Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vy zemani možná znásilňujete, ale dnešku nerozumíte. Kvůli sexuálnímu násilí posílá Davis dopis prezidentovi
Magdalena Davis. Foto: se svolením Strana zelených

Vy zemani možná znásilňujete, ale dnešku nerozumíte. Kvůli sexuálnímu násilí posílá Davis dopis prezidentovi

Když se prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) zastal bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen v médiích obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí, vybudilo to k reakci nejen řadu politiků, ale i političek. Starostka Mníšku pod Brdy v okrese Praha-západ Magdalena Davis dokonce napsala hlavě státu otevřený dopis.

Prezident Zeman ve zmíněném rozhovoru uvedl, že má na kauzu kolem nyní již bývalého poslance Feriho podobný názor jako jeho někdejší prezidentský protikandidát Karel Schwarzenberg. Čestný předseda TOP 09 řekl, že je normální, když chce kluk dostat holku do postele. Feriho případ prověřuje policie. 

„Říkám, že hloupostmi se nezabývám. Možná, že vás překvapím, ale i toto považuji za hloupost. I když jsem se s Karlem Schwarzenbergem mnohokrát lišil v názorech, tak musím připustit, že můj postoj k tomuto údajnému sexuálnímu skandálu se velmi blíží názoru Karla Schwarzenberga," řekl deníku Zeman.

Podle Magdaleny Davis je nepřípustné, když se někteří významně postavení veřejní činitelé dopouští nepřípustné bagatelizace sexuálního násilí. „Cítím přirozenou lidskou potřebu zastat se žen, které se ve svém životě setkaly se sexuálním predátorstvím, nebo přímo násilím, což prezident republiky označil za ,hlouposti´. Jako žena a matka dvou dcer bych si přála, aby sexuální přečiny u nás byly brány s náležitou vážností a odpovídaly tomu také tresty pro pachatele. A jako politička za to budu vždycky bojovat,” komentuje své motivace k publikování otevřeného dopisu spolupředsedkyně Strany zelených.

V dopise napsala, že Zemanovy výroky v rozhovoru pro MfD považuje za ,nepřípustné, až hulvátské bagatelizování sexuálního násilí´. „Pamatuji si, že jste již kdysi někde s úsměvem říkal, že ,vy zemani znásilňujete´. V kontextu aféry Dominika Feriho jste nyní řekl, že Vy se ,hloupostmi nezabýváte´. Bohužel jsou to právě Vaše výroky, které jsou nejen hloupé, ale především naprosto nevhodné,“ píše Davis v dopise, který má redakce serveru Pražský patriot k dispozici. 

„Jste prezidentem republiky, kde sexuálně motivované násilí zažila každá desátá žena. Díky skvělé práci novinářů – které mimochodem dlouhodobě dehonestujete podobně jako ženy – nyní tyto oběti nacházejí sílu o svých zkušenostech promluvit a požadovat spravedlivou nápravu,“ pokračuje. 

Napsala také, že by si přála, abychom žili v zemi, kde je hlava státu oporou všem občanům bez rozdílu, zejména však těm, kteří se setkají s bezprávím. „Bohužel ale žijeme v zemi, kde Vy coby prezident, činíte pravý opak a těm slabším se z pozice síly vašeho úřadu vysmíváte. A dokonce se nezdráháte říct, že existuje celá skupina obyvatel této země, která ,je vám odporná´. Myslím, že jste dodnes úlohu prezidentské funkce nepochopil,“ nebere si servítky pětačtyřicetiletá politička, která studovala biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na Západoaustralské univerzitě v Perthu, kde následně několik let žila a pracovala ve svém oboru.

Na závěr dopisu Davis zmiňuje Zemanovu rodinu. „Vážený pane prezidente, představte si, že by se cílem podobných útoků stala Vaše žena, nebo Vaše dcera – vyjadřoval byste se i poté podobně? Obávám se, že žijeme v době, které Vy již nerozumíte. V době, kdy většinová společnost cítí přirozenou potřebu slušných lidí: pomáhat slabším a chránit je. Oběti podporovat, ne zesměšňovat,“ píše starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis. 

„Vyzývám Vás proto tímto otevřeným dopisem: zachovejte se jako muž a omluvte se za své výroky. Opravdový muž totiž ženy nezesměšňuje a před útoky je chrání,“ dodává.  

 


Autor: Karel Netolický

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru