dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Výbor zastupitelstva nešetřil radní pro školství
Optimalizace škol se nakonec slušně vybarvila. Foto: sxc.hu

Výbor zastupitelstva nešetřil radní pro školství

K záměrům slučovat či rušit některé pražské školy, které byly bez projednání medializovány, se vrátil pražský výbor pro výchovu a vzdělávání. Vzniklý chaos vytkla radní pro školství Heleně Chudomelové (TOP 09) i její koaliční kolegyně, šéfka výboru Andrea Vlásenková (ODS).

O chaosu ohledně zpráv o slučování a rušení některých pražských škol, které nakonec vedlo k odvolání ředitele magistrátního odboru školství Jiřího Pilaře, jednal výbor pro výchovu a vzdělávání.

V rámci výboru zazněla kritika radní pro školství Heleny Chudomelové (TOP 09), že o záměrech byla nejprve informována média, přičemž o nich předtím nejednala Rada hlavního města Prahy, zastupitelstvo ani školský výbor. Rošády se měly týkat Gymnázia Evropská, Střední průmyslové školy v Úžlabině či Obchodní akademie ve Svatoslavově ulici.

„Jednalo se o záměr. Trochu jsem se řídila předchozími způsoby slučování škol, kdy bývalá náměstkyně primátora Kousalíková předkládala do výboru záměr, aby vůbec bylo jasné, že výbor myšlenku podpoří. A poté vše projednávala se školami, s řediteli, s rodiči,“ bránila se Helena Chudomelová.

Pak prý zjistila, že některé informace ze školského odboru vedeného Jiřím Pilařem byly neúplné a zavádějící, proto od záměru rušit a slučovat škola odstoupila.

Vlásenková by křičela jako oni

Předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Andrea Vlásenková (ODS) konání Chudomelové zkritizovala: „Ať už to bylo míněno, jak to bylo míněno, na You Tube jsem viděla součást jednoho z materiálů a z mého pohledu to bylo něco strašlivého, byl tam odkaz i na paní kolegyni Chudomelovou. Bylo to uděláno tak, že nebylo vykomunikováno vůbec nic.“

„Kdybych se já dozvěděla něco z médií a byla ředitelem školy nebo žákem či rodičem, křičím a řvu stejně jako oni. Tento proces je v tomto okamžiku, domnívám se, ukončen. Za sebe říkám, že pakliže tady něco bude dáno na stůl výboru, budu dávat negativní stanovisko. Nepřipravené věci odmítám vůbec projednávat,“ dodala Andrea Vlásenková.

Zastupitelka Marta Semelová (KSČM) uvedla, že dotčené školy navštívila. „Zvlášť tam, kde byl při jednáních týkajících se optimalizace přítomen bývalý ředitel odboru Pilař, bylo jasně řečeno, že je víceméně rozhodnuto. Myslím si, že kdyby pedagogové, studenti a rodiče mlčeli, optimalizace by prostě proběhla. Závěr je, jaký je, jen díky tomu, že se ozvali,“ řekla.

Optimalizace nebo zkvalitňování?

Podle slov zastupitelky Ludmily Štvánové (TOP 09) nebyla záměrem optimalizace, ale zkvalitnění školské politiky a škol. „Nejedná se o klasickou optimalizaci, jak ji vyhlásil bývalý ministr školství Dobeš. Základem je, aby existoval převis uchazečů nad počtem přijímaných studentů a žáků do prvních ročníků všech škol. Pokud nejsou děti, převis neexistuje,“ řekla.

Zastupitel Antonín Weinert (ČSSD) uvedl, že není podstatné, jak se záměrům říká – zda slučování, optimalizace nebo zkvalitňování výuky. „Školský systém v Praze změnu potřebuje, nemůže se ale dělat ad hoc. Musí se třeba udělat nástin restrukturalizace oborů podle toho, kolik tam je dětí a jakou mají budoucnost. Teprve pak konat,“ řekl.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru