dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Vrcholí 20. sezona PKF – Prague Philharmonia. Zahraje světový saxofonista Philippe Portejoie
Orchestr. Foto: Prague Philharmonia

Vrcholí 20. sezona PKF – Prague Philharmonia. Zahraje světový saxofonista Philippe Portejoie

Vytříbeně a s originalitou se rozloučí jeden z klíčových orchestrů české hudební scény, PKF – Prague Philharmonia, se svou jubilejní 20. koncertní sezonou. Poté, co exceloval na prestižním festivalu Pražské jaro, posluchačům v rámci svého závěrečného koncertu naservíruje díla čtyř autorů, která jsou spojována s opojnými tóny jazzu.

philippe-portejoie-nahled Hvězdou slavnostního večera, který těleso pořádá ve středu 4. června od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina, se stane proslulý saxofonista Philippe Portejoie, jenž je považován za jednoho z největších světových interpretů hry na saxofon. V čele orchestru se představí charismatický a mezinárodně uznávaný dirigent Leo Hussain a pod svou taktovkou upomene skladatele věhlasných jmen; Rudolfinum tak prodchnou melodie Bohuslava Martinů, Jacoba Ter Veldhuise, Jacquese Iberta a Daria Milhauda.

Večer otevře Jazzová suita pro malý orchestr, H 172 jediného českého zástupce programu, Bohuslava Martinů.

Jako druhá skladba zazní Tallahatchie Concerto pro saxofon a orchestr z roku 2001 nizozemského současníka Jacoba Ter Veldhuise známého pod pseudonymem Jacob TV.

V rámci chystaného programu by nebylo možné nevyzdvihnout další dílo, jež zazní v interpretaci Philippa Portejoie a které je považováno za skutečný základ repertoáru pro saxofon, Concertino da camera pro altový saxofon a jedenáct nástrojů francouzského skladatele Jacquese Iberta.
 
Večer vyvrcholí skladbou Daria Milhauda, jemuž v průběhu 20. sezony PKF – Prague Philharmonia věnovala mimořádnou pozornost. Jedna z jeho nejpopulárnějších skladeb, Stvoření světa, balet pro malý orchestr a sólo saxofon napsal Milhaud okouzlen jazzovými motivy v roce 1923. Jedná se o balet o šesti navazujících scénách, pojednávajících o stvoření světa na základě africké lidové mytologie s prvky latinskoamerické taneční hudby, blues, rumby a improvizovaného jazzu.
 


Další články
Nahoru