dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Vršovický zámeček se opět otevře veřejnosti, představena bude i unikátní obřadní síň
Vršovický zámeček. Foto: archiv

Vršovický zámeček se opět otevře veřejnosti, představena bude i unikátní obřadní síň

Nedávno zrekonstruovaný Vršovický zámeček opět otevře své brány. Část těchto historických prostor bývalé manufaktury na hedvábí si můžete prohlédnout již tuto sobotu. Zámeček na Vršovickém náměstí bude přístupný od 10 do 18 hodin.

Vršovický zámeček

Původně budova sloužila pro výrobu hedvábí a sušení kokonů bource morušového (ten se pěstoval vedle, nyní jsou na tom místě Heroldovy sady) a byla vystavěna obchodníkem Rangherim v roce 1842.

Rodu Rangheriů areál patřil do roku 1882, kdy ho koupila obec Vršovice. Přestavba v roce 1900 dala továrně novorenesanční vzhled „zámečku“.

Později zde bývala škola, později do roku 1974 obvodní národní výbor (předchůdce úřadu městské části), pak již jen svatební síň a v 80. letech minulého století dokonce skladiště. S rekonstrukcí začala Praha 10 v roce 2010.

„Pro velký zájem o prohlídku opraveného Vršovického zámečku jsme se rozhodli opět zpřístupnit jeho prostory veřejnosti. V lednu během dvou dnů zámeček navštívilo 3500 lidí," uvedl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.).

Co návštěvníci v sobotu také uvidí? Fotografie českého fotografa Jakuba Ludvíka zachycující známé osobnosti Prahy 10 na významných místech desátého pražského obvodu.

V sobotu si bude možné prohlédnout prostory nové obřadní síně, ve které chce radnice pořádat svatby. Jsou zde unikátní architektonické a světelné prvky. Speciální skleněná plastika může být při obřadech nasvícená podle přání svatebčanů.

Počítač dokáže naprogramovat až 1000 barevných odstínů, které se mohou uzpůsobovat podle hudebního doprovodu. „V létě se pak svatby budou moci konat i v novém venkovním altánku s výhledem na Vinohrady," upřesnil starosta Zoufalík.

Pro příchozí bude na akci připraveno i radniční informační centrum a Centra ošetřovatelské a sociální pomoci Prahy 10, které bude zámeček provozovat. Část zrekonstruované budovy bude od příštího roku určena pro stále aktivní seniory, v další budou starší lidé, kteří potřebují intenzivnější péči.


Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru