Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Velikonoce

Vstup na výstavu Světy české animace je během Velikonoc o pětinu levnější

Zapomeňte na Mickeyho Mouse i Kačera Donalda. Je tu český animovaný film, který vládne s mírnou dávkou eufemismu i světové kinematografii. Momentálně se představuje v hale číslo 17 holešovické tržnice v Praze na výstavě pod jasně čitelným názvem Světy české animace. Užijte si tuto unikátní výstavu s celou rodinou, třeba o velikonočních svátcích, na které je připravena speciální akce.

Pětasedmdesát let tuzemské animované tvorby si lze vychutnat, osahat a pochopit až do 3. července. A možná až na této výstavě se dozvíte, že animaci představují filmy loutkové, kreslené i ty vyrobené v počítači.

Určené dětským divákům i těm dospělým. „Za takovými snímky vždy stáli umělci s unikátními nápady a erudicí, díky kterým je česká animace ve světě vyhlášená podobně jako naše hudba či výrobky ze skla,“ říká Kateřina Riley ze společnosti Art Movement, která je pořadatelem výstavy. 

Výstava je koncipována pochopitelně tak, aby zabavila především děti. Ale to neznamená, že by se na ní nepoučil dospělý. Vždyť kdo může říct, že zná bližší informace třeba ze zákulisí seriálu Chobotnice z II. patra, nadčasových filmů Karla Zemana či oblíbených večerníčkových seriálů?

Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Tentokrát ukazujeme i práci scenáristů, střihačů, zvukařů, kameramanů a mnoha dalších často neviditelných lidí, kterým byly filmové ateliéry od roku 1945 druhým domovem.

Velikonoční nadílka

Pokud byste chtěli to světa české animace nahlédnout, můžete využít speciální akce s názvem Velikonoční nadílka. Od 15. do 18. dubna si pro vás kreslené postavičky připravili dvacetiprocentní slevu na veškeré vstupné.

Staňte se animátory

Výstava láká i na praktické mini kurzy animace. Dílny pod vedením odborných lektorů se konají každou sobotu a neděli od 13 do 16 hodin. Uvítají na nich každého většího i malého návštěvníka, ty nejmenší už od 6 let věku. Kreativní dílny se pořádají pod záštitou členů Aeroškoly.

K animaci se během nich používají speciálně upravené prosvětlovací stoly, moderní technika a software. Zájemci pracují pod vedením zkušených profesionálů, kteří jim postup nejprve teoreticky vysvětlí a následně i prakticky ukážou principy klasické animace kreslené, ploškové a poloploškové, případně i méně tradiční objektové a materiálové. 

Účastníci dílny pak mají možnost vytvořit si něco sami. Originální sekvence, jednotlivé animované záběry nebo i krátké klipy, jim budou na konci lekce odeslány na domácí e-mail. Ačkoli lze pracovat jednotlivě, nelze než doporučit činnost v malých skupinkách, které mohou stejně dobře představovat rodiče s dětmi, jakož i třeba sourozenci, nebo pár kamarádů.

Zájemci si mohou „animátorský minikurz" zakoupit přímo na pokladně při vstupu na výstavu za přidanou částku 80,– Kč ke vstupence.

Chcete vědět víc? Vydejte se na komentované prohlídky 

Výstavou provede odbornice na slovo vzatá, která má velké zkušenosti v oblasti animace. Zuzana Bukovinská, členka kurátorské rady a také odborná asistentka v ateliéru Filmová a televizní grafika na pražské UMPRUM. 

TERMÍNY:

čtvrtek 21. 4. - 16 a 17 hod. 
pátek 22. 4. - 16 a 17 hod. 
sobota 23. 4. - 16 a 17 hod. 
neděle 24. 4. - 16 a 17 hod. 

Obsah komentované prohlídky je přizpůsoben věkové kategorii. 

Prohlídka trvá cca 45 – 50 minut

CENA: + 50Kč k jednotlivému vstupnému /VSTUPNÉ

Holešovická tržnice, Praha 7, hala č. 17

Výstava potrvá do 3. července 2022

otevírací doba: 

Po – Pá: 9.00 – 18.00 hod.

So – Ne: 10.00 – 20.00 hod. 

www.artmovement.cz


Autor: Cen

Velikonoční trhy na Kulaťáku

15. dubna 2022 ve 21:16

Velikonoční trhy, pomlázky, dekorace, kraslice, a kromě toho již u farmářů najdete sazeničky a první bylinky – koriandr, pažitku a další.

Velikonoce pro celou rodinu v Praze 3

14. dubna 2022 v 07:42

Velikonoce v Praze 3 nabídnou koncert vážné hudby, výtvarnou dílnu i putovní hru.

Velikonoční trhy čeká pestrý víkend plný zábavy

14. dubna 2022 v 07:21

Velikonoční víkend nabídne na trzích na Staroměstském náměstí pestrý program. Dospělí si užijí každý den zábavu v prostoru před velikonoční břízou, děti čekají kreativní dílny, které budou otevřené i na Velký pátek a Velikonoční pondělí. Chybět nebudou staročeské zvyky a tradice ani folklórní...

Praha 5 zve na Velikonoční trhy na Andělu

13. dubna 2022 ve 21:00

Od velkého pátku 15. dubna až do Velikonočního pondělí 18. dubna se od 8 do 20 hodin konají  tradiční trhy.

Koncert: Velikonoční pomlázka a ochutnávka nádivky

8. dubna 2022 ve 14:38

Před Velikonocemi, ve čtvrtek 14. dubna, se uskuteční odpolední a večerní koncert Velikonoční pomlázka.

Další články
Nahoru