Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Všimli jste si u sebe této chuťové změny? Jak se vypořádat s důsledky, radí Jarka Kučmášová
Jarka Kučmášová. Foto: archiv

Všimli jste si u sebe této chuťové změny? Jak se vypořádat s důsledky, radí Jarka Kučmášová

Po bramborovém salátu a řízku cukroví, a potom obložený chlebíček. Všimli jste si, že v období vánočního hodování se často střídají chutě na slané a sladké? Není to z nudy ani svátečního nicnedělání, ale kvůli tomu, že organismus je překyselený a chce vyvážit. Jenže výše popsaným způsobem to nejde, překyselenost se tím ještě zvyšuje, tvrdí lektorka hot jógy Jarka Kučmášová z Domu jógy Anděl a Vinohrady.

Proč je dlouhodobé překyselování pro tělo nebezpečné? Organismus si začne brát prvky k vytvoření zásad z kostí, kloubů i odjinud z těla. Při překyselení vznikají z nepoměrů artrózy, osteoporózy a další nemoci.

Hlavními příčinami překyselení organismu jsou stres, špatné dýchání, nevhodná strava, ale třeba i spaní v přetopené místnosti. Nejvíce překyseluje ranní pití kávy s mlékem nalačno. „Zkuste si proto ranní cappuccino či latté odpustit,“ radí Kučmášová.

Ze stresu často povrchně dýcháme, čímž se organismus také překyselí. „Kdo cvičí jógu, organismus vyvažuje proti překyselení. Velké účinky má hot jóga, kdy se i vyplavují škodliviny,“ pokračuje. Na třetím místě je viníkem našeho překyselení náš jídelníček.

8 POTRAVIN, KTERÉ NEJVÍCE PŘEKYSELUJÍ
(jak a čím je vyvažovat)

1.    Maso a uzeniny
Obsahují mnoho konzervantů, jsou zpracovávány a krmeny způsobem, který zvyšuje kyselost v organizmu.
Čím vyvažovat pH: K masu nejezte přílohu z obilovin či těstoviny, vždy jen rýži, rýžové nudle či brambory. Maso před konzumací na talíři si „ocitrónujte“, vždy k němu snězte kousek zeleniny syrové a kousek dušené

2.    Čokoláda
Čím vyvažovat pH:Zapijte její konzumaci zásaditým nápojem

3.    Všechna sladidla, nejen cukr, či ta umělá, ale i různá obilná sladidla
Čím vyvažovat pH: Sladké zapíjíme zásaditým čajem. Nyní v zimě je skvělý i zazvorový.

4.    Káva  
Čím vyvažovat pH: Nikdy ji nepijte s mlékem, ani se sojovým. Snažte se ji pít jen dopoledne, kdy jsme celkově více zásadití. Zapíjejte ji zásaditým nápojem, který si dopředu připravte. Pijte kávu jako obřad, dobrou a silnou.

5.    Bublinkové nápoje, i ty bez cukru a konzervantů
Čím vyvažovat pH: Nepít tyto nápoje.

6.    Mléko a mléčné výrobky
Čím více jich jíte, tím více si musí organismus odebírat z kostí vápník a další minerály. Vzniká paradox. Vy si myslíte, že si dodáváte vápník a on vám zatím  z těla ubývá. Děje se demineralizace.
Čím vyvažovat vznikající špatné pH: stačí jednou týdně si dát zakysaný mléčný výrobek. Lze nahradit různými výrobky, jako jsou kozí sýry či kozí krémy (opět jen jednou týdně), ovčí sýry, kvalitními výrobky ze sóji.

7. Obiloviny, překyselují i ty takzvaně zdravé, celá zrna, luštěniny
Čím vyvažovat pH: Jíst vždy se zeleninou.
Zde je dobré uplatnit princip dělené stravy.

8. Ovoce
Čím vyvažovat pH: Ovoce jíst extra. Zase je ideální dopoledne. V zimě jíst místo ovoce jen sušené ovoce a kysané zelí. Je vhodné pít citrónovou vodu.



Autor: red

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru