Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vrátí se slavný růžový tank zpět do Prahy? Komunisté to chtějí, výtvarník Černý je proti
Před dvěma lety plul růžový tank po Vltavě na stanoviště mezi Karlovým mostem a mostem Legií, kde byl dominantou řeky v rámci Týdne svobody. Foto: Jindřich Dvořák

Vrátí se slavný růžový tank zpět do Prahy? Komunisté to chtějí, výtvarník Černý je proti

Do Prahy by se v budoucnu mohl vrátit tank číslo 23, nazývaný též Smíchovský tank, který léta stával na pražském Smíchově. Prosazují to lidé z KSČM a někteří protinacističtí odbojáři z druhé světové války. Výtvarník David Černý, který tank na začátku devadesátých let přebarvil na růžovo, s tím zásadně nesouhlasí.

Historie tanku č. 23

Někdejšímu Československu tank číslo 23 po vítězství nad nacismem věnovali Sověti.

Měl připomínat příjezd Koněvova 1. Ukrajinského frontu, konkrétně 4. gardové tankové armády vedené Dmitrijem Leljušenkem.

Do Prahy původní tank číslo 24 dorazil časně ráno 9. května 1945 a spolu s dalšími dvěma se na Klárově utkal se čtyřmi nacistickými stíhači. Velitel prvního z nich, gardový poručík Ivan Girigorijevič Gončarenko padl.

Tank byl v 50. letech minulého století prohlášen národní kulturní památkou, od července 1945 až do roku 1991 byl umístěn na někdejším Štefánikově náměstí (v roce 1951 bylo přejmenováno na náměstí Sovětských tankistů, v roce 1990 na náměstí Kinských).

Předseda obvodního výboru KSČM Praha 3 Pavel Ambrož a další aktivisté, kteří jsou ve spojení i s některými protinacistickými odbojáři z druhé světové války, by byli rádi, kdyby se do Prahy vrátil tank číslo 23, nazývaný též Smíchovský tank, který je nyní ve Vojenském technickém muzeu Lešany.

„Tank by se už těžko mohl vrátit na Smíchov, kde je místo něj fontána. Rádi bychom ho ale dostali na Klárov, nejblíže k místu, kde došlo k poslednímu boji tanku, který má připomínat. Nejvhodnějším místem by byla zatáčka naproti vstupu do Jeleního příkopu. Pozemek patří hlavnímu městu Praze,“ uvedl Ambrož pro server www.prazskypatriot.cz.

Podle jeho názoru by to mohl být buď tank, který stával na Smíchově poblíž Justičního paláce, nebo jiný tank. „Smíchovský tank byl středně těžký, ten původní, který byl i s posádkou rozstřílen, byl klasický lehký tank T34. Ale na tom, který tank by se instaloval, ani tolik nezáleží. Důležitá je symbolika,“ řekl Ambrož.

Smíchovský tank by komunisté chtěli zrekonstruovat do původní podoby, aby nebyl růžový.

Hudba budoucnosti

Jedná se ale zřejmě o hudbu budoucnosti – záměr by totiž muselo schválit vedení pražského magistrátu. „Musíme jednat v rukavičkách, nepůjde to rychle, protože mnozí pražští politici jsou antikomunisté, nejvíce ti z TOP 09, kteří dnes v Praze vládnou spolu s ODS,“ dodal.

smichovsky-tank-nahled-nahled

Tank v roce 1979

Lidé, kteří instalaci tanku prosazují, proto zřejmě s vedením současného magistrátu o záměru jednat nebudou a počkají na další reprezentaci. Podobné tanky coby pocta mrtvým rudoarmejcům, kteří osvobodili velkou část Evropy, stojí například v Berlíně či ve Vídni – tam nikdy odstraněny nebyly.

KSČM se na radnici hlavního města v minulosti již podařilo prosadit opětovnou instalaci soch tří obětí nacismu: odbojáře Jana Švermy (socha původně stála u Švermova mostu), novinářky Jožky Jabůrkové (socha původně stála u Plzeňské na Smíchově) a novináře Julia Fučíka (socha původně stála před dnešním Výstavištěm). Dnes tyto tři sochy stojí na Olšanských hřbitovech.

„Všechno to trvalo léta, pomáhala občanská sdružení, pomáhali odbojáři. Dostat tank na veřejné prostranství bude ale ještě mnohem těžší,“ poznamenal Ambrož.

Anketa

Měl by se legendární Smíchovský tank vrátit do Prahy?

85.5%
(85.5%)
14.5%
(14.5%)
„O navrácení tanku na důstojné veřejné prostranství usilujeme dlouhodobě. Za naprostou hanebnost a neúctu ke všem, kteří položili život za to, abychom my mohli žít, považujeme jeho přemalování na růžovo,“ uvedla pro náš portál šéfka zastupitelského klubu komunistů a poslankyně Marta Semelová.

Černý: To už by se mohl vrátit Stalin…

Tank na růžovo přemaloval výtvarník David Černý. Učinil tak v noci z 27. na 28. dubna 1991. Radnice Prahy 5 jej následně vrátila do původního stavu, posléze tank růžovou barvou přebarvila skupina tehdejších poslanců Federálního shromáždění.

V roce 1991, po přemalování na růžovo, přestal být památník s tankem národní kulturní památkou, následně byl ze Smíchova definitivně odstraněn. Doposud je součástí expozice Vojenského technického muzea Lešany.

stalinuv-pomnik-nahled

Stalinův pomník

A co si Černý myslí o záměru vrátit tank na pražské veřejné prostranství? „Je to úplná píč…na,“ uvedl pro server Pražský patriot. „To, že jsme se zbavili konečně ruského tanku, snad už jednou stačí, ne? S tím, kolik tady už je zase Rusů, ho budeme znovu instalovat? To bychom pak mohli instalovat i Stalina, když už takto pojedeme sérii okupantů,“ dodal.

Na dotaz, zda vnímá rozdíl mezi Sověty, kteří někdejší Československo v roce 1945 osvobodili, a mezi těmi, kteří dali rozkaz k tomu, aby přijely tanky v roce 1968, odpověděl: „V jednu chvíli sice zemi zdánlivě osvobodili, leč potom ji čtyřicet let destruovali takovým způsobem, že to myslím zdaleka odčinili.“

Růžový tank se vztyčeným prostředníčkem

Černý se před dvěma lety podílel na tom, že se tank – v růžové podobě – do Prahy na pár dnů vrátil. ruzovy-tank-skalova-nahled Od 20. června do 1. července 2011 byl ponton s tankem (na kterém byl vztyčený prostředníček) připevněn na Vltavě, mezi Střeleckým ostrovem a Smetanovým nábřežím.

Bylo to v rámci takzvaného Týdne svobody, který měl připomínat dvacet let od konce okupace vojsky Varšavské smlouvy. Projekt zrealizovala obecně prospěšná společnost Opona.

Tank plul po Vltavě


Autor: Anna Skálová

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru