Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 5°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze plánuje modernizaci za osm miliard
Chystané úpravy nemocničního areálu byly novinářům odprezentovány na střeše pavilonu A6. Foto(3x): puc

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze plánuje modernizaci za osm miliard

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) plánuje investice za osm miliard korun, chystají se rekonstrukce stávajících budov i nové objekty. První etapa bude zahájena příští rok. Nemocnice s 6000 zaměstnanci a 1500 lůžky sídlí na dvaceti různých místech v Praze od Albertova po Karlov, ale také ve Zbraslavi nebo na Strahově. Záměrem je podle ředitele nemocnice Davida Feltla větší centralizace, centrum Prahy ale nemocnice neopustí.

Výstavba dvou nových monobloků s centralizovanou péčí, kompletní rekonstrukce Kliniky adiktologie a vybudování dětského detoxikačního centra, obnova Psychiatrické kliniky nebo modernizace porodnice U Apolináře. Plánované investice VFN spolknou až osm miliard korun. První etapa odstartuje již v příštím roce.

„Cílem generelu rozvoje nemocnice je především nadčasovost. Všechny připravované kroky a investice by měly být funkční a logické. Vzhledem k tomu, že se v zařízení nabízející špičkovou medicínu naposledy stavělo v roce 1976, je modernizace opravdu nutná,“ uvedl David Feltl s tím, že plánované investice již řeší nemocnice s pražskými památkáři, Prahou 2, zřizovatelem nebo například pojišťovnami. K financování chce využít především státní rozpočet a evropské fondy.

rekonstrukce-vfn-1 K nejnákladnějším projektům patří výstavba dvou nových monobloků. První za 1,5 miliardy nahradí do roku 2027 současnou budovu Kliniky otorinolaryngologie (ORL), která je dnes již v nevyhovujícím až havarijním stavu.

Pokud vše půjde podle ředitele Feltla dobře, začnou přípravy na stavbu již v příštím roce. „Nejprve musíme budovu zbourat, teprve pak začneme s novou výstavbou. Do pavilonu chceme vrátit ORL a biochemii, dále sem přestěhujeme Fakultní transfúzní oddělení ze Zbraslavi a rovněž interní urgentní příjem,“ přiblížil záměr.

Architektonická soutěž na nový pavilon má již počítat i s rozvojem přilehlého území, kde vznikne druhý monoblok za dvě miliardy s centralizovanou péčí klinik mimo hlavní areál nemocnice. Přesunout by se do něj měla z logistických i komfortních důvodů například neurologie z Kateřinské ulice, urologie z ulice Ke Karlovu, interní oddělení ze Strahova nebo Dětský areál Karlov. Dosud využívané budovy by VFN následně vrátila státu. Nové monobloky nabídnou pacientům i moderní vybavení a špičkové přístroje.

Zhruba 150 milionů korun chce vedení nemocnice investovat do centralizace jedné z největších a nejtradičnějších klinik, a sice do Kliniky adiktologie. Do tří let zde vybuduje dětské detoxikační centrum pro akutní léčbu dětí a mladistvých se závislostí na psychotropních látkách.

rekonstrukce-vfn-2 Podkroví budovy pak poskytne stacionář pro dospělé pacienty. Generální rekonstrukcí projde i Psychiatrická klinika a miliardu spolkne plánovaná modernizace Gynekologicko-porodnické kliniky. V prostorách porodnice U Apolináře má vniknout centrum porodní asistence a nové neonatologie se specializovanou péčí o předčasně narozené děti.

Nová výstavba v areálu nemocnice nemá být jen funkční, ale měla by mít i architektonickou hodnotu. „Veřejnost by měla vnímat naši nemocnici i v kontextu centra metropole. Je to památková hodnota sama o sobě, malé město v UNESCO chráněném městě. A patří tam, kde je, nikoli někam na okraj města. Stejně jako je tomu třeba v Berlíně, Římě nebo v Mnichově. Nemáme žádný architektonický nebo urbanistický background. Pohybujeme se v prostorech z osmnáctého a devatenáctého století, a přitom pacientům nabízíme špičkovou high-tech medicínu, což je pro architekty mimořádně atraktivní spojení. Pro výstavbu nových monobloků bychom proto rádi oslovili kvalitní architektonická studia,“ dodal David Feltl. 


K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru