcvikem na rodinných bio-jatkách. Teprve pak Marijn vezme do ruky nabitou jateční pistoli, podívá se do mírných očí krávy, kterou má v příštím okamžiku zabít a… Dokázali byste to? Ne? A koupit si půl kila svíčkové v supermarketu dokážete?

Kde se berou toxiny a kdo na nich vydělává
Dalším tématem Food Film Festu budou toxiny v potravinách. Léky a čisticí prostředky ukládáme mimo dosah dětí, aby se neotrávily. Je to skoro zbytečné: každý den se do totiž do jejich organismu dostane 130 chemikálií, o jejichž škodlivosti pro lidské zdraví není pochyb. Francouzský dokument „Toxické chemikálie: Děti v nebezpečí“ se ptá, kde se tyto látky berou a kdo na nich vydělává. Obvyklým podezřelým, pokud jde o toxiny, jsou pesticidy. Vyrábí je tzv. velká šestka firem a ročně se v nich prožene 50 miliard eur. Nedá se jim vyhnout – pesticidy obsahuje 97 % potravin. Když filmaři odebrali dvaceti francouzským dětem vzorky vlasů a nechali je analyzovat, našli v nich pozůstatky 40 pesticidů. Jejich organismem prošel glyfosát, folpet, fenoxycarb, chlorpyrifos a další látky. Podle vědců z Endokrinní společnosti existuje přímá souvislost mezi pesticidy a pandemií autismu. Zatímco v roce 1975 se v USA narodilo jako autistické 1 dítě z 5 000, dnes je to 1 z 68 novorozenců. Tento počet je vyšší než počet nových diagnóz rakoviny, cukrovky a AIDS dohromady…

Programová nabídka letošního 6. ročníku Life Science Film Festivalu se ovšem neomezuje pouze na jídlo. Od 17. října je pro návštěvníky v Aule České zemědělské univerzity v Praze připraveno na 50 dokumentárních filmů, včetně diskusí a prezentací, které se z nejrůznějších úhlů pohledu zabývají otázkami vlivu člověka na přírodu, produkcí potravin či udržitelného rozvoje. Vstup na všechny filmy a doprovodné akce je pro studenty, pedagogy i veřejnost zdarma.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

Včera ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru