Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vrtulníky budou na Vltavě přistávat od jara 2023, heliport přijde Prahu na 10 milionů korun
Heliport bude vybudován u železničního mostu. Foto: Jan Puci

Vrtulníky budou na Vltavě přistávat od jara 2023, heliport přijde Prahu na 10 milionů korun

U železničního mostu v Praze 2 vznikne na hladině Vltavy během jara příštího roku dočasný plovoucí heliport pro záchrannou službu. Potřebná povolení už projekt u pravého břehu má. Náklady jsou vyčísleny na deset milionů korun. Serveru Pražský patriot to dnes řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Ponton by měl na místě fungovat zhruba pět až deset let do doby, než vznikne heliport přímo v areálu VFN. 

Přistávací plocha je nyní v Zítkových sadech v sousedství Palackého náměstí. Odtud záchranáři vozí pacienty do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na nedalekém Karlově náměstí. Místo je však kvůli okolní husté zástavbě považováno magistrátem, Všeobecnou fakultní nemocnicí i místními obyvateli za nevyhovující.

Pro nový heliport bylo kromě Vltavy vytipováno a následně prověřováno pět dalších lokalit. První v sousedství vodojemu u křižovatky ulic Ke Karlovu a Apolinářská ulice na místě, kde je parkoviště. Druhá na nyní zatravněné ploše v severním (karlovském) předmostí Nuselského mostu. Třetí na opačné straně mostu u ulice Kongresová, další na nedalekém Pankráckém náměstí, na které ústí sjezd z magistrály a poslední u ulice Pod Slovany vedle budovy ministerstva zdravotnictví, tedy jen pár desítek metrů od současného heliportu v Zítkových sadech.

Ani jednu z těchto pěti variant nedoporučil Úřad pro civilní letectví, jehož souhlas je nezbytný. Jak již dříve uvedl radní Chabr, s heliportem u náplavky problém není, nevadí ani Povodí Vltavy.

Heliport na Vltavě podporuje i druhá městská část. „Realizací tohoto pontonu Praha 2 také získá park v Zítkových sadech zpět k plnohodnotnému využití. Ponton bude přínosný pro blízké nemocnice s velmi krátkým dojezdovým časem,“ sdělil radní pro oblast bezpečnosti Michal Zuna (TOP 09).

Samotné přistávací místo by podle Chabra bylo do budoucna využitelné i pro případ nutnosti řešení různých typů mimořádných situací, které vyžadují nasazení specializovaných složek integrovaného záchranného systému. Například při hromadném neštěstí s velkým počtem zraněných pacientů.

Každopádně nebude možné ponton využít pro soukromé helikoptéry a další lety. V době, kdy by nebyl očekáván přílet s pacientem, by ponton sloužil obyvatelům metropole. Podle dřívějšího vyjádření vedení Prahy by v případě ohlášení příletu městská policie prostor vyklidila a po odletu vrtulníku zase pustila lidi zpět na ponton.

Ačkoli se ještě letos v únoru počítalo s tím, že v ideálním stavu začne heliport fungovat do konce prosince, nakonec se realizace zdrží o pár měsíců. „Nepodařilo se nám najít rozpočtovou kapitolu, že které se to zaplatí. Nakonec to bude pokryto v rámci rezervy kapitoly, která se týká zdravotnictví. Rozpočet na rok 2023 už s těmi deseti miliony bude počítat,“ ujistil Chabr.

Rozpočtem na příští rok se budou pražští zastupitelé zabývat tento týden ve čtvrtek během pokračování ustavujícího zasedání. Projekt je podle Chabra kompletně připraven a má za sebou už veškerý povolovací proces. „Takže na jaře heliport vznikne, postavené to je za chvíli,“ dodal radní.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru