Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vybrané podchody ozdobí nové velkoformátové obrazy, jejich podoba vznikla ze soutěže umělců a grafiků
U podchodu k Thomayerově nemocnici vznikne malba podle návrhu graffiti writerů Trona a Domina. Zdroj: TSK

Vybrané podchody ozdobí nové velkoformátové obrazy, jejich podoba vznikla ze soutěže umělců a grafiků

Vybrané podchody v Praze, o které se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK), zkrášlí nové velkoplošné malby. Budoucí podoba veřejných prostorů vzešla ze soutěže umělců a grafiků, jejíž výsledky jsou zveřejněné na webu programu Umění pro město.

Pořadatelem soutěže byla Galerie hlavního města Prahy (GHMP) ve spolupráci s TSK. Programem Umění pro město Praha finančně podporuje současné umění v ulicích metropole.

Nové podoby se dočká vstupní zeď u podchodu k Thomayerově nemocnici. Vznikne tam malba podle návrhu graffiti writerů Trona a Domina. Návrh spojuje do jednoho celku městskou a přírodní krajinu, které se vzájemně prolínají.

Podchod u zastávky V Sedlci v Praze 6 ozvláštní malby na pomezí abstrakce a reality s výraznými barevnými akcenty od malíře a sochaře Aleše Nováka. Nový design podchodu v ulici Makovského v Řepích vznikne podle návrhu grafiků Jakuba Bachoríka a Kristýny Fingerlandové.

Na stěnách podchodu v Praze 17 tak budou namalované černobílé postavičky, které jsou zobrazené například při venčení psa či jízdě na koloběžce. Nové výtvarné pojetí dostanou i podchod u zastávky Dědinova v Praze 11, podchod u zastávky Platónova na Praze 12 a podchod nedaleko stanice metra Rajská zahrada v Praze 14.

S realizací velkoplošných maleb ve veřejném prostoru se podle GHMP počítá v roce 2021 a 2022. Vítězné návrhy v září vyhlášené umělecké soutěže vybrala porota. Zasedli v ní mimo jiné architektka a urbanistka Anna Beata Háblová, umělecký ředitel festivalu Street Art Communication Košice Viktor Fehér, výtvarník Lukáš Kladívko nebo vedoucí Oddělení správy veřejné plastiky GHMP Marie Foltýnová.

Program Umění pro město začal fungovat ještě v minulém volebním období pod jménem „2 procenta na umění ve veřejném prostoru" podle toho, že na výtvarná díla v ulicích měla jít dvě procenta z celkových ročních investic města. Program se však v minulém období nerozjel.

Současná radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) v roce 2019 nechala jmenovat komisi, která zpracovala novou metodiku programu spojenou i s jeho přejmenováním. Program, jehož garantem je GHMP, byl zřízený kvůli oživení veřejného prostoru. Jeho cílem je rovněž obnovit kontakt veřejnosti se současným uměním a poskytnout prostor pro seberealizaci umělců.


Autor: ČTK

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

Včera v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Pěší cesta propojí Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím

23. listopadu 2021 v 09:39

První projekt předznamenávající budoucí proměnu Palmovky v Praze 8 bude zahrnovat cestu pro pěší, která propojí ulice Zenklova a Švábky.  Sloužit veřejnosti by měla začít v červnu příštího roku a její stavba vyjde na 26 milionů korun včetně DPH.

Další články
Nahoru