dnes
Sobota - polojasno
25°C
zítra
Neděle - polojasno
23°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
22°C
Vršovický zámeček se opět otevře veřejnosti, představena bude i unikátní obřadní síň
Vršovický zámeček. Foto: archiv

Vršovický zámeček se opět otevře veřejnosti, představena bude i unikátní obřadní síň

Nedávno zrekonstruovaný Vršovický zámeček opět otevře své brány. Část těchto historických prostor bývalé manufaktury na hedvábí si můžete prohlédnout již tuto sobotu. Zámeček na Vršovickém náměstí bude přístupný od 10 do 18 hodin.

Vršovický zámeček

Původně budova sloužila pro výrobu hedvábí a sušení kokonů bource morušového (ten se pěstoval vedle, nyní jsou na tom místě Heroldovy sady) a byla vystavěna obchodníkem Rangherim v roce 1842.

Rodu Rangheriů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice. Přestavba v roce 1900 dala továrně novorenesanční vzhled „zámečku“.

Později zde bývala škola, později do roku 1974 obvodní národní výbor (předchůdce úřadu městské části), pak již jen svatební síň a v 80. letech minulého století dokonce skladiště. S rekonstrukcí začala Praha 10 v roce 2010.

„Pro velký zájem o prohlídku opraveného Vršovického zámečku jsme se rozhodli opět zpřístupnit jeho prostory veřejnosti. V lednu během dvou dnů zámeček navštívilo 3500 lidí," uvedl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.).

Co návštěvníci v sobotu také uvidí? Fotografie českého fotografa Jakuba Ludvíka zachycující známé osobnosti Prahy 10 na významných místech desátého pražského obvodu.

V sobotu si bude možné prohlédnout prostory nové obřadní síně, ve které chce radnice pořádat svatby. Jsou zde unikátní architektonické a světelné prvky. Speciální skleněná plastika může být při obřadech nasvícená podle přání svatebčanů.

Počítač dokáže naprogramovat až 1000 barevných odstínů, které se mohou uzpůsobovat podle hudebního doprovodu. „V létě se pak svatby budou moci konat i v novém venkovním altánku s výhledem na Vinohrady," upřesnil starosta Zoufalík.

Pro příchozí bude na akci připraveno i radniční informační centrum a Centra ošetřovatelské a sociální pomoci Prahy 10, které bude zámeček provozovat. Část zrekonstruované budovy bude od příštího roku určena pro stále aktivní seniory, v další budou starší lidé, kteří potřebují intenzivnější péči.


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru