Dnes Sobota - skorojasno 11°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vše nejlepší! Už 104. narozeniny oslavila nejstarší občanka Prahy 1
Markéta Kyliánová na archivním snímku v Národním divadle při oslavě stých narozenin. Foto: archiv

Vše nejlepší! Už 104. narozeniny oslavila nejstarší občanka Prahy 1

Markéta Kyliánová oslavila v pondělí 28. března své 104. narozeniny. Nejstarší občanka, která je také známá jako meziválečná tanečnice Rita Rita, je i v tomto věku stále pozitivně naladěná a rozdává úsměvy.

Paní Kyliánová oslavila své jubileum v DPS Týnská, kde už žije 4 roky.  K 104. narozeninám, stejně jako k těm předešlým – 100., 101., 102. a 103. narozeninám, ji blahopřáli zástupci Střediska sociálních služeb Prahy 1 a radnice Prahy 1. Usměvavá Markéta Kyliánová obdržela drobné dárky a užila si i připraveného pohoštění.

„Přeji paní Kyliánové vše nejlepší k narozeninám, pevné zdraví a stále tak dobrou náladu, kterou oplývá,“ pogratuloval známé umělkyni starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Markéta Kyliánová se narodila 28. března 1912 v Przemysli v Haliči. Její otec byl štábním kapitánem, který byl výjimečný tím, že miloval hudbu a umění a dokonce i sám komponoval. Talent své dcery velmi podporoval, a tak už v osmi letech mohla tančit na scéně opavského divadla.

Odbornou taneční průpravu získala u věhlasného Achilla Viscusiho, italského tanečníka a choreografa, který v letech 1901 až 1912 tančil v Národním divadle v Praze a soubor posléze i vedl. Po odchodu z první scény a po skončení války vedl například i balet v Ostravě.

Od konce dvacátých let žila Markéta Kyliánová s rodiči v Praze a absolvovala taneční výuku u Remislava Remislavského a primabaleríny Jelizavety Nikolské.

kylianova-nahled Zářila v kabaretech, ale v roce 1935 byla angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové tančit do Holandska, kde okouzlila publikum natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. Poté se – už za nacistické okupace – vrátila do Prahy.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec příliš v lásce a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svou kariéru ukončila a věnovala se vytoužené rodině. V roce 1945 se paní Kyliánové narodil syn Jan, kterého o dva roky později doplnil bratr Jiří, bývalý vynikající tanečník, dnes světově uznávaný choreograf.

Právě Jiří Kylián, uznávaný choreograf, připravil své matce k jejím 100. narozeninám velké překvapení. Jubileum si Markéta Kyliánová užila velkolepě na Nové Scéně Národního divadla, kam jí přišlo pogratulovat mnoho známých osobností a kde si také vychutnala připravené folklórní taneční vystoupení. Energická a vždy pozitivně naladěná paní Kyliánová ve svém věku i vystoupila na podium a s tanečníky si i lehce poskočila.


Autor: red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru