dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Všechny stanice pražského metra nově usnadní bezpečný pohyb nevidomým a slabozrakým
Vodící linie v metru. Foto: DPP

Všechny stanice pražského metra nově usnadní bezpečný pohyb nevidomým a slabozrakým

Pražský dopravní podnik upravil posledních osm stanic metra, které dle Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) nevyhovovaly nevidomým a slabozrakým lidem. Umělé vodicí linie jsou tak nově ve stanicích metra Budějovická, Kačerov, Pankrác, Pražského Povstání, Skalka, Smíchovské Nádraží, Strašnická a Vltavská.

Víte, že?

13. listopadu je Mezinárodní den nevidomých? Tento den byl zvolen podle výročí narození Valentina Haüyho, francouzského odborníka na stará písma, který se rozhodl umožnit nevidomým četbu textů.

Použil k tomu klasické písmo vytlačené v reliéfní podobě tak, aby bylo možné jednotlivé znaky rozeznávat hmatem.

Světová zdravotnická organizace nevidomých uvádí, že na světě žije 150 mil. osob s těžkým zrakovým postižením, z nichž 38 mil. je nevidomých.

Všechny stanice pražského metra tak nyní vyhovují požadavkům nevidomých na bezpečné a pohodlné cestování.

Umělé vodicí linie v podobě mělkých drážek v podlahách nástupišť a vybraných vestibulů jsou nyní nainstalovány celkem ve 32 stanicích pražského metra, ve kterých nejsou přirozené vodicí linie. Přirozenými vodícími liniemi se myslí kupříkladu masivní sloupy oddělující ve stanicích nástupní hrany od zbytku nástupiště.

Poslední instalace uvedených umělých vodicích linií probíhala během letošního roku, finanční náklady na realizaci vodicích linií v jedné stanici metra činí přibližně 200 tisíc korun. Tyto linie však nejsou jediným orientačním prvkem, nevidomým a slabozrakým pomáhají i akustické orientační majáčky.

Ve všech stanicích metra je rovněž nainstalováno zařízení pro dálkovou žádost strojvedoucímu k otevření všech dveří vlaku pro usnadnění nástupu nevidomým a slabozrakým.


Další články
Nahoru