Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vrtulníky budou na Vltavě přistávat od jara 2023, heliport přijde Prahu na 10 milionů korun
Heliport bude vybudován u železničního mostu. Foto: Jan Puci

Vrtulníky budou na Vltavě přistávat od jara 2023, heliport přijde Prahu na 10 milionů korun

U železničního mostu v Praze 2 vznikne na hladině Vltavy během jara příštího roku dočasný plovoucí heliport pro záchrannou službu. Potřebná povolení už projekt u pravého břehu má. Náklady jsou vyčísleny na deset milionů korun. Serveru Pražský patriot to dnes řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Ponton by měl na místě fungovat zhruba pět až deset let do doby, než vznikne heliport přímo v areálu VFN. 

Přistávací plocha je nyní v Zítkových sadech v sousedství Palackého náměstí. Odtud záchranáři vozí pacienty do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na nedalekém Karlově náměstí. Místo je však kvůli okolní husté zástavbě považováno magistrátem, Všeobecnou fakultní nemocnicí i místními obyvateli za nevyhovující.

Pro nový heliport bylo kromě Vltavy vytipováno a následně prověřováno pět dalších lokalit. První v sousedství vodojemu u křižovatky ulic Ke Karlovu a Apolinářská ulice na místě, kde je parkoviště. Druhá na nyní zatravněné ploše v severním (karlovském) předmostí Nuselského mostu. Třetí na opačné straně mostu u ulice Kongresová, další na nedalekém Pankráckém náměstí, na které ústí sjezd z magistrály a poslední u ulice Pod Slovany vedle budovy ministerstva zdravotnictví, tedy jen pár desítek metrů od současného heliportu v Zítkových sadech.

Ani jednu z těchto pěti variant nedoporučil Úřad pro civilní letectví, jehož souhlas je nezbytný. Jak již dříve uvedl radní Chabr, s heliportem u náplavky problém není, nevadí ani Povodí Vltavy.

Heliport na Vltavě podporuje i druhá městská část. „Realizací tohoto pontonu Praha 2 také získá park v Zítkových sadech zpět k plnohodnotnému využití. Ponton bude přínosný pro blízké nemocnice s velmi krátkým dojezdovým časem,“ sdělil radní pro oblast bezpečnosti Michal Zuna (TOP 09).

Samotné přistávací místo by podle Chabra bylo do budoucna využitelné i pro případ nutnosti řešení různých typů mimořádných situací, které vyžadují nasazení specializovaných složek integrovaného záchranného systému. Například při hromadném neštěstí s velkým počtem zraněných pacientů.

Každopádně nebude možné ponton využít pro soukromé helikoptéry a další lety. V době, kdy by nebyl očekáván přílet s pacientem, by ponton sloužil obyvatelům metropole. Podle dřívějšího vyjádření vedení Prahy by v případě ohlášení příletu městská policie prostor vyklidila a po odletu vrtulníku zase pustila lidi zpět na ponton.

Ačkoli se ještě letos v únoru počítalo s tím, že v ideálním stavu začne heliport fungovat do konce prosince, nakonec se realizace zdrží o pár měsíců. „Nepodařilo se nám najít rozpočtovou kapitolu, že které se to zaplatí. Nakonec to bude pokryto v rámci rezervy kapitoly, která se týká zdravotnictví. Rozpočet na rok 2023 už s těmi deseti miliony bude počítat,“ ujistil Chabr.

Rozpočtem na příští rok se budou pražští zastupitelé zabývat tento týden ve čtvrtek během pokračování ustavujícího zasedání. Projekt je podle Chabra kompletně připraven a má za sebou už veškerý povolovací proces. „Takže na jaře heliport vznikne, postavené to je za chvíli,“ dodal radní.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru