dnes
Úterý - jasno
30°C
zítra
Středa - skorojasno
31°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
32°C
Vše nejlepší! Už 104. narozeniny oslavila nejstarší občanka Prahy 1
Markéta Kyliánová na archivním snímku v Národním divadle při oslavě stých narozenin. Foto: archiv

Vše nejlepší! Už 104. narozeniny oslavila nejstarší občanka Prahy 1

Markéta Kyliánová oslavila v pondělí 28. března své 104. narozeniny. Nejstarší občanka, která je také známá jako meziválečná tanečnice Rita Rita, je i v tomto věku stále pozitivně naladěná a rozdává úsměvy.

Paní Kyliánová oslavila své jubileum v DPS Týnská, kde už žije 4 roky.  K 104. narozeninám, stejně jako k těm předešlým – 100., 101., 102. a 103. narozeninám, ji blahopřáli zástupci Střediska sociálních služeb Prahy 1 a radnice Prahy 1. Usměvavá Markéta Kyliánová obdržela drobné dárky a užila si i připraveného pohoštění.

„Přeji paní Kyliánové vše nejlepší k narozeninám, pevné zdraví a stále tak dobrou náladu, kterou oplývá,“ pogratuloval známé umělkyni starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Markéta Kyliánová se narodila 28. března 1912 v Przemysli v Haliči. Její otec byl štábním kapitánem, který byl výjimečný tím, že miloval hudbu a umění a dokonce i sám komponoval. Talent své dcery velmi podporoval, a tak už v osmi letech mohla tančit na scéně opavského divadla.

Odbornou taneční průpravu získala u věhlasného Achilla Viscusiho, italského tanečníka a choreografa, který v letech 1901 až 1912 tančil v Národním divadle v Praze a soubor posléze i vedl. Po odchodu z první scény a po skončení války vedl například i balet v Ostravě.

Od konce dvacátých let žila Markéta Kyliánová s rodiči v Praze a absolvovala taneční výuku u Remislava Remislavského a primabaleríny Jelizavety Nikolské.

kylianova-nahled Zářila v kabaretech, ale v roce 1935 byla angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové tančit do Holandska, kde okouzlila publikum natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. Poté se – už za nacistické okupace – vrátila do Prahy.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec příliš v lásce a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svou kariéru ukončila a věnovala se vytoužené rodině. V roce 1945 se paní Kyliánové narodil syn Jan, kterého o dva roky později doplnil bratr Jiří, bývalý vynikající tanečník, dnes světově uznávaný choreograf.

Právě Jiří Kylián, uznávaný choreograf, připravil své matce k jejím 100. narozeninám velké překvapení. Jubileum si Markéta Kyliánová užila velkolepě na Nové Scéně Národního divadla, kam jí přišlo pogratulovat mnoho známých osobností a kde si také vychutnala připravené folklórní taneční vystoupení. Energická a vždy pozitivně naladěná paní Kyliánová ve svém věku i vystoupila na podium a s tanečníky si i lehce poskočila.


Praha 7 nabízí zdarma kompostéry do domů

Dnes v 07:01

Sedmá městská část navazuje na úspěšný projekt z minulého volebního období, kdy do vnitrobloků a dvorků bytových domů poskytovala zahradní kompostéry zdarma. Do domácího kompostování se v minulých letech pustilo 33 domů. Nyní Praha 7 nabízí dalších...

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru