Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vraky a odstavená vozidla bude moci Praha díky novele odtahovat i ze soukromých cest
Ilustrační foto: archiv

Vraky a odstavená vozidla bude moci Praha díky novele odtahovat i ze soukromých cest

Praha plánuje změnu, díky které bude moci Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP) odtahovat vraky a dlouhodobě odstavená vozidla i z komunikací, které nevlastní město. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Úpravu od ledna letošního roku umožnila novela zákona a městští radní v pondělí schválili nutnou úpravu zřizovací listiny SSHMP, o které ještě budou hlasovat zastupitelé.

Hlavní město získalo od 1. ledna 2022 novelou zákona o pozemních komunikacích novou pravomoc. Nyní může nechat odtáhnout vraky vozidel z komunikací na celém území města, a to i ze silnic, které metropoli nepatří.

Ještě do konce minulého roku platilo, že nucené odtahy vraků a vozidel s propadlou technickou prohlídkou z komunikací mohou být řešeny jedině tehdy, pokud bylo město i vlastníkem komunikace. 

Pomocí změny zřizovací listiny SSHMP bude moci tato organizace v zastoupení města odstranit nezpůsobilá vozidla nejdříve po uplynutí dvou měsíců od prvního jednání obce směřujícího k odstranění vozidla.

„Praha se konečně může efektivně zbavovat vraků, které zbytečně zabírají místo a blokují příjezdové cesty. Doteď byl problém v tom, že pokud měla nějaká část komunikace v rámci Prahy jiného vlastníka, nemohli jsme vrak legálně odstranit,“ řekl náměstek primátora hl pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Konkrétně to pomůže například při řešení situace u Běchovic, kde vraky kamionů a aut blokují přístupovou cestu do průmyslového areálu a v autech žijí bezdomovci.

Jelikož je ale cesta soukromá, město doposud nemělo pravomoc auta odstranit. Schválenou změnou zřizovací listiny tak mohou začít první řízení o odtazích v nejbližší době.

Komplikované odstraňování vraků bylo v minulosti v metropoli diskutovaným tématem. Situaci zlepšila novela zákona, která vstoupila v platnost na jaře roku 2020 a která umožnila kromě zjevně nepojízdných vraků odtahovat také vozidla, která nemají déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Počet odtahů vozů dlouhodobě blokujících komunikace v metropoli se díky tomu podle dřívějších informací výrazně zvýšil.


Autor: puc

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru