Všechny loňské kontroly pseudoveteránů v Praze odhalily porušení zákona
30. ledna 2026 14:22
Úkolem hlavního města je podle Hofmana při kontrolách dohlížet na dodržování zákonných povinností stanovených zákonem o silniční dopravě. „Součástí kontrol je ověřování licencí a oprávnění, správné označení a vybavení vozidel, kontrola řádné evidence vozidel taxislužby, dodržování pravidel pro elektronické objednávky a písemné smlouvy,“ sdělil.
Při kontrolách se někteří provozovatelé snažili vyhnout povinnostem tvrzením, že se jedná o aktivitu spolku, přičemž cestující neplatí za přepravu, ale za členství. Kontroly odhalily, že poskytovatelé těchto služeb nedodržují ani základní povinnosti vztahující se k taxislužbě, kdy jim chyběla i živnostenská oprávnění k osobní silniční dopravě.
„Tato jednání byla postoupena do přestupkového řízení. Počítáme s tím, že na detailní kontroly se budeme zaměřovat i v letošním roce,“ uvedl náměstek primátora Prahy pro oblast dopravy Jaromír Beránek (Piráti).
Kontrolou těchto typů vozidel se podle Hofmana hlavní město intenzivněji zabývá již od roku 2021, kdy byla rovněž zjištěna závažná porušení předpisů při výkonu taxislužby – vozidla nebyla v evidenci vozidel taxislužby, řidiči nebyli držiteli oprávnění řidiče taxislužby.
V těchto případech dopravce při kontrolách tvrdil, že neprovozuje taxislužbu, ale pouze půjčení vozidla s řidičem. Ze strany magistrátu byla tehdy udělena pokuta ve výši 200 000 korun, jejíž zákonnost byla potvrzena nejenom Ministerstvem dopravy ČR jakožto odvolacím orgánem, ale i Městským soudem v Praze.
A v letošním roce po využití dalších opravných prostředků ze strany dopravce byla zákonnost potvrzena i Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem.

Přidejte si nás na domovskou