dnes
Sobota - zatazeno
30°C
zítra
Neděle - zatazeno
30°C
pozítří
Pondělí - polojasno
29°C
Vršovický zámeček se opět otevře veřejnosti, představena bude i unikátní obřadní síň
Vršovický zámeček. Foto: archiv

Vršovický zámeček se opět otevře veřejnosti, představena bude i unikátní obřadní síň

Nedávno zrekonstruovaný Vršovický zámeček opět otevře své brány. Část těchto historických prostor bývalé manufaktury na hedvábí si můžete prohlédnout již tuto sobotu. Zámeček na Vršovickém náměstí bude přístupný od 10 do 18 hodin.

Vršovický zámeček

Původně budova sloužila pro výrobu hedvábí a sušení kokonů bource morušového (ten se pěstoval vedle, nyní jsou na tom místě Heroldovy sady) a byla vystavěna obchodníkem Rangherim v roce 1842.

Rodu Rangheriů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice. Přestavba v roce 1900 dala továrně novorenesanční vzhled „zámečku“.

Později zde bývala škola, později do roku 1974 obvodní národní výbor (předchůdce úřadu městské části), pak již jen svatební síň a v 80. letech minulého století dokonce skladiště. S rekonstrukcí začala Praha 10 v roce 2010.

„Pro velký zájem o prohlídku opraveného Vršovického zámečku jsme se rozhodli opět zpřístupnit jeho prostory veřejnosti. V lednu během dvou dnů zámeček navštívilo 3500 lidí," uvedl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.).

Co návštěvníci v sobotu také uvidí? Fotografie českého fotografa Jakuba Ludvíka zachycující známé osobnosti Prahy 10 na významných místech desátého pražského obvodu.

V sobotu si bude možné prohlédnout prostory nové obřadní síně, ve které chce radnice pořádat svatby. Jsou zde unikátní architektonické a světelné prvky. Speciální skleněná plastika může být při obřadech nasvícená podle přání svatebčanů.

Počítač dokáže naprogramovat až 1000 barevných odstínů, které se mohou uzpůsobovat podle hudebního doprovodu. „V létě se pak svatby budou moci konat i v novém venkovním altánku s výhledem na Vinohrady," upřesnil starosta Zoufalík.

Pro příchozí bude na akci připraveno i radniční informační centrum a Centra ošetřovatelské a sociální pomoci Prahy 10, které bude zámeček provozovat. Část zrekonstruované budovy bude od příštího roku určena pro stále aktivní seniory, v další budou starší lidé, kteří potřebují intenzivnější péči.


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

19. července 2018 v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

18. července 2018 v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

18. července 2018 v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

18. července 2018 v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru