Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vy zemani možná znásilňujete, ale dnešku nerozumíte. Kvůli sexuálnímu násilí posílá Davis dopis prezidentovi
Magdalena Davis. Foto: se svolením Strana zelených

Vy zemani možná znásilňujete, ale dnešku nerozumíte. Kvůli sexuálnímu násilí posílá Davis dopis prezidentovi

Když se prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) zastal bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen v médiích obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí, vybudilo to k reakci nejen řadu politiků, ale i političek. Starostka Mníšku pod Brdy v okrese Praha-západ Magdalena Davis dokonce napsala hlavě státu otevřený dopis.

Prezident Zeman ve zmíněném rozhovoru uvedl, že má na kauzu kolem nyní již bývalého poslance Feriho podobný názor jako jeho někdejší prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg. Čestný předseda TOP 09 řekl, že je normální, když chce kluk dostat holku do postele. Feriho případ prověřuje policie. 

„Říkám, že hloupostmi se nezabývám. Možná, že vás překvapím, ale i toto považuji za hloupost. I když jsem se s Karlem Schwarzenbergem mnohokrát lišil v názorech, tak musím připustit, že můj postoj k tomuto údajnému sexuálnímu skandálu se velmi blíží názoru Karla Schwarzenberga," řekl deníku Zeman.

Podle Magdaleny Davis je nepřípustné, když se někteří významně postavení veřejní činitelé dopouští nepřípustné bagatelizace sexuálního násilí. „Cítím přirozenou lidskou potřebu zastat se žen, které se ve svém životě setkaly se sexuálním predátorstvím, nebo přímo násilím, což prezident republiky označil za ,hlouposti´. Jako žena a matka dvou dcer bych si přála, aby sexuální přečiny u nás byly brány s náležitou vážností a odpovídaly tomu také tresty pro pachatele. A jako politička za to budu vždycky bojovat,” komentuje své motivace k publikování otevřeného dopisu spolupředsedkyně Strany zelených.

V dopise napsala, že Zemanovy výroky v rozhovoru pro MfD považuje za ,nepřípustné, až hulvátské bagatelizování sexuálního násilí´. „Pamatuji si, že jste již kdysi někde s úsměvem říkal, že ,vy zemani znásilňujete´. V kontextu aféry Dominika Feriho jste nyní řekl, že Vy se ,hloupostmi nezabýváte´. Bohužel jsou to právě Vaše výroky, které jsou nejen hloupé, ale především naprosto nevhodné,“ píše Davis v dopise, který má redakce serveru Pražský patriot k dispozici. 

„Jste prezidentem republiky, kde sexuálně motivované násilí zažila každá desátá žena. Díky skvělé práci novinářů – které mimochodem dlouhodobě dehonestujete podobně jako ženy – nyní tyto oběti nacházejí sílu o svých zkušenostech promluvit a požadovat spravedlivou nápravu,“ pokračuje. 

Napsala také, že by si přála, abychom žili v zemi, kde je hlava státu oporou všem občanům bez rozdílu, zejména však těm, kteří se setkají s bezprávím. „Bohužel ale žijeme v zemi, kde Vy coby prezident, činíte pravý opak a těm slabším se z pozice síly vašeho úřadu vysmíváte. A dokonce se nezdráháte říct, že existuje celá skupina obyvatel této země, která ,je vám odporná´. Myslím, že jste dodnes úlohu prezidentské funkce nepochopil,“ nebere si servítky pětačtyřicetiletá politička, která studovala biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na Západoaustralské univerzitě v Perthu, kde následně několik let žila a pracovala ve svém oboru.

Na závěr dopisu Davis zmiňuje Zemanovu rodinu. „Vážený pane prezidente, představte si, že by se cílem podobných útoků stala Vaše žena, nebo Vaše dcera – vyjadřoval byste se i poté podobně? Obávám se, že žijeme v době, které Vy již nerozumíte. V době, kdy většinová společnost cítí přirozenou potřebu slušných lidí: pomáhat slabším a chránit je. Oběti podporovat, ne zesměšňovat,“ píše starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis. 

„Vyzývám Vás proto tímto otevřeným dopisem: zachovejte se jako muž a omluvte se za své výroky. Opravdový muž totiž ženy nezesměšňuje a před útoky je chrání,“ dodává.  

 


Autor: Karel Netolický

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru