dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Vrah z Klánovic požádal soudkyni o doživotí. Hledače pokladů prý zabít nechtěl
Část zajištěných věcí z lupu, kvůli kterému zemřel nevinný člověk. Foto: Policie ČR

Vrah z Klánovic požádal soudkyni o doživotí. Hledače pokladů prý zabít nechtěl

Zloděj Oldřich Konrád, který zastřelil hledače pokladů v Klánovickém lese, dnes u soudu uvedl, že mladého Uzbeka nechtěl zabít. Údajně se mu pouze snažil sebrat detektor kovů, protože muž se pohyboval zhruba sto metrů od skrýše, kde si Konrád ukrýval kořist z krádeží.

Svou oběť zasáhl třikrát do hlavy, poslední výstřel popsal jako „ránu z milosti". Pachateli hrozí výjimečný trest, podle informací ČTK požádal soudkyni dopisem o doživotí.

„Dělal jsem špatný věci, ale byly na mě uvaleny velký exekuce. Já nemůžu za to, že svět funguje tímto způsobem – na penězích. Nechtěl jsem nikomu nic udělat," řekl u pražského městského soudu padesátiletý Konrád, který je od minulého týdne pravomocně odsouzen k pěti letům vězení za 23 vloupání do rodinných domů.

Muž byl do roku 2006 ve vězení, od té doby nepracoval, pouze občas načerno na stavbách. V minulosti si odpykal i trest za pokus o vraždu. Loupil prý, protože nechtěl, aby mu exekutor všechno vzal.

K tomu, že 11. června 2014 zastřelil muže v Klánovicích, se Konrád přiznal – oběť prý byla „v nesprávnou dobu na nesprávném místě". Jeho verze události se však podstatně liší od toho, jak ji popisuje obžaloba a expert na balistiku. Zatímco podle státní zástupkyně střílel pachatel na Uzbeka z dálky, Konrád tvrdí, že se poprali o detektor a muž ho při tom udeřil do hlavy lopatkou, kterou držel v druhé ruce.

„Chtěl jsem mu pouze sebrat ten detektor, ale prostě se to zvrhlo a začal se bránit. Držel jsem mu ruku s lopatkou, on mi držel ruku se zbraní. Sekl mě lopatkou do hlavy, já jsem v pudu sebezáchovy začal střílet. První dvě rány šly do lesa, na to pan poškozený nereagoval," prohlásil Konrád. Muže prý zasáhl dvakrát. Třetí ránu do spánku přidal zhruba po pěti minutách, protože „už se na to nemohl dívat".

„Když o tom přemýšlím zpětně, asi by stačilo postavit se k té skrýši. Určitě by mě neodstrčil a neřekl: ‚Já se podívám, co tady máš‘," připustil obžalovaný. Den po činu se na místo vrátil, mrtvého kvůli zahlazení stop polil benzínem a zapálil. V dopise, který napsal soudkyni, zdůraznil, že nad hořícím tělem pronesl krátkou modlitbu, konkrétně „promiň kamaráde, ať je ti země lehká".

Svůj lup po vraždě vykopal a zhruba po týdnu znovu ukryl nad obcí Srbsko. Z Klánovic ho prý chtěl tak jako tak přemístit, protože cennosti už tam jednou předtím vyhrabali divočáci. Právě kvůli zvířatům chodil skrýš každý týden kontrolovat.

Vedle obvinění z vraždy a nedovoleného ozbrojování čelí Konrád obžalobě i za pokus o těžké ublížení na zdraví, za vloupání, porušení domovní svobody a poškození cizí věci. Půl roku před událostí v Klánovicích totiž vykradl dům v Praze 9 a postřelil svědka, který ho pronásledoval. K tomu se dnes také přiznal.

„Chtěl jsem ho odradit od pronásledování a zazmatkoval jsem místo toho, abych vystřelil do vzduchu," popsal s tím, že si myslel, že použitá ráže „nemůže nadělat takovou škodu".

Konrád na policii dříve vypověděl, že se vloupal nebo se pokusil vloupat do zhruba 200 domů. Na všechny už si prý ani nevzpomíná. Kradl pravidelně od listopadu do března v různých krajích, hlavně ve Středočeském, Jihočeském a Královéhradeckém. Vždy čekal, až padne tma, loupil ale pokaždé zkraje večera, protože „chodí brzo spát".


Strážník se psem Alexem nalezli podchlazenou seniorku

Včera ve 23:04

Pražští strážníci ze Záchranné kynologické skupiny byli požádáni o pomoc při pátrání po jednaosmdesátileté ženě z Královéhradeckého kraje. Silně podchlazenou zmatenou ženu našel strážník se psem Alexem. 

Pro policisty bylo derby klidnější, přesto předvedli sedm lidí

Včera ve 22:57

V souvislosti s dnešním fotbalovým derby (Sparta remizovala se Slavií 3:3) prováděla pražská policie od dopoledních hodin bezpečnostní opatření. Vzhledem k počtu zajištěných osob se řadí mezi ty klidnější.

Žalobci chtějí poslat soudce Elischera a další obviněné do vazby

15. března 2018 v 11:57

Policisté a státní zástupci podali v noci na dnešek návrh, aby soud vzal do vazby obviněného soudce Ivana Elischera. Do vazby chtějí poslat také dalších pět obviněných, kteří v případu se soudcem pražského vrchního soudu figurují.

Za loupež a ublížení na zdraví dostala trojice žen podmínky

15. března 2018 v 11:54

Dvěma sestrám a jejich matce, které v roce 2016 společně v Praze zbily a oloupily krajanku z Vietnamu, pražský městský soud uložil podmíněné tresty. Ženy se mstily za to, že napadená udržovala poměr s manželem jedné z nich.

Za pokus o vraždu seniora zpřísnil soud trest na 10 let

14. března 2018 ve 13:58

Jiří Kilian, který se loni v létě v Ruzyni pokusil zavraždit jemu neznámého seniora, půjde do vězení na deset let. Původní trest mu včera o tři roky zpřísnil Vrchní soud v Praze, který vyhověl odvolání státní zástupkyně. Kilian se do důchodcova bytu dostal pod vlivem přechodné duševní poruchy,...

Policie zadržela soudce Elischera z pražského vrchního soudu

13. března 2018 ve 21:42

Zadržený soudce na pražském vrchním soudu působí od roku 2013. Specializuje se na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství...

U Lužického semináře zkolaboval turista

13. března 2018 v 19:25

V sobotu krátce po desáté hodině zastavil náhodný kolemjdoucí u Mánesova mostu projíždějící policejní hlídku. Dotyčný nahlásil náhlý zdravotní kolaps postaršího muže, který zůstal nehybně ležet v bezvědomí v nedaleké ulici U Lužického semináře.

Čtrnáctiletá výtvarnice popsala zídku

12. března 2018 ve 13:44

Strážníci zastihli mladou dvojici – dívku a chlapce právě ve chvíli, když něco malovali na zídku u podzemních garáží v Bobkově ulici v Praze 14. Výtvarnicí byla v tomto případě nezletilá.

Mladíci rozbili skleněnou výplň dveří

12. března 2018 ve 12:36

Hlídka městské policie byla v neděli v podvečer vyslána do Mikulovy ulice v Praze 11, kde měli dva mladí muži poškodit vstupní dveře. Volající předala hlídce popis mladíků i směr, kterým se dva mladí muži ve věku dvacet a dvacet dva let odebrali. 

Další články
Nahoru