dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Vše při starém, Praha se neodvážila po dvanácti letech změnit provozovatele vánočních trhů
Vánočním trhům na Staroměstském náměstí tradičně dominuje ozdobený smrk. Foto: archiv

Vše při starém, Praha se neodvážila po dvanácti letech změnit provozovatele vánočních trhů

Vánoční trhy v Praze bude nadále pořádat společnost Taiko. Rozhodli o tom pražští radní, kteří schválili výsledky soutěže na pronájem Staroměstského a Václavského náměstí. Za pronájem prostorů by měla firma ročně platit čtyři miliony korun a smlouva bude na dobu neurčitou. Společnost bude kromě vánočních pořádat také velikonoční trhy. Taiko pořádalo trhy od roku 2004, před dvěma lety ale dostalo od města výpověď, a smlouva tak letos v srpnu zanikla.

Při zemi

Jak ukázaly dosavadní výsledky ankety mezi čtenáři, přes 90 % si žádá změnu provozovatele trhů. Redakce serveru Pražský patriot se k nim přidává. Ne z důvodu, že firma Taiko nastartovala svou spolupráci s městem v éře Pavla Béma, kdy se společnostem napojeným na vedení Prahy vedlo tuze dobře, ne proto, že byla v médiích v minulosti spojována s Romanem Janouškem. Ale pro to, že po dvanácti letech se mohli Pražané a návštěvníci centra v době adventu dočkat změny. Nedočkají. Uznáváme, že se Taiko snažilo o novinky, což bylo například „oblečení“ trhů do Ladových motivů. Ale i tak je to stále ten stejný rukopis. Stánků, sortimentu, na Silvestra vystupujících. Ať už mělo vedení města pro aktuální rozhodnutí jakékoli motivy, zachováním status quo potvrdilo, že mu chybí chuť a odvaha pouštět se do nových věcí. Přitom primátorka Adriana Krnáčová dlouhodobě kritizuje vše, co je spojené s předchozími politickými reprezentacemi. Výsledek výběrového řízení na provozovatele trhů v centru ukázal, že tento přístup aplikuje jen někdy.

Redakce Pražský patriot

Magistrátní majetková komise vybrala Taiko zhruba v polovině srpna. Další firma, která postoupila do druhého kola tendru, s názvem Farmářské trhy, nabídla totiž dvakrát po sobě roční nájemné korunu, od roku 2018 by pak bylo jeden milion korun. Právě kvůli vyšší roční částce dala komise přednost Taiku.

Firma bude muset na náměstí mimo jiné postavit vánoční strom a domluvit se s prodejci, kteří budou na náměstích ve stáncích prodávat své zboží.

Například strom v minulosti firma hledala každý rok už od prázdnin. Trhy obvykle začínají na konci listopadu a trvají do ledna.

Sortiment, který se bude smět na trzích prodávat, je rozdělen do tří kategorií – povinný, doporučený a povolený. V první kategorii jsou například mikulášské metly, stromky nebo vánoční ozdoby a svícny.

V druhé skupině jsou vína, řemeslné výrobky, pochutiny nebo knihy. Skupinu povoleného sortimentu tvoří umělé květiny, keramika, šperky z přírodních materiálů či hračky.

Město mělo původně připraveny dva materiály. Jeden z nich, ten schválený, potvrzoval výsledek soutěže. Druhý dokument ji měl zrušit a na letošek a rok 2017 přidělit trhy Taiku bez soutěže.

K soutěži si město nechalo vypracovat právní stanovisko, v kterém se píše, že Praha může soutěž zrušit, toto právo totiž deklarovala předem v podmínkách soutěže, a zúčastnění o ní tak věděli.

Anketa

Jste spokojeni s úrovní velikonočních a vánočních trhů na Staroměstském náměstí?

10.5%
(10.5%)
72.5%
(72.5%)
Smlouva s Taiko trvala od roku 2004. Podle minulého vedení města byla nevýhodná, proto ji před dvěma lety vypovědělo.

Taiko ročně platilo 2,66 milionu Kč. O firmě se v médiích mluví ve spojení s podnikatelem Romanem Janouškem.

V dozorčí radě firmy seděla od roku 2004 do roku 2009 jeho manželka Simona Steiningerová. Firma v minulosti opakovaně uvedla, že ani ona ani Janoušek ve firmě nefigurují.


Další články
Nahoru