dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Výbuch plynu v centru Prahy zranil desítky lidí
Výbuch poničil domy i auta v okolí. Foto: archiv MHMP

Výbuch plynu v centru Prahy zranil desítky lidí

Při dopoledním silném výbuchu plynu v budově v Divadelní ulici v centru Prahy bylo zraněno několik desítek lidí, z nichž mají dva vážnější zranění. I když v hodinách po výbuchu panovaly obavy, že by se pod sutinami nedaleko Národního divadla mohli nacházet mrtví lidé, tyto obavy se nakonec nepotvrdily. 

Krizová linka

V souvislosti s výbuchem byla zřízena bezplatná informační linka 800 100 991, na níž občané mohou získat informace o přijatých opatřeních týkajících se bezpečnosti a dopravy v postižené oblasti Prahy 1.

Evakuováno bylo celkem 230 osob, plynaři museli uzavřít plyn v devatenácti objektech. Na místo byli přivoláni psovodi městské policie se psy cvičenými pro vyhledávání lidí v sutinách. Kvůli unikajícímu plynu museli být odvoláni, na místo se později vrátili. 

Budovu, ve které došlo k výbuchu, zajistili hasiči proti zřícení. Zřítil se zde strop, spodní patro je zničeno.

Dům je na adrese Smetanovo nábřeží 4, jejíž zadní trakt ústí do Divadelní ulice. Jedna ze stěn poškozeného domu se posunula o pět centimetrů. Tlaková vlna po výbuchu vysklila okna mnoha okolních budov a zničila i řadu stojících aut. 

Ošetření zraněných

Motolská nemocnice přijala muže, který byl hospitalizován se středně těžkým zraněním pánve, břicha a zlomenou nohou, další muž se nadýchal kouře a dvě ženy přijali zdravotníci s lehkým zraněním.

Nemocnice vyhlásila na pár hodin takzvaný Trauma plán. To znamená, že byly posíleny počty pracovníků a blokovány byly dva operační sály pro případ, že by do Motola byli převezeni těžce zranění lidé. Trauma plán byl po 13. hodině odvolán, zdravotníci však zůstali v pohotovosti. 

vybuch1-nahled

Oblast po výbuchu.

Fakultní Thomayerova nemocnice ošetřila devět lehce zraněných, nemocnice Na Bulovce ošetřila čtyři zraněné, kteří byli již propuštěni. Měli řezné rány od skla, v jednom případě bylo potřeba ránu sešít. Další pacientce lékaři ošetřili zlomenou ruku.

V souvislosti s dnešním výbuchem u Národního divadla přivezla zdravotnická záchranná služba do Nemocnice Na Bulovce k ošetření čtyři zraněné. Všichni byli po ošetření již propuštěni z nemocnice.

Všichni zranění měli řezné rány od skla, v jednom případě bylo potřeba ránu sešít. Další pacientce lékaři ošetřili ruku, kterou měla zlomenou nárazem dveří.

Zranění lidé byli po výbuchu převezeni k ošetření i do dalších pražských nemocnic, například do Nemocnice na Františku nebo do Vojenské nemocnice. 

Problémy v dopravě

Doprava vlivem odklonu v místě výbuchu zhoustla i ve vzdálenějších oblastech, na severojižní magistrále kolona popojížděla již od Vltavské směrem k Muzeu. 

kolaps-tram-vybuch-nahled

Stojící tramvaje na Karlově náměstí.

Auta začala po 13. hodině jezdit opět po Smetanově nábřeží, ale z počátku jen ve směru k Národnímu divadlu. 

Tramvajový provoz byla také obnoven, tramvaje však nezastavují v zastávce Národní divadlo. 

Na jízdní řády se v hodinách po výbuchu nedalo spolehnout, na Karlově náměstí (viz foto) stály tramvaje v koloně. 

První lidé, kteří se potřebují vrátit ke svým věcem v bytech a kancelářích, už tak mohli odpoledne za doprovodu policie učinit. 

Pondělní výbuch způsobil škody na budově za přibližně deset milionů korun. V tomto odhadu však nejsou zahrnuty škody na ostatních domech, které explozí také utrpěly.

Výbuch v centru Prahy


Autor: Dalibor Kracík

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Další články
Nahoru